پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

وضعیت رويت پذيری هلال شامگاهی شعبان 1433

 

 

هلال ماه شعبان 1433 (که موعد رصد آن در غروب روز چهارشنبه 31 خرداد 1391 می باشد)، می تواند برای کسب تجربه بيشتر و آزمودن چشمان رصدگر و همچنين بررسی اثر شرايط جوی مناسب باشد. این هلال به علت ارتفاع کم در لحظه غروب خورشيد و همچنین عرض دایره البروجی منفی و قرار گرفتن در نزديکی اوج، شرایط لازم برای ديدن با چشم غير مسلح در ایران را ندارد. به طوری که بهترین مناطق در جنوب کشور ممکن است در شرایط مناسب جوی آنرا با یک دوربین دو چشمی 50*20 مشاهده نمایند. نقشه زیر خطوط رویت پذيری هلال را برای مناطق مختلف بر اساس مدل مثلثی نشان می دهد.

 

 

این هلال ممکن است حدود 15 تا 20 دقیقه بعد از غروب خورشید با ابزار پیشنهاد شده در نقشه فوق مشاهده شود. لذا توصیه می شود رصدگران عجله نکرده و از دیدن هلال نا امید نشود. بلکه پس از دیدن آن با استفاده از دوربين یا تلسکوپ و تعقیب آن، درصدد دیدن آن با چشم غير مسلح برآيند. اگر اين هلال با چشم غير مسلح رؤيت شود، می تواند رکورد کمترين اختلاف ارتفاع را برای رصد های با چشم غير مسلح به دنبال داشته باشد.

به دوستداران رصدهای هلال روزگاهی نيز توصيه می شود برای صد هلال روزگاهی پنجشنبه اول تير 1391 که احتمال رويت آن با چشم غير مسلح در نزديکی ظهر دور از انتظار نيست، تلاش کنند. اين هلال می تواند رکورد جدايي زاويه ای را به دنبال داشته باشد.

 

با آرزوي داشتن آسماني بدون ابر و غبار و موفقيت براي تمام رصدگران هلال

سيد قاسم رستمي- تفت- 27/3/1391

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .