پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

بیایید برای جامعه رویت هلال ایران کاری کنیم (!!)

 

اوائل امسال کمی دلم گرفته بود، ناخودآگاه انگشتان بر صفحه کلید شکوائیه ای نوشت و منتشر شد. همانطور هم که انتظار می رفت واکنشهای زیادی در پی داشت. از ایمیل و تماسهای تلفنی متعدد تقریبا از اکثر نقاط ایران تا جلسات و گفتگوهای حضوری .

به سهم خود سعی کردم به همه صحبتها و نظرات خوب توجه کنم. به جز تعداد معدودی، تقریبا همه مثل خودم شاکی بودند. اما برایم جالب بود که چرا همین افراد شاکی، حاضر نمی شوند دست به دست هم داده و کاری اساسی انجام دهند.

یکی از مشکلات امروز ما در ایران و جامعه نجومی ایران که بخشی کوچک از جامعه بزرگتر زندگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هست، این است که هیچگاه نمی توانیم مسایل کاری را از مسایل شخصی، مسایل شخصی را از مسایل علمی، مسایل علمی را از مسایل مذهبی و ... جدا کنیم.

یکی از این حوزه ها، بحث رصد هلالهای جوان ماههای قمری است که ناگفته پیداست که بحثی است صرفا علمی. به طبع آن روشها و نظرات، تجربیات و سطح علمی فعالین در این جامعه کوچک می تواند بسیار متنوع باشد. از اساتید کارکشته ای چون استاد صیاد که قسمت اعظم عمر را صرف مباحث تقویم کرده اند تا علاقمندانی که هر ساله و به شوق دیدن هلالهای رمضان و شوال بر روی پشت بام خانه های خود، بختشان را برای شکار این هلالها می آزمایند.

با برگزاری برنامه های متعدد عمومی و رادیو تلویزیونی در خصوص نجوم و نیز رصد هلال ماه، ایم مباحث دیگر مثل 15-10 سال پیش، مباحثی عجیب و دور از ذهن تلقی نمی شوند و همیشه افراد زیادی هستند که علاقمند باشند در اینباره بیشتر بیاموزند.

از طرفی با پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی نیز، همواره مباحث و زمینه های گفتگو برای صاحبنظران و نیز پرسش پرسشگران باز خواهد بود.

امروز حداقل در بحث رویت هلال، نامه نگاری و بیان نظرات از طریق نوشتن نامه باب شده که این امر تبعات بعدی خودش را خواهد داشت که امروز هم شاهد این نتایج هستیم. به نظر می رسد که باید به این روش مباحثه علمی، با تردید جدی نگریست. چرا که ممکن است گاهی مطالب تندی بیان شود که ناخواسته باعث شود فرد یا افرادی آزرده خاطر شوند (که البته این جزئی از ذات نامه نگاری است).

از طرف دیگر تجربه این چند سال نشان داده تعدد سرسام آور سایتهای مرتبط با بحث رویت هلال، برخلاف آنچه که ممکن است عنوان شود که "می تواند با ایجاد تنوع، امکان بیان نظرات مختلف را فراهم کند" حاصلی جز سردرگمی و اغتشاش فکری برای مخاطبان و علاقمندان از طرفی و از طرف دیگر جبهه گیری طرفداران هر بحث و نظریه در مقابل جبهه دیگر نداشته است.

بزرگترین ضربه این نابسامانی را باید در بحث جمع آوری گزارشهای سالهای اخیر دانست که متاسفانه امروز عملا می توان گفت: "هیچ چیزی در دست نداریم." واقعا باید پرسید دستاورد این همه زحمت و تلاش در اداره این تعداد سایت اینترنتی چه بوده و چه به دست آورده ایم؟ مسلما منظور صرفا بررسی نتایج و دستاوردهای سایتها بوده و در دستاوردهای علمی عزیزان شک و شبهه ای نیست.

در طول چند سال اخیر شاهد نامه نگاری های زیادی از جانب علاقمندان این مبحث علمی در کشور بوده ایم که باعث ایجاد سوالهای بسیاری در اذهان سایر علاقمندان گردیده است. اما از آنجا که بنا به دلایل مختلفی، نامه نگاری برای همه مقدور نبوده و نیست و اصولا با توجه به ماهیت نامه، ممکن است اگر افراد جدیدی خواستار اظهارنظر در خصوص مطالب مطروحه باشند، عملا با این مساله روبرو شوند که نامه ها شامل مرور زمان شده و یا دیگر کسی دل و دماغ تازه کردن مباحث را ندارد و یا اینکه برخی از مطالب آنقدر در نامه های مختلف که بسیاری از آنها هم در دسترس همگان قرار نگرفته، تکرار شده که به تکرار مکررات تبدیل شده اند، عملا راه گفتگو و اظهارنظر بسته شده و بی شک به نتایج مطلوب منتج نخواهد شد.

امروز در ایران تقریبا به تعداد علاقمندان به نجوم و رویت هلال، سایت و وبلاگ داریم!

چه باید کرد؟

بنده به سهم خود و به عنوان عضو کوچکی از جمع علاقمندان به رصد هلالهای قمری پیشنهاد می کنم تمام دست اندرکاران و علاقمندان در کنار هم جمع شده و با جمع آوری مطالب و گزارشهای مطرح شده در سایتهای مختلف تا کنون، پایگاهی انحصاری (اما با درنظر گرفتن همه سلایق و نظرات) در ایران راه اندازی گردد.

در این پایگاه، تمام افراد با سلایق مختلف علمی مطالب، تجربیات و دستاوردهای خود را از طریق سایت به اطلاع دیگران خواهند رساند و گردانندگان سایت موظف خواهند بود بدون جانبداری، کلیه مطالب و مقالات را در این پایگاه قرار دهند.

اما:

اما جای بحث و تبادل نظر در خصوص مطالب مطروحه در پایگاه اصلی و از طریق نامه نگاری نخواهد بود.

این پایگاه باید دارای یک تالار گفتگو (فروم) باشد. این مساله چندین حسن خواهد داشت:

1- برای اظهارنظر نیاز به نامه نگاری نخواهد بود.

2- مطالب مطروحه، شامل مرور زمان نشده و هر زمان با طرح هر مساله یا سوالی به راحتی می توان باب مباحثه را گشود.

3- تمام مطالب مرتبط در یک مکان مطرح می شوند. بنابراین از تکرار مطالب جلوگیری خواهد شد، مگر آنکه واقعا بحث جدیدی مطرح شده باشد.

4- گفتگوها و نظرات مطرح شده در تالار در دسته بندی های مشخص و مجزا همیشه در دسترس خواهند بود و خود به منبع آموزشی قدرتمندی بدل خواهند شد.

5- هر شخص باتجربه و بی تجربه ای می تواند تنها با عضویت در تالار مطالب و سوالات خود را مطرح نموده و از نظرات مختلفی که احتمالا از جانب سایر اعضا مطرح خواهد شد، به راحتی استفاده خواهد کرد.

6- نظرات مطرح شده توسط اعضاء توسط یکدیگر به راحتی مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

و....

نام سایت و مدیران سایت از طریق یک نظرسنجی عمومی یا تفاهم داخلی از بین نامزدان احتمالی مشخص خواهد شد. اما قهر و کناره گیری مشکلی را حل نخواهد کرد.

در پایان از تمام اساتید، کارشناسان، رصدگران و علاقمندان دعوت می کنم تا با کمک هم و به دور از تمام حواشی دست به دست هم داده و با تشکیل یک پایگاه علمی بزرگ و بهره گیری از نظرات همه علاقمندان با انجام یک فعالیت علمی ماندگار و مستمر، میراثی کوچک برای خود و بزرگ و ارزشمند برای جامعه علمی ایران برجای گذارند.

با احترام به محضر تمام اساتید و امید به یاری خداوند بزرگ و چشم امید به دستان یاری گر تمام عزیزان

عضو کوچکی از خیل علاقمندان به رصد هلالهای جوان ماههای قمری .

سید محمد حسین نیری

شیراز، پارک نجوم شهر جدید صدرا

14/2/1391

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .