پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

وضعيت رؤيت پذيري هلال شامگاهي شوال 1427

موعد رصد اين هلال برای ايران در غروب روز دوشنبه اول آبانماه 1385 خواهد بود. در اينجا رؤيت پذيري هلال ماه را با دو معيار يالوپ و معيار محمد شوکت عوده در بهترين زمان بصورت نقشه منحني هاي ميزان رنگي نمايش داده ايم. در انتها نيز بر اساس رصدهای قبلی انجام شده، پيش بينی ابزار مناسب اين رصد، در مناطق مختلف آمده است. در معيار يالوپ، آخرين خط رؤيت پذيري از زاهدان به اهواز مي گذرد و نقاط بالاي اين خط در محدوده رؤيت هلال قرار ندارند. اما با توجه به اينكه رؤيت هلالهاي شامگاهي ذيقعده 1426 و صبحگاهي صفر 1424 منجر به كاهش مقدار پارامتر q تا حد 347/0- گرديده است، با اين حساب، رؤيت پذيري هلال به خط خواف به ديوان دره نيز خواهد رسيد كه اين خط از جنوب تهران و شمال قم نيز خواهد گذشت:

 

اما معيار محمد شوکت عوده چيز ديگري را نشان مي دهد و آن اينكه خط رؤيت پذيري هلال با تلسكوپ را تا كشورهاي تركمنستان و آذربايجان بالا مي كشاند. بطوريكه محدوده رؤيت پذيري تمام ايران را مي پوشاند. با توجه به جديد بودن اين معيار، اين هلال گزينه خوبي براي آزمودن اين معيار مي باشد. لذا به رصدگران هلال با تلسكوپ براي قرار گرفتن در مناطق شمالي ايران توصيه مي شود تا اين هلال را شكار نمايند. در زير ديگر پارامترهاي رؤيت پذيري را براي اين هلال مشاهده مي كنيد:

 

محاسبات برای مرکز ايران نشان می دهد: در روز دوشنبه اول آبانماه، در صورت مساعد بودن شرايط جوی، اين هلال از حدود ساعت 10:55 در کل کشور با تلسکوپهای 8 اينچ قابل رؤيت خواهد بود. در بهترين زمان (زمان هم ارتفاعی ماه و خورشيد)، حدود ساعت 14:43 هلال به بهترين وضعيت رصدی خود می رسد. در اين زمان امکان رؤيت با تلسکوپهای ضعيفتر تا حد 6 اينچ نيز وجود دارد. از جمله خصوصيتهای رصد هلال شامگاهی شوال، قرار گرفت مناطق جنوبی کشور در خط رؤيت پذيری با چشم غير مسلح می­باشد. با توجه به اينکه هلال مشابهی در روز اول مهر امسال (هلال شامگاهی رمضان) در منطقه امريکای شمالی توسط گروه سه نفره استم با چشم غير مسلح رؤيت شده است، لذا به نقشه زير توجه کنيد و محل رصد را با توجه به وسيله ای که برای رصد در اختيار داريد، می توانيد به صورت زير انتخاب نمائيد :

 

جدول خطوط رؤيت پذيری هلال شوال 1427

 

 

ناحيه

قطر ابزار مورد نياز

حدود خط رؤيت پذيري بر اساس رصد های قبلی

 

نقطه شرقي

نقطه غربي

A

200 ميليمتر

عشق آباد در ترکمنستان

پارس آباد مغان

B

150 ميليمتر

مشهد

تبريز

C

120 ميليمتر

تربت جام

اشنويه

D

80 ميليمتر

تايباد

سردشت

E

70 ميليمتر

بيرجند

قصر شيرين

F

60 ميليمتر

نهبندان

مهران

G

50 ميليمتر

زاهدان

اهواز

H

با چشم غير مسلح

سراوان

بندر بوشهر

 

با توجه به تجربه مهمی که در رصد هلال رمضان براي گروه های رصدی کل کشور بدست آمد، همچنین مدت مکث و ارتفاع کوتاه اين هلال، در صورت وجود ابر و گرد غبار پائيزی، امکان رؤيت با ابزار هم مشکل شده و ممکن است گروه های رصدی جنوب کشور که به قصد رؤيت با چشم غير مسلح عازم رصدگاه ها می شوند، فرصت رصد با ابزار را هم از دست بدهند! لذا برنامه ريزی دقيق رصدی را به همه رصدگران توصيه می کنيم تا از اين زمان کوتاه به نحو مطلوب استفاده نمايند. يعنی اطلاعات فوق بدان معنی نيست که گروه های رصدی در مرکز و جنوب کشور به تلسکوپها و دوريبینهای نظامی قوی نياز ندارند. بلکه برای اطمينان بيشتر و رصد راحت تر، اين وسائل را نيز در اختيار داشته باشند (ضمناً از عطارد و مشتری برای تنظيمات ابزار خود نيز استفاده نمائيد).

 

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات رصدگران عزيز در اين ماه پر خير و برکت

و با آرزوي داشتن آسماني بدون ابر و غبار و موفقيت براي تمام رصدگران هلال

سيد قاسم رستمی- عضو گروه غير حرفه ای رويت هلال

21 مهر 1385

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .