پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

وضعيت رويت پذيري هلال صبحگاهي رمضان

 

در سحرگاه روز جمعه 28 مهرماه، هلال ماه همزمان با اذان صبح نقاط شرقی کشور طلوع کرده و به راحتی ديده خواهد شد. در اين زمان جدایی زاويه ای آن از خورشيد حدود 23 درجه است. اين هلال گزينه مناسبی است برای تعقيب کردن آن طلوع خورشيد و رؤيت در حضور خورشيد در روز. اگر رؤيت اين هلال تا 2 ساعت بعد از طلوع خورشيد انجام شود، رکورد جدايي قبل از مقارنه را تا حد 21 درجه و 30 دقيقه بهبود می بخشد.

 

رصد اصلی هلال صبحگاهی رمضان 1427، در روز شنبه 29 مهرماه 1385 انجام خواهد شد. اين رصد با توجه به معيار يالوپ (شکل زير) در ايران به دو ناحيه مجزا تقسيم می شود. در زير خط زابل به جزيره کيش  (منطقه جنوب شرقی کشور) به راحتی با چشم غير مسلح قابل رؤيت است. اما در بالا اين خط (که مقدار کيو کمتر از 216/0 است) در صورت مناسب بودن شرايط جوی، هلال با چشم غير مسلح قابل رؤيت خواهد بود.

کسانيکه می خواهند تجربه هلال در روز را با ابزار داشته باشند، می توانند پس از رؤيت صبحگاهی اين هلال، آن را پس از طلوع خورشيد تعقيب کرده و احتمال رؤيت اين هلال تا ساعت 12:40 با تلسکوپهای 14 اينچ پيش بينی می شود. بهترين زمان برای رصد اين هلال در روز، ساعت 11:40 است که بدليل بحرانی بودن ، امکان رؤيت با تلسکوپهای کوچکتر از 8 اينچ وجود ندارد.

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .