پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

دل نوشته ای از فعالیت در حوزه رویت هلال ماه

 

 

تصوير فوق : سخنراني آقاي حسن زاده در چهامين گردهمايي رويت هلال و تقويم

پس از تاسیس گروه نجوم ستاره شمال در سال 1376، رویت هلال ماه یکی از برنامه های رصدی بود که به اتفاق دوستانم به آن می پرداختم. البته به علت تجربه کم و شرایط نامناسب جوی، در رویت هلالهای بحرانی چندان موفق نبودیم.

 در سال بعد همکاری با اساتیدی همچون حجت السلام موحدنژاد و جناب آقای گیاهی یزدی در طرح پژوهشی اوقات شرعی در دانشگاه صنعتی شریف تجربه مفیدی بود. در سالهای 1379 و 1380 در طرح پژوهشی دیگری با محوریت رویت هلال ماه مشارکت داشتم که یکی از دستاوردهای آن رکورد شکنی هلال جمادی الثانی 1422 در شامگاه 28 اَمرداد 1380 توسط آقای علیرضا موحدنژاد بود.

در سال بعد با گروه رصدی هلال رجب 1423 به سرپرستی جناب آقای محسن قاضی میرسعید همراه بود که ایشان موفق به کسب رکورد رویت هلال با چشم مسلح شدند. دو سال بعد گزارش این موفقیت ها در مجله Sky & Telescope منتشر شد. در آن سالها لزوم تصحیح معیارهای رویت پذیری در محافل نجومی مطرح بود و همین امر باعث شد تا به اتفاق همکارانم در انجمن علمی پژوهشی نجم شمال در مقاله ای به این پژوهش بپردازیم، هر چند که این پژوهش مورد پسند اساتید رویت هلال قرار نگرفت اما ما را مصمّم تر کرد.

 پس از اشتغال در مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمینه برای فعالیت بیشتر در این حوزه برای بنده فراهم شد. طرح پژوهشی درباره حد دانژون در رویت هلال ارائه کردم که اولین نتایج آن در سومین همایش رویت هلال و تقویم در 14 شهریور 1386 در دانشگاه تهران ارائه شد. همکاری با کمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام رهبری در آن سالها امید به شکوفایی هر چه بیشتر استعدادها را نوید می داد. کسب رکورد جدید رویت هلال با چشم مسلح توسط آقای محسن شریفی در رویت هلال صفر 1427 موفقیت بزرگی بود که در مجله Sky & Telescope نیز منتشر شد.

در آن زمان خلاء وجود کتاب نجومی درباره رویت هلال ماه کاملا احساس شده بود به همین دلیل به اتفاق همکارانم آقایان احمدی و شعبانی در موسسه علمی پژوهشی نجم شمال کار بر روی تالیف کتاب ماه نو را شروع کرده بودم. این کتاب در تابستان 1387 توسط بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی منتشر شد.

 همزمان با انتشار کتاب ، وب سایت ماه نو(www.newmoon.ir) فعالیت رسمی خود را در حوزه آموزش و پژوهش درباره رویت هلال ماه شروع کرد. حضور در برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی مانند آسمان شب، شبکه های مختلف سیما، گفتگوی ویژه خبری، شبکه العالم، شبکه های مختلف رادیو یی و... نیز از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

 همکاری در برگزاری کارگاه های آموزشی رویت هلال ماه از برنامه های موثر بوده است. علاوه بر این مقالات متنوعی درباره رویت هلال ماه در مجلات نجوم و آسمان شب و وب سایت های مانند خبرآنلاین،آسمان پارس، گروه غیرحرفه ای رویت هلال ماه، هلال ماه به رشته تحریر در آوردم. در سالهای اخیر شاهد افت قابل لمسی در فعالیت در این حوزه بوده ایم. با این وجود به نظر می رسد انعکاس ضعیف پژوهش ها و دستاوردهای سالهای گذشته، قابل توجه بوده است. از این رو تصمیم گرفتم پژوهش هایی که درباره حد دانژون در رویت هلال انجام داده ام را برای انتشار در مجله ای معتبر و بین المللی آماده کنم.

نتیجه آن انتشار مقاله :Study of Danjon limit in moon crescent sightingدر مجله Astrophysics and Space Science است که نشانی نسخه آنلاین آن در زیر آمده است:

www.springerlink.com/content/yu781662k21262t3

امید است با گسترش کارهای پژوهش محور بتوانیم نقش خود را در گسترش میراث گذشتگانمان ایفا کنیم.

امیر حسن زاده

25 بهمن 1390

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .