پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

وضعيت رويت پذيري هلال صبحگاهي رجب1432 ، اختفاي هلال و سياره زهره ، فرصتي براي ثبت ركورد هلال در روز

 

با نزدیک شدن به ماه مبارک شعبان و رمضان ، کم کم تب و تاب رویت هلال ماه بیشتر شده و نگاه منجمین و علاقمندان بیشتری به این مقوله ی جذاب و علمی معطوف میشود .

هم اکنون چند روزی از انقلاب تابستانی و طولانی ترین روز سال میگذرد و هر روز خورشید مسیری فرضی را که تقریباً برابر با یک درجه است را به سمت شرق می پیماید . در انقلاب تابستانی خورشید به بیشترین کشیدگی میل مداری در آسمــان به اندازه ی 5/23 درجه میرسد .

علی هذا اگر فردی در روز اول تیر بر روی میل مداری5/23 درجه شمالی قرار گیرد خورشید را دقیقاً در سرسو و سمت الراس خود خواهد دید این نقطه ی مداری به مدار راس السرطان مشهور است .

بهر حال تابستان با آسمانی زیبا که جولانگاه کهکشانها ، خوشه ها و سحابیهای مختلف و زیباست از راه رسیده و شیفتگان و علاقمندان را در شبهای خنک و روح افزایش از رختخواب ناز به سمت کوه و بیابان می کشاند .

هلال صبحگاهی رجب

مقارنه ی ماه و خورشید برای هلال شعبان 1432 در روز جمعه 10 تیرماه 1390 مطابق با اول ژولای 20011 میلادی و 28 رجب 1432 ساعت 12 و 25 دقیقه صورت می پذیرد در لحظه ی طلوع خورشید همان روز پاره ای از مشخصات هلال به وقت مرکزی ایران به شرح ذیل میباشد :

 

فاز ماه

0012/0 درصد

ضخامت بخش میانی هلال

03/0 دقیقه قوسی

جدائی زاویه ای ماه و خورشید

25/3 درجه

بین الطلوعین

9 دقیقه

 

 

نتیجه اینکه به هیچ عنوان هلال ، در بامداد جمعه 10 تیر ماه قابل رویت نخواهد بود .

لذا شرایط قرارگیری هلال را در روز 27 رجب ( 9 تیرماه90 ) در افق شرقی مورد بررسی قرار میدهیم :

در بامداد این روز سیاره ی زیبای زهره با فاز منفی 8/3 در حال سفر از افق شرقی و نزدیک شدن به زمان مقارنه اش در مصافی بسیار زیبا با هلال ماه با رقابتی شورانگیز به سمت خورشید در حرکت خواهند بود واز مقارنه ای زیبا به اختفای زیباتري تن خواهند داد .در ابتدا مشخصات هلال ماه را در لحظه ی طلوع خورشید روز پنجشنبه 9 تیر مرور میکنیم :

زمان طلوع ماه

ساعت 4 و 17 دقیقه

سمت ماه

61 درجه و 15

فاز ماه

1 و 95 صدم درصد

ضخامت بخش میانی هلال

54 صدم دقیقه قوسی

فاصله زمین تا ماه

387381 کیلومتر

جدائی زاویه ای ماه و خورشید

15درجه و14 دقیقه

اختلاف سمت ماه و خورشید

8 درجه و 41 دقیقه

زمان طلوع خورشید

ساعت 5 و 25 دقیقه

بین الطلوعین

منفی 1 و 7 دقیقه

سن ماه

منفی 31 ساعت

نتیجه اینکه هلال در سرتا سر ایران به راحتی با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود .

 

" موقعيت هلال ماه و سياره زهره در بامداد پنجشنبه 9/4/90 "

اختفاء و ثبت رکورد رویت هلال با ابزار

همانگونه که اشاره شد در روز پنجشنبه 9 تیر مقارنه ی ماه و سیاره زهره صحنه ی زیبا و بدیعی را بوجود میاورد پس از طلوع خورشید ، لحظه به لحظه ، جدایی زاویه ای بین ماه و خورشید کمتر و کمتر شده تا در ساعت 11 و 5 دقیقه لبه ماه بصورت ظاهری با سیاره زهره برخورد میکند و اختفای ماه و زهره به مدت 1 ساعت و 43 دقیقه شروع میشود .

آنچه در این مقوله مهم و قابل توجه است بحث دنبال کردن رصد هلال صبحگاهی رجب 1432 و رسیدن به جدایی زاویه ی رکوردی است بنا بر محاسبات و تجارب قبلی رصدگران و نظر به نزدیکی هلال با سیاره ی زهره ، موقعیت بسیار خوبی برای رصد هلال در مجاوت خورشید توسط چشم و ابزار خواهد بود و رصدگران محترم میتوانند توانایی خود را در این خصوص مورد آزمایش قرار داده و به رکورد مناسبی در رویت هلال در روز با ابزار برسند بنظر میرسد با توجه به شرایط فوق و وجود شرایط مناسب جوی بتوان هلال را تا ساعاتی در بعد ازظهر رصد کرد .

رکورد رصد هلال با چشم غیر مسلح

در روز چهارشنبه 8 تیرماه 90 چنانچه رصدگران ، بتوانند هلال را تا ساعت 13 و 50 دقیقه با چشم غیر مسلح رصد نمایند میتوانند به رکورد جدیدی در رویت هلال ماه با چشم غیر مسلح در روز برسند جدایی زاویه ای در این لحظه برابر با 24 درجه و 19 دقیقه میرسد .

رکورد قبلی مربوط به هلال صبحگاهی محرم 1427 برابر با 7 اسفند 1384 ، 26 فوريه 2006 میباشد که در این تاریخ هلال ماه تا ساعت 13 و 25 دقیقه توسط آقای عبدالحسین کثیری رویت گردید جدایی زاویه ای در این لحظه 24 درجه و 19 دقیقه بوده است .

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .