پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

معرفی رصدگاه و غار خاصه تراش (آب بید)


از دو سال پیش دوستانم در گروه نجوم کمشچه شهرستان برخوار به بنده گفته بودند که در چند ده کیلومتری این شهر در میان رشته کوه های زاگرس و در مرز میان شهرستانهای اردستان و برخوار یک غار وجود دارد و مردم بومی تاکنون به دفعات بسیار کمی به آنجا رفته وحالت بکر و طبیعی خود را حفظ کرده است.

تاکنون در صد ها نقطه مختلف کشور سفر کرده و جدا از خاطرات بسیار زیادی که از این سفر ها دارم رصد گاه های مختلفی را مورد شناسایی قرارداده ام  که بنا دارم در سال جدید به معرفی این رصد گاهها بپردازم.
در هفته ی آخر سال88 هم در جلسه ی ستاد استهلال استان اصفهان  بالغ بر بیست پیشنهاد برای ارتقاء سطح علمی گروه نجومی ارائه گردید که امید وارم با همکاری و تعامل کلیه ی رصد گران عزیز و مساعدت مسئولین محترم ستاداستهلال این پیشنهادات عملی گردد.یکی از این پیشنهادات معرفی رصد گاه ها و ثبت خاطرات رصدی بودکه مورد استقبال همه ی رصد گران قرار گرفت.

بهر حال در روز جمعه 28/12/88 ساعت 30/6 صبح به اتفاق نه نفر از دوستان عازم منطقه ی خاصه تراش (آب بید) شدیم به لحاظ اینکه پیش بینی کرده بودم که حدود سه ساعتی را داخل غار خواهیم ماند کمک های اولیه،چراغ قوه،مهتابی شارژی،وسایل خوراکی ، طناب و... را باخود همراه کردیم.
موقعیت رصدگاه وغار خاصه تراش
چنانچه بخواهیم از شهر اصفهان به سمت این رصدگاه حرکت کنیم باید دقیقا 50 کیلو متر از شهر اصفهان خارج شویم .از پارک لاله  شهر اصفهان واقع در شمال و عبور از منطقه ی زینبیه به سمت شهر حبیب آباد در فاصله ی7/8 کیلومتری می رویم سپس فاصله ی8 کیلو متری این شهر تا شهرکمشچه را طی طریق می کنیم .
جاده کمشچه به سمت  شهر اردستان جاده ی بسیار زیبایی است که مناظر جالبی دارد  جدا از آن معادن مختلف گچ و سنگ در اطراف این جاده خودنمایی میکند .
از فلکه ورودی کمشچه تا منطقه ی رصدگاه دقیقا سی کیلومتر است .از میدان مذکور دقیقا 22 کیلومتر و سیصد متر که حرکت کنیم سمت راست جاده به روستای باقر آباد می رسیم  .
بعد از این روستا چسبیده به آخرین منزل مسکونی جاده ی است که به سمت روستای چاه ریسه می رود دقیقا از ابتدای این جاده مقدار 8/7 کیلو متر که عبور کردیم  به جاده ی خاکی در سمت چپ جاده می رسیم پس از ورود به جاده ی خاکی مذکور،  1300 متر به سمت شمال حرکت کرده تا به محل رصدگاه می رسیم.

 
 
 
 


اتاقی که باخشت و گل ساخته شده  ، چشمه ی آب زیبا وچند درخت بلند بید منظره ی زیبایی را بوجود آورده است.
دراطراف این محل کوه های مختلفی وجود دارد که به طور میانگین در هرسمت 15 درجه مانع  طبیعی بوجود آورده است .

   
   
   
   


حد قدر آسمان در اینجا حدود 6 می باشد و برای عکاسی از عمق آسمان واجرام مسیه بسیار مناسب است .
موقعیت کلی رصدگاه مذکور به شرح زیر می باشد:

                                                  15         1              33 عرض جغرافیایی
                                                 87         11              52  طول جغرافیایی   
                                            ارتفاع از سطح دریا        2006 متر

نکته :
1-به لحاظ داشتن چشمه ی آب ، اتاق استراحت ، نزدیکی به اورژانس روستای باقرآباد،داشتن مناظر زیبا و بکر ، آسمانی تاریک و از جهتی نزدیکی به مرکز استان ،محل رصدی مناسبی می باشد.

2-باتوجه به وجود سنگ های رسوبی متعدد و فسیلهای مختلفی در منطقه وجود دارد این منطقه به قبرستان فسیل ایران مشهور میباشد و برای علاقه مندان به طبیعت بسیار شور انگیز خواهد بود.

 
 
 
 

غار خاصه تراش یا آب بید
ازمحل رصدگاهی  که موقعیت آن توضیح داده شد تا محل غار بایستی نزدیک به دو کیلومتر پیاده روی کرد (به سمت شمال شرقی). غار در ارتفاع 50متری از دامنه ی کوه قرار دارد محل ورودی غار ابعاد 2متر در5/1 متر دارد وطول اتاقک ورودی آن3*2*4 متر می باشد در نگاه اول غار به این ابعاد ختم می شود  اما با کمی دقت در انتهای غار سوراخ کوچکی  و باریکی را می یابیم که تنها یک نفر می تواند به صورت سینه خیز وارد شود.
جمعا حدود 80 متر سینه خیز از محل ورود ، ما را به سمت دالانها و اتاقها ی پر از آستالاگمیت و آستالاکتیت راهنمایی می کند.
ورود به دهلیز های مذکور حال و هوای خاصی را می دهد و فضای زیبایی را بوجود می آورد گروه نه نفره ما در سکوتی که تنها صدای نفس نفس اعضاء می آمد در انتظار بودند تا ببینند به کجا می رسند؟ اضطراب و شوق پیشرفت باعث  می شد تا سرعت گروه افزایش یابد .

 
 
 
 

در طول مسیر عبور از این دهلیز ها محل هایی نیز وجود  دارد که به لحاظ تنگی آن ، عبور از آن به سختی  میسر است وچنانچه دقت لازم نشود ممکن است عبور فرد را در این کانل ها با مشکل مواجه کند .

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .