پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

گزارش آقاي مير سعيد از رصد هلال ذيقعده1430

با عرض سلام و احترام.
همان طور که در وضعیت رویت پذیری هلال ماه ذی القعده 1430 اعلام گردید این هلال از نظر ارتفاع 1 درجه کمتر ازهلال ماه رمضان گذشته ارتفاع داشت ، و البته با تفاوت بسیار جزیی در فاز ، اگر این هلال با ابزار در حوالی تهران رویت می شد انگاه می توانستم علت ندیدن هلال ماه رمضان با دوربین 100*25 در حوالی گرمسار را به غبار غلیظ منطقه نسبت بدهم نه چیز دیگر ، به هر حال با دوستان در تهران قرار گذاشتیم که ابتدا برای هلال در روز از تهران خارج و به سمت دماوند برویم که به علت مشغله کاری دوستان قرار شد در خود تهران اقدام به رصد نماییم .
وقتی اسم از رصد در تهران می اید اولین چیزی که به ذهن من می رسد اول رویت غبار است دوم رویت هلال ! چون هوا در تهران بقدری الودگی دارد که اگر همینطور ادامه داشته باشد برای رصد هلال روز دوم و سوم نیز دچار مشکل خواهیم شد ، با توجه به جلسه کاری که در خیابان ونک داشتم توانستم در ساعت 16.30 دقیقه جلسه را ترک و سریعا به سمت منزل حرکت کنم چون هم لوازم رصد در منزل بود و هم پشت بام منزل برای 7 تا 8 ماه مکان بسیار خوبی برای رصد هلال ماههای شامگاهی  است به شرطی که هوا مناسب باشد !
از ونک تا دیباجی در شرایط عادی یک ربع فاصله است اما با توجه به ترافیک مشهور تهران در ساعت 16.50 به منزل زنگ زدم و از همسرم خواهش کردم وسایل رصد را اماده کنند تا اگر به موقع رسیدم بتوانم به رصد هلال ماه بپردازم ، خوشبختانه در ساعت 17.05 دقیقه به منزل رسیده و بلافاصله به پشت بام رفتم و سریعا دوربین دوچشمی را اماده کرده وبعد از ان چند عکس از غروب خورشید گرفته و بلافاصله سمت و ارتفاع ماه را مشخص و دوربین را بر روی ماه تنظیم کردم ( با حد اکثر 1 الی 2 درجه خطا ) در ان زمان چندهواپیما وارد میدان دید دوربین قرار گرفتند که با وضوح رویت ان هواپیماها وضوح و تنظیم دوربین برایم مسجل شد ، شاید 2 دقیقه از غروب ظاهری گذشته بود که هلال ماه به فاصله زمانی کوتاهی در وسط دوربین کمی به سمت راست دیده شد کاملا مشخص بود که غبار رقیق بر روی ماه در حرکت است پس از حدود دو دقیقه که هلال را رویت کردم با دوست گرامی جناب اقای مهرانی تماس گرفته و به ایشان عرض کردم که در حال رویت هلال هستم و ایشان نیز می دانستند این هلال دقایق زیادی در دید من نخواهد بود عذر خواهی اینجانب را پذیرفته و من موقتا تماسم را قطع و مشغول رصد شدم .
 پس از ان توانستم حدود 1 دقیقه دیگر هلال را رویت کنم چون غبار غلیظ تر و هلال به تدریج از نظرم ناپدید گشت ، مجموعا حدود 3 دقیقه هلال به وضوح و در حدود1 تا 1.30 دقیقه به سختی رویت شد که البته رویت این هلال در تهران در شرایط مناسب اب وهوایی کار سختی نیست ، اینجانب چند سال قبل هلال صبحگاهی 27 صفر 1425 را با ارتفاع منفی 5.50 و با فاز 2.26 و حدود 16 دقیقه قبل از طلوع خورشید با مکث منفی 29 دقیقه با چشم غیر مسلح رویت کرده بودم لذا معتقدم رویت هلال ماه ذی القعده با اختلاف ارتفاع 1 درجه و 39 دقیقه تفاوت با ان هلال انهم با ابزار کار سختی نیست ، در پایان رصد با تماس مجدد با جناب اقای مهرانی ایشان را از جزییات رصد اگاه کرده و از لطف همیشگی ایشان بهرمند شدم .
چند نکته با این رصد به ذهنم رسید  که به عرض علاقه مندان رویت هلال می رسانم.
1- چرا من نتوانستم 9 ماه پبش هلال ماه محرم را با ارتفاع 6 درجه و با فاز 1 درصد با همین دوربین ببینم؟
درغروب ان روز غبارموجود هرگز به بیش از4 درجه نرسید و همانطور که در ارشیو سایت گروه غیر حرفه ای منعکس و عکس افق نیز مشخص گردیده قاعدتا می بایستی هلال دیده می شد؟
2- هلال ماه ذی القعده 1428 با  فاز 2.49 ارتفاع  4.33  به مدت 17 دقیقه با همین دوربین 70*15 به راحتی رویت شد اما هرگز با چشم غیر مسلح نتوانستم انرا رویت کنم و عکس افق ان نیز در ارشیو موجود است در صورتی که هلال ذی القعده 1430 با ارتفاع 3.11 درجه و فاز 2.32 به مدت حداکثر4 دقیقه رویت شد؟
اگرهوا برای رویت هلال ذی القعده 1429 بارانی نمی شد ( 3 سال پیاپی برای هلالهای ذی القعده ) و ان هلال نیز با فازی در همین حدود و با ارتفاع 4.12 درجه در تهران رویت می شد چقدر می توانست به این نکته ظریف و مهم کمک کند که فاز هلال با ارتفاع ان یک رابطه بسیار مهم و مستقیم جهت رویت هلال با ابزار و یا چشم غیر مسلح دارد که انشاءالله درادامه سلسله مقالات به طور مفصل به ان خواهیم پرداخت.
لازم به ذکر است که در زمان رویت هلال افق دارای 1.30 درجه غبار تیره و در بالای غبار تیره کمی کمتر از 1.30 درجه غبار رقیق وجود داشت.

به پیوست 3 قطعه عکس که با دوربین همراه از افق گرفته شده تقدیم می گردد.
 
 
 

با تجدید احترام : سید محسن قاضی میرسعید

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .