پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

گزارشهاي رصد هلال ذيقعده 1430

 گزارش شماره 9

گزارش دهنده : آقاي مصطفي شمس از انجمن ستاره شناسي اراك

گزارش رصد هلال ذيقعده 1430 در تاريخ دوشنبه 27 مهرماه ماه توسط تيم رؤيت هلال انجمن ستاره شناسي اراک

رصدگران : مصطفي شمسي – صابر درخش
تجهيزات:  يک دستگاه دوربين 30X50X120
محل رصد : پيست اسکي پاکل (آستانه )
وضعيت هوا : کمي تا قسمتي ابري در محل غروب خورشيد

 

 

 مشروح گزارش:
تيم اعزامي از انجمن ستاره شناسي اراک ، پس از مشخص شدن محل و تجهيزات مورد نياز ضمن انجام هماهنگي لازم با ستاد استهلال استان مرکزي ، در ساعت 15:30 از اراک به سمت شهرستان آستانه حرکت کرد .
در ساعت 16:45 پـس از استقرار در محل از پيش تعيين شده ، ضمن برپا کردن دوربين بر اساس پارامتر هاي محاسبه شده اقدام به تنظيم مختصات و درجات مربوط به دوربين کرده و نهايتاً با استفاده از جدايي زاويه اي ماه و خورشيد مکان دقيق هلال ماه شناسايي شد ولي متاسفانه دقيقاً در اين منطقه به لايه اي  از ابر در حدود 2 درجه برخورد کرديم که در زير اين لايه ابر نيز حدود 2 درجه غبار رقيق وجود داشت .
نظر به اينکه احتمال جابجايي ابر وجود داشت در اين مدت اقدام به تنظيم دقيق تر دوربين کرده و در نهايت در ساعت 17:30 شاهد بهبود وضع هوا بوديم .
در ساعت 17:34 با غروب خورشيد ، آخرين تنظيمات را انجام داده و از محل غروب به اندازه 17 درجه به سمت چپ محل غروب دوربين را براي بار آخر حرکت داديم و با افزايش ارتفاع شروع به بررسي منطقه مورد نظر کرديم و در نهايت در ساعت 17:36 اولين رويت صورت گرفت . به منظور اطمينان از رويت ضمن انجام کمي مکث و ايجاد لرزش در دوربين مطمئن  شديم آنچه مشاهده شد هلال است .

 

عکس افق لحظاتی پس از رويت

در اين لحظه براي اطمينان بيشتر درجات سه پايه را چک کردم ، عدد 15 را نشان مي داد . همچنين هلال از ساعت 1 تا 7 در بالاي ابرها قابل رويت بود . اين در حالي بود که لبه پاييني هلال را ابر از ديد من پنهان کرد .

براي اطمينان از رويت موضوع را مطرح کردم و آقاي درخش نيز سعي به رويت هلال کرد ولي موفق نشد و در نهايت بمنظور ايجاد يقين از رويت ، دوباره پشت دوربين قرار گرفتم و هلال را براي بار دوم (حدود ساعت 17:40 مشاهده کردم ولي اينبار تقريبا نصف هلال زير ابر قرار گرفته بود و ابر همچنان در حال حرکت در جهتي بود که هلال را از ديدمان پنهان نمايد .

 

مصطفي شمسي
تيم شماره2 انجمن ستاره شناسي اراک
 

 گزارش شماره 8

عدم رؤيت هلال ماه ذی القعده در استانهاي خراسان (برگرفته از سايت استهلال دات آي آر)

باتوجه به گزارشات رسيده از گروههاي استهلال استانهاي خراسان درشامگاه دوشنبه27/07/1388 ( 30/شوال/1430)و گزارشات تلفني (13گروه) ، و همچنین بعضي فاکتور هاي رصدي هلال ماه ذی القعده در استانهاي خراسان رؤيت نگرديدولی طبق گزارشات رسیده به ستاد استهلال کل کشود در تهران و مرکزی ماه رؤیت شده است.


 


 

گزارش شماره 7

گزارش دهنده : آقاي مهدي رحيمي از انجمن نجوم دولت آباد

ايشان علي رغم  برنامه ريزي هاي قبلي و پس از سخنراني در باشگاه نجوم اصفهان در رصدگاه انتخابي استقرار يافتند لكن به دليل ابرناكي آسمان موفق به رويت هلال مذكور نگرديدند . 

 

 

 

 

گزارش شماره6

 

گزارش دهنده : آقاي  قضاوي از نجف آباد (گزارش تلفني)

ايشان به لحاظ  ابرناكي و غبار موجود در آسمان موفق به رويت هلال مذكور نگرديدند

 

 

 

 

گزارش شماره5

 

گزارش دهنده : آقاي  عليرضا بوژمهراني (برگرفته از وبلاگ ايشان) 

 

دیروز علیرغم شرایط نامناسب جوی و به امید باز شدن احتمالی آسمان ، کوله بار تجهیزات رصدی رو بدوش گرفته و عازم کوه صفه شدم. همراه داشتن 11-12 کیلو بار باعث شد که نفس نفس زنان به قله برسم. آسمون اونقدر گرفته بود که اثری از خورشید هم نبود. ابزار رو سرپا کردم و چند دقیقه ای منتظر شدم تا ببینم چی میشه. تعدادی از اعضای گروه رویت هلال مهتاب با تله کابین اومده بودند صفه و در محلی که برای ساخت رصدخانه ی اصفهان انتخاب کردیم مستقر شده بودند. از روی قله با دوربین این دوستان رو تماشا کردم و قبل از تاریک شدن هوا وسایل رو جمع کردم و برگشتم پایین. توی راه دوست ارجمندم جناب آقای مهندس قاضی میر سعید تماس گرفتند و فرمودند که فی الحال در حال تماشای هلال ( در تهران با دوربین 15 در70 ) هستند. خبر شادی آفرین و مهمی بود.

 

 

 

 

گزارش شماره4

 

گزارش دهنده : آقاي  مهدي اسحاقي مسئول مركز نجوم اديب اصفهان  (گزارش بصئرت شفاهي در حاشيه باشگاه  نجوم اصفهان)

تعدادي از اعضاي مركز نجوم اديب و دوستان گروه نجوم مهتاب با استفاده از تلسكوپ 14 اينچ مركز مذكور  علي رغم تلاش بسيار زياد و استفاده از ابزار قدرتمند به دليل وضعيت نامساعد جوي در اصفهان موفق به رويت اين هلال نگرديدند .

 

 

 

گزارش شماره3

 

گزارش دهنده : آقاي سيد علي ميرسالاري از ستاد استهلال استان قم

بسمه تعالی
گزارش استهلال ماه ذي القعدة الحرام 1430 هجری قمری
با عرض سلام و تحيّت
احتراماً ضمن عرض تبريک به مناسبت فرارسيدن سالروز ميلاد با سعادت حضرت معصومه(سلام الله عليها)، به استحضار می‌رساند: گروهي از رصدگران ستاد استهلال استان قم بعد از ظهر روز دوشنبه 27/7/1388 مطابق با 30/10/1430 همراه با تجهيزات کامل به رصدگاهي در شمال شرقي شهرک پرديسان( واقع در کيلومتر7 جادّة قم ـ نيزار) عزيمت نموده و از حدود نيم ساعت قبل از غروب خورشيد در محل مستقر شدند. در بعد از ظهر اين روز آسمانِ شهر مقدّس قم، صاف بود. امّا افق تا ارتفاع 5 درجه غبار آلود بود. استهلال انجام شد؛ امّا علي�رغم تلاش فراوان، رصدگران موفّق به رؤيت هلال نشدند. شايان ذکر است در افق رصدگاه يادشده 1 درجه موانع طبيعي ، 1 درجه غبار غليظ و 3 درجه غبار متوسط وجود داشت. 
در برنامه استهلال روز يکشنبه در رصدگاه شهرک پرديسان، آقايان: حجت الاسلام و المسلمين سهرابي، حجت الاسلام و المسلمين عباس آسوده، محمود روح الأمين، عليرضا خيرانديش، حجت الاسلام و المسلمين سيّد محمّدباقر تکيه اي، حجت الاسلام و المسلمين محمّدمهدي گلشن، مهدي پيوندزني، محمّدحسين نژادصداقت و سيّد علي ميرسالاري حضور داشتند.
همچنين آقايان: سيّد محمّدعلي موسوي‌ صدر، عبدالحسين هاشمي زاده و تني چند از همراهانشان نيز عازم رصدگاه ارتفاعاتِ � کوه پناه � واقع در گردنة � نقره کمر � با مختصّات جغرافيايي49 درجه و 52 دقيقة شرقی و 34 درجه و 41 دقيقه شمالی و 2849 متر ارتفاع از سطح دريا، در جنوب غربي شهرستان تفرش در استان مرکزي شده و اقدام به استهلال نمودند که وجود حداقل 4 درجه غبار بسيار غليظ در افق رصدگاه، مانع کسب موفّقيت اين عزيزان در رصد هلال شد. آقايان سعيد صادقي، �محمّدرضا صادقي، سيّد خسرو موسوي و سيّد محسن منصوري هم به همراه سه تن از روحانيّون معظّم در يکي از مناطق جنوبي قم به امر استهلال پرداختند که مشکل غبار نسبتاً غليظِ موجود در افق، کوشش آنان را هم براي رؤيت هلال با ناکامي قرين ساخت.
* برخی از مشخّصه‌های هلالِ ذي القعدة 1430 در غروب روز دوشنبه در افق شهر مقدّس قم عبارتند از :
- سنّ هلال در لحظه غروب خورشيد : 32 ساعت و 28 دقيقه                                  
- لحظه غروب خورشيد ( براساس محاسبات ) : ساعت 17 و 30 دقيقه         
- لحظه غروب خورشيد ( براساس رصد ) : ساعت 17 و 21 دقيقه
- سمت خورشيد در لحظه غروب : 258 درجه و 41 دقيقه قوسی     
- سمت ماه در لحظه غروب خورشيد : 241 درجه و 58 دقيقه قوسی
- اختلاف سمت ماه و خورشيد در لحظه غروب خورشيد : 16 درجه و 43 دقيقه قوسی 
- زاوية جدايی ماه و خورشيد در لحظه غروب خورشيد : 17 درجه و 17 دقيقه قوسی
- ارتفاع هلال در لحظه غروب خورشيد : 3 درجه
- درصد سطح روشن ماه : 34/2%                                                                                                                                            
- مکث ماه در مقايسه با زمان غروب خورشيد : 24 دقيقه 
- لحظه غروب ماه : ساعت 17 و 56 دقيقه
- فاصله ماه در لحظه غروب خورشيد:  11/383966 کيلومتر
                                                                                         
   والسلام
                                                                                            قم _ سيّد علي ميرسالاري
                                                                                            
27/7/1388

 

 

گزارش شماره 2

 

 

گزارش دهنده : آقاي سيد محسن قاضي ميرسعيد (گزارش تلفني)           

ايشان با استفاده از يك دوربين دوچشمي  15 در70  م  از روي پشت بام منزلشان موفق به رويت هلال ذيقعده 1430 شده اند .

لازم بذكر است  قضيه  رويت هلال ايشان بسيار شنيدني  و خواندني است كه ان شاء الله پس از دريافت گزارش مربوطه در  سايت  قرار خواهد گرفت .

گزارش شماره 1

 

گزارش دهنده : آقاي حسين جانقرباني مسئول خانه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا

گزارش رویت هلال ماه بحرانی ذیقعده الحرام 1430هجری قمری در تاریخ   19 اکتبر2009(برابر با دوشنبه 27/7/1388مطابق با تقویم رسمی ایران)
خانه نجوم وژئوفیزیک شهرضا و انجمن نجوم و جغرافیای بانوان استان اصفهان
گزارش دهنده: حسین جانقربانی

با سلام و عرض ادب

بنا به درخواست ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری ،اعضای خانه نجوم و ژئوفیزیک شهرضا و انجمن نجوم وجغرافیای بانوان استان اصفهان برای رویت هلال ماه بحرانی ذیقعده در شامگاه دوشنبه 27/7/1388،از بامداد دوشنبه راس ساعت 4،آقایان علی جانقربانی و حسین جانقربانی ورضا جانقربانی با یک دستگاه تلسکوپ 8 اینچ بازتابی نیوتونی Meadeمدل LXD75مجهز به چشمی 26میلیمتر که  خیر و نیکوکار ارجمند جناب آقای دهقانزاد در اختیارشان گذاشتند ،  بر روی بام منزلشان در شهر شهرضا:
 (عرض جغرافیایی: 32 0 N  طول جغرافیای E 52   51    ارتفاع از سطح دریا 1825متر)

 

مستقر شدند.وپس از قطبی کردن و الاین کردن( Align)تلسکوپ و چک کردن صحت تنظیمات تلسکوپ بر روی اجرامی مانند ستاره شعرای یمانی (Sirius)  و سیاره زهره (Venus) وسیاره زحل(Saturn) و...،آماده رصد بعدازطلوع خورشید و ماه شدند و تلسکوپ برای ردیابی  روی سیاره ناهید تنظیم گردید .که متاسفانه به دلیل بروز نقص فنی درتلسکوپ بعد از طلوع خورشید ، این برنامه رصدی متوقف گردید.
در ساعت 16:00 آقایان علی جانقربانی و حسین جانقربانی به جمع رصدگران محترم خانه نجوم و ژئوفیزیک شهرضا و انجمن نجوم و جغرافیای بانوان استان اصفهان در محل صحرای دامزاد پیوستند تا این هلال ماه را بادوربین های دوچشمی رویت نمایند، که متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب جوی و ابری بودن هوا هلال ماه رویت نشد .

اسامی شرکت کنندگان (خانم ها وآقایان):

 

1- زهرا فلاحی
2- پریسا نادری
3- معصومه حفار
4- زیبا حفار
5- رویا قرمزی
6- زینت قرمزی
7- ارغوان محمودی
8- ژیلا تقوی
9- محبوبه امیری
10- لاله محمودی
11- رضا انساندوست
12- سعید شیروان
13- محمد جواد نیک اقبال
14- رضا جانقربانی
15- علی جانقربانی
16- حسین جانقربانی
 


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .