پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : دوشنبه مورخ 3 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 18 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 اکتبر 2021 میلادی

گزارشهای رصد هلال صبحگاهی رمضان 1430

 

گزارش شماره 4

گزارش دهنده : آقاي جواد رحيمي مسئول مركز نجوم دولت آباد 

با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت همه رصدگران محترم هلال و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان . بدين وسيله گزارش استهلال هلال صبحگاهی رمضان را به استحضار ميرسانم.

تاريخ رصد :پنج شنبه و جمعه 26و 27 شهریور 1388

رصدگاه : شهر دولت آباد استان اصفهان

وضعيت جوي : وجود غبار نسبتاً غلیظ در روز پنج شنبه و وجود غبار غلیظ تا ارتفاع 10 درجه در روز جمعه

ابزار های رصدی : تلسکوپ شکستی 6 اینچ ، یک عدد دوربين دوچشمي 90�20

نتيجه رصد : هلال در روز پنج شنبه رؤیت شد اما در روز جمعه رؤیت نشد .

ستاد استهلال استان اصفهان از حدود یک هفته قبل پنج شنبه 26 شهریور ، تلسکوپ 6 اینچ شکستی مید مدل LX75 را در اختیار گروه ما قرار داد. با توجه به اهمیت استهلال هلال شامگاهی شوال و به منظور آمادگی برای استهلال آن هلال و کسب تجربه ی بیش تر در زمینه ی کار با تلسکوپ ، تصمیم گرفته شد که گروه در روز های پنج شنبه و جمعه به کار رصدی بپردازد و هلال را در روز دنبال کند اما با توجه به مشکلی که در شب پنج شنبه برای تلسکوپ پیش آمد ، عملاً قادر به استفاده  از سیستم موتور تلسکوپ نبودیم و مجبور شدیم به صورت دستی از تلسکوپ استفاده کنیم. 

در روز پنج شنبه آقایان محمد کمالی ، مهدی کمالی ، جواد رحیمی موفق به دیدن هلال با چشم غیر مسلح و دنبال کردن و آن تا ساعت 1:30 با استفاده از تلسکوپ 6 اینچ شکستی شدند .

رصدگران : آقایان مهدی کمالی ، محمد کمالی ، جواد رحیمی

در روز جمعه پس ازحضور افراد در رصدگاه و مستقر کردن وسایل رصدی ، آقای مهدی رحیمی با استفاده از تلسکوپ 6 اینچ و آقای محمد کمالی با استفاده ازدوربین دوچشمی 90*20 تلاش برای یافتن هلال آغاز کردند با وجود این متأسفانه به علت وجود غبار بسیار غلیظی که تا ارتفاع 10 درجه ، افق را پوشانده بود ، افراد  موفق به رویت هلال نشدند.

رصد گران : آقایان سید کمال حسن دخت ، مهدی رحیمی ، محمد کمالی ، مهدی کمالی ،محمد حیدریان ، جواد رحیمی

در پایان بر خود وظیفه می دانم که از تلاش های ستاد استهلال استان اصفهان مخصوصاً حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا صالحیان و جناب آقای بوژمهرانی تشکر و سپاسگزاری کنم .

 

 و من الله التوفیق

جواد رحیمی

مرکز نجوم دولت آباد

 

گزارش شماره 3

 

گزارش دهنده : آقای رحمان جعفری از گروه نجوم کمشچه اصفهان  (گزارش تلفنی)

ایشان با استفاده از تلسکوپ 5 انچ  شکستی توانسته اند از ساعت 6 و 19 صبح تا ساعت 7 و 5 دقیقه  هلال صبحگاهی رمضان 1430 را رویت نمایند .

 

 

 

گزارش شماره2

گزارش دهنده : ستاد استهلال استانهای خراسان  (منبع سایت استهلال)

ساعت 3 صبح روز جمعه 27/06/1388 برابر با 28 ماه مبارک رمضان جناب آقای محمد مهدی مطیعی کارشناس و متصدی رصد خانه دانشگاه فردوسی مشهد برای آماده کردن مقدمات رصد در محل حاضر شدند و ساعت 5:10 مسئول ستاد استهلال استانهای خراسان و متصدی گروههای استهلال به ایشان پیوستند .

 

 کار رصد آغاز شد و تا ساعت 7 صبح طول کشد افق مقداری آلودگی نا شی از دود های کارخانه جات و غبار  بود اما در حدی نبود که مانع رؤیت هلال شود.

 

طبق محا سبات انجام شده طلوع ماه ساعت 5:36 دقیقه و زمان عبورماه ساعت 11:53 و غروب ماه ساعت 18:05  ساعت 7 صبح کار رصد پایان گرفت و جدایی رصد گران با رصد خانه اتفاق افتاد .

 

 

گزارش شماره 1

گزارش دهنده : آقای علیرضا بوژمهرانی (منبع: وبلاگ ایشان)

گزارش تصویری

 

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .