پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

گزارشهاي رصد هلال صبحگاهي صفر 1430

گزارش شماره 1

گزارش دهنده : آقای علی ابراهیمی سراجی از تهران

گزارش هلال صبحگاهي صفر 1430

رصد‌گران: عليرضا ثنايي، سارا و زكريا توده زارع و علي ابراهيمي سراجي

ابزار رصد: دو عدد دوچشمي 80�20، دوربين عكاسي ديجيتال، خط كش رصد

تاريخ رصد: سه‌شنبه 6 اسفند 1387

شهر: تهران – تقاطع بزرگراه همت و حقاني

مختصات جغرافیایی محل رصد: 35 درجه و 45 دقيقه و 02.88 ثانيه شمالي و 51 درجه و 26 دقيقه و 20.76 ثانيه شرقي، ارتفاع 1368 متر از سطح دريا

شرایط جوی محل رصد: افق در محل غروب ماه صاف و كم‌غبار بود و در حدود 2 درجه كوه داشت

دما: 3 درجه‌ي سانتيگراد

گزارش مختصر: هلال رويت نشد

 

شرح گزارش: از شامگاه دوشنبه وضعيت جوي در تهران بسيار عالي بود و لذا انتظار مي‌رفت كه صبحگاه روز بعد هواي بسيار تميزي را در رويت هلال شاهد باشيم. با تلاش‌هاي خانم توده‌زارع وسيله‌ي نقليه جهت اعزام به رصدگاه آماده شد كه جا دارد از ايشان تشكر نماييم. با توجه به ارتفاع بالاي منطقه‌ي عباس‌آباد تهران، يكي از بهترين مناطق براي رويت اين هلال زيبا را در اختيار داشتيم. هنگام استقرار در رصدگاه مقارنه‌ي زيباي عطارد و مشتري را به نظاره نشستيم. سپس با استفاده از اختلاف سمت 2 درجه‌اي ستاره‌ي نسر طاير با ماه، محل طلوع ماه را مشخص كرديم. متأسفانه ماه از لبه‌‌ي كوه‌هاي سرخه حصار طلوع مي‌كرد. ما در حدود 100 متر جا به جا شديم ولي نتوانستيم افق را باز كنيم. ارتفاع هلال 5.1 درجه بود و ما حدود 1.5 تا 2 درجه كوه داشتيم. لذا علي‌رغم تلاش‌هاي بسيار به دليل روشن شدن هوا هلال رويت نشد.

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .