پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

راههاي نارفته.....

به نام خدا

پس از رصد موفق هلال رمضان 1423 در منطقه همایجان استان فارس ، تصمیم گرفتم رصدهایم را مستند کنم. از رصد هلال شوال 1423 اینکار را شروع کرده و تاکنون هم ادامه داده ام. اوایل فقط عکس میگرفتم تا پرونده هر رصدم کامل باشد. پس از چندی جنبه های هنری را هم به کارم اضافه کردم ، اما در عین حال سعی داشتم از جنبه ی علمی این عکاسی هم غافل نشوم.

برای ثبت جزئیات بیشتری از شکل کمان هلال ، از دوروش میتوانیم استفاده کنیم. یکی استفاده ی مستقیم از بزرگنمایی اپیتیکی دوربین و لنز و راه دوم ، استفاده از ابزار کمکی ( نظیر تلسکوپ و یا دوربین دوچشمی ) برای بزرگ کردن تصویر است. من معمولا" از روش اول بهره میگیرم، بخصوص که دوربینی که هم اکنون در عکاسی از آن استفاده میکنم دارای بزرگنمایی نوری 15 برابر است. در بین مجموعه عکسهایی که با این روش از هلال ماه گرفته ام ، دو هلال وجود دارد که فعلا" باریکترین هلالهایی هستند که موفق به ثبت تصویر آنها شده ام ؛ آخرین هلال صبحگاهی رجب 1428 و هلال شامگاهی محرم 1430.

مختصات و عکس این دو هلال را در زیر می بینید :

 

آخرین هلال صبحگاهی رجب 1428

محل رصد : تهران

ضخامت بخش مرکزی هلال : 14.88 ثانیه قوسی

فاز ماه : 0.95 درصد

فاصله زمین تا ماه : 385003.74 کیلومتر

ارتفاع ماه : 4.509 درجه

ارتفاع خورشید : منفی 5.794 درجه

جدائی زاویه ای : 10.250 درجه

 

 

هلال شامگاهی محرم 1430

محل رصد : اصفهان

ضخامت بخش مرکز هلال : 16.44 ثانیه قوسی

فاز ماه : 1.05 درصد

فاصله زمین تا ماه : 405517.97 کیلومتر

ارتفاع ماه : 1.545 درجه

ارتفاع خورشید : منفی 7.124 درجه

جدائی زاویه ای : 11.056 درجه

برنامه ای برای ثبت تصویر هلالهای باریک دارم که قبلا" در مورد آن توضیح داده ام. در صورت برخورداری از اندکی شانس و اقبال ، اگر هلالهای باریک آتی در فواصل مختلف اوج و حضیض قرار بگیرند ، آنوقت این مجموعه عکس بظاهر هنری ، میتواند در مورد تاثیر اوج و حضیض ماه در رویت پذیری هلال و ثبت تصویر آن ، حرفهایی برای گفتن داشته باشد.

در پرداختن به نجوم غیر حرفه ای اگر با برنامه و هدف کار نکنیم ، خیلی زود همه چیز برایمان تکراری و عادی خواهد شد اما اگر رسیدن به هدف و یا اهدافی خاص را دنبال کنیم ، میتوانیم سالیان سال از حرکت در عرصه نجوم غیر حرفه ای بهره و لذت ببریم و احتمالا" ، به دیگران هم بهره برسانیم. من سعی میکنم از دیدگاههای مختلف به موضوع رویت هلال بنگرم . این دیدگاههای مختلف افقهای جدیدی را برایم میگشاید و با ورود به هر عرصه ، درمی یابم که هنوز در قدم اول جاده ی رویت هلال قرار دارم ؛ و وقتی به چنین برداشتی می رسم ، شور و اشتیاق بیشتر و مضاعفی برای حرکت سریعتر در این وادی پیدا میکنم.

راههای نارفته ی بسیاری هست. باید فکر کنیم ، اهداف را تعیین کنیم ، برنامه ریزی کنیم و...... راه بیافتیم. بسم الله.....

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .