پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

حد دانـــــــــــــــژون

با عرض سلام خدمت دوستان و علاقمندان،

اينجانب مطالعه بر روي حد دانژون را از سال 1382 شروع كردم. در سالهاي اول تمام تلاش خود را بر روي گردآوري مقالات و پژوهش هاي گذشته بر روي اين موضوع گذاشتم كه يكي از اولين سوالها همين پرسشي بود كه آقاي بوژمهراني فرمودند:� دانژان هيچ هلال با جدائي كمتر از 10 درجه را رويت نكرده است اما حد 7 درجه را براي شكل گيري هلال ( و يا رويت آن ) مطرح ميكند؟

يادم است در بحث هاي كه در20 فروردين سال 1384 در وب سايت كمان آسماني مطرح شده بود به اين مسئله اشاره كردم كه : � او اين حد را از � برون يابی� منحنی رصدی به دست اورده است. تا آن زمان هيچگاه هلال های نازک(جدايی کمتر از 9 درجه) رصد نشده بود. او با برون يابی متوجه شد که هلال ماه با جدايی زاويه ای کمتر از 7 درجه نوری از خورشيد را بازتاب نمی دهد و بنابراين تشکيل نمی شود. در توجيه آن عامل اصلی را پستی و بلندی های ماه دانست که بعث می شوند بخش روشن توسط سايه عوارض مجاور پوشيده شود و در نتيجه هلالی شکل نگيرد. Mc Nally(1983) چنين اعتقادی ندارد او معتقد است که عامل اصلی Seeing است. اثر ديد باعث می شود که نتوان هلال های بسيار نازک ماه را مشاهده کرد. Schaefer بحث مفصلی در اين باب انجام داده است و ديدگاههای Danjon و Mc Nally را بررسی کرده است. ظاهرا" او در مقاله ای در مجله S&T سال 1988 نظر دانژون را می پذيرد. اما چند سال بعد نظر Danjon و Mc Nally را رد می کند و بحثی درباره درخشندگی مجموع هلال ماه مطرح می سازد

در مقاله ارائه شده در سومين همايش رويت هلال و تقويم (دانشگاه تهران ، 14 شهريور 1386) نيز اشاره شد كه :� در داده هاي وي فقط 4 رصد با جدايي كمتر از 14 درجه و از اين بين تنها يك رصد با جدايي كمتر از 10 درجه به چشم مي خورد. اين مسئله عدم قطعيت را در بخش حساس منحني بالا برده است.دانژون اين حد را با برون يابي منحني به دست آورده است.�

و در آن مقاله نشان دادم كه � طول كمان هلال در جدايي حدود 5 درجه به صفر مي رسد. بنابراين به نظر مي رسد مقدار حد دانژون 5 درجه باشد. اين مقدار با مقاديري كه� مك نالي� و � سلطان� براي اين حد به دست آوردند، تطابق دارد(مك نالي 1983) و (سلطان 2007).

پي نوشت : بنده فايل اسكن شده مقالات دانژون در سال 1932 و 1936 (به زبان فرانسوي) را دارم كه مي توانم آن را در اختيار علاقمندان قرار دهم(بخصوص افرادي كه به زبان فرانسه آشنايي دارند).

با تشكر

11 خرداد 1386

امير حسن زاده

northstar1008@yahoo.com

مركز تقويم موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .