پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : دوشنبه مورخ 3 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 18 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 اکتبر 2021 میلادی

پاسخ آقاي بوژمهراني به اظهارات آقاي ميرسعيد

 

استاد ارجمند و دوست گرامي جناب آقاي مهندس قاضي مير سعيد

 

با سلام

نامه ي حضرتعالي را كه حاوي مطالب عالمانه ، دقيق و كامل بود مطالعه كردم. خوشحالم كه دوباره اين افتخار نصيب بنده و ساير دوستان شد تا از محضر شما استفاده كنيم. مراتب ارادت بنده به حضرتعالي و دوستي ما سابقه اي طولاني دارد و آنچه كه اين پيوند را محكمتر نموده است همين رويكرد استاد و شاگردي است كه بين ما وجود دارد و شما در مقام استادي پيشكسوت ، مطالب شاگردان خود را بازگشايي ميفرماييد و از اين طريق بر دانش ما مي افزاييد. جسارتا" در ارتباط با فرمايشات حضرتعالي چند نكته را عرض ميكنم :

1-     همانگونه كه شما فرموده ايد مقوله ي آشكار سازي اصولا" قابل مقايسه با رويت چشمي ( مسلح و يا غير مسلح ) نيست. منتهي همانند تكنولوژي فضايي كه در ابتدا براي ماموريتهاي فضايي استفاده ميشود اما با گذشت زمان برخي از دستاوردهاي اين تكنولوژي ، در زندگي روزمره انسانها نيز كاربرد پيدا ميكند ، ورود دقيق و هدفمند به موضوع پردازش تصوير و آشكار سازي هلال ، ممكن است دستاوردهايي در زمينه رويت هلال ( در طيف نور مرئي ) به همراه داشته باشد كه در مباحث تئوري و يا عملي رويت در طيف مرئي بكار آيد. همچنين ، موضوع آشكار سازي هلال در طول موجهاي مختلف و با ابزار گوناگون ( صرفا" از ديد علمي و بدون در نظر گرفتن عدم حجيت شرعي آن ) ، در حيطه نجوم غير حرفه اي و يا حتي حرفه اي قرار دارد و رصدگران ما ميتوانند با ورود به اين عرصه ، برنامه ها ،‌ تحقيقات و پروژه هاي مختلفي را انجام دهند.

2-     با توجه به فرمايشات شما و توضيحات آقايان رستمي و ابراهيمي ، وجود تفاوت بين رصد هلال در روز و رصد هلال بر روي افق ( شامگاهي و يا صبحگاهي )‌ قطعي شده است. اما بنده هم اكنون با يك چالش فكري جدي روبرو هستم كه از محضر شما در اين زمينه راهنمايي ميخواهم. حضرتعالي قبلا" در مورد برتري پارامتر سن هلال نسبت به جدائي زاويه اي فرموده بوديد كه هرگاه ركورد سن شكسته شود ، ركورد جدائي نيز قطعا" شكسته خواهد شد اما عكس اين موضوع صادق نيست. اين فرمايش كاملا" صحيح است. اما در مورد آخرين هلال صبحگاهي جمادي الاولي 1429 ( 13 خرداد ماه ) شرايط ميتواند بگونه اي پيش رود كه در صورت رويت شدن هلال در حوالي ظهر ،‌ ركورد سن هلال به حدود 11 ساعت ( تا مقارنه ) برسد اما جدائي زاويه اي حدود 8.5 درجه است. آيا مبنايي كه حضرتعالي فرموده ايد مختص هلالهاي شامگاهي و صبحگاهي است؟ آيا ركوردهاي هلال در روز را ميتوان با ركوردهاي هلالهاي شامگاهي و يا صبحگاهي مقايسه كرد؟ در مورد هلال در روز ، فرقي بين ركورد سن هلال بعد از مقارنه با سن هلال قبل از مقارنه نيست. آيا در مورد هلالهاي شامگاهي و صبحگاهي هم همين حكم جاري است؟

3-     در مورد حد دانژان و ارتباط آن با هلالهاي نزديك افق به نكته ي بسيار ظريفي اشاره فرموده ايد. به دوستان توصيه ميكنم اين بخش از فرمايشات جناب مير سعيد را با دقت بيشتري مطالعه كنند. در اين رابطه هم اين پرسش را دارم كه چه رازي در اين نهفته است كه دانژان هيچ هلال با جدائي كمتر از 10 درجه را رويت نكرده است اما حد 7 درجه را براي شكل گيري هلال ( و يا رويت آن ) مطرح ميكند؟ آيا با اين رويكرد ، ميتوان حد دانژان را ، حدي تجربي ناميد؟

4-     مطالب ديگري هم در ذهن دارم اما چون اين مطالب وابستگي تام با پرسشهايي كه در بندهاي 2 و 3 مطرح كرده ام دارد ، در زماني ديگر آن را عرض خواهم كرد.

 

با تقديم احترام و عرض ارادت مجدد

عليرضا بوژمهراني

11 خرداد 1387 - اصفهان

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .