پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 29 دی 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 19 ژانویه 2022 میلادی

جايگاه رصدگران در عصر جديد رؤيت هلال

 

در پی مکاتبات دو طرفه بنــــده و جناب آقای بوژمهرانی در اواسط فروردين ماه سال 1386، ايشان با ذکر چند سؤال به بيان مسائل جديد رؤيت هلال پرداختند:

1- آیا رویت هلال با آشکار سازی هلال تفاوتی دارد؟ ( نمونه واقعی این رویداد هلال رمضان 1426 بود که آنرا ندیدم ولی در عکسها آنرا آشکار کردم )

2- آیا رویت هلال لزوما" به معنای مشاهده کمانی پیوسته است؟

3- آیا مشاهده و یا آشکار سازی نقطه ای روشن از کمان هلال، به معنای رویت هست یا نه؟

4- آیا شکل گیری هلال همان معنای قابل رویت بودن هلال را دارد؟

5- حد متعارف ابزار در رویت هلال ( و یا آشکار سازی آن ) کجاست؟

با آشکارسازی هلال ماه در روز دوشنبه 17 ارديبهشت 1387 توسط آقای مارتين السايزر (براي مشاهده ي گزارش ايشان بر روي اينجا كليك كنيد) بوسيله يک CCD متصل به تلسکوپ 4.5 اينچی از رصدخانه مونيخ آلمان longitude=11.6069�E, latitude=48.1217N, height=550m))، آقای بوژمهرانی از آن به عنوان گشوده شدن فصل نوين رؤيت هلال اشاره کرده و معتقدند که رصدگران ایرانی اگر میخواهند کماکان در عرصه بین المللی این رشته از نجوم خوش بدرخشند، میبایست خود را با تغییرات اساسی فوق هماهنگ نمایند.

 
 
 
 

خوشبختانه بحث آشکار سازی رؤيت هلال در اين چند سال از رصدگران ايرانی مثل آقايان بوژمهرانی، شريفی، احمديان، دوست محمدی و ... شروع شد. در سومين همايش رؤيت هلال و تقويم در سخنرانی جناب آقای دکتر رياضی مشخص شد که آشکار سازی هلال در طول موجهای پرتوهای گاما بسيار ساده تر از طول موج های مرئی صورت می گيرد. ايشان برای اين منظور عکسهای زيبايي را نمايش دادند.

بر کسی پوشيده نيست که رؤيت و آشکار سازی دو مقوله متفاوت بوده و آشکار سازی هلال در عکس بوسيله ابزارهای قدرتمندی نظير CCD به معنی رؤيت مستقيم هلال (حتی با تلسکوپهای قوی) نمی باشد. هر کدام از اين دو کار ارزش خاص خود را داشته و اين دو مقوله با هم سنخيت ندارند تا بتوان آنها را با يکديگر مقايسه کرد. لذا تأکيد می شود که با وجود آشکار سازی هلال تا حد زمان مقارنه، بازهم رصدگران جايگاه و تلاش خود را برای رؤيت مستقيم هلال به منظور ثبت رکوردهای جديد خواهند داشت و همچنان اينگونه رصدها ارزش خاص خود را خواهند داشت.

همانطور که جناب آقای بوژمهرانی هم فرمودند، پارامترهای رکوردگيری رؤيت هلال از جمله سن، جدايي زاويه ای، ضخامت و ... هر يک ارزش خود را داشته و زمانی می توان گفت که سن هلال ديگر ارزشی ندارد که رؤيت هلال را بتوان در زمان مقارنه انجام داد. اما متأسفانه تلاش رصدگران برای رسيدن به اين هدف تا کنون بی نتيجه بوده است و دانشمندان بزرگی همچون پرفسور سينات و شفر و ... به دنبال پاسخ دادن به اين سؤال هستند که آيا می توان هلالی را زير حد دانژن رؤيت نمود؟

اميد که کليد پاسخ سؤال فوق (مثبت يا منفی بودن جواب) به دست رصدگران پرتوان ايرانی صورت بگيرد.

اما در خصوص حد شکل گيری هلال و حد دانژن، بنده در يکی از بحثهای کمان آسمانی در سال 1384 هم بيان کرده بودم که حد دانژن تابع فاصله ماه از زمين بوده و مقدار ثابتی ندارد. يعنی حد دانژن برای حضيض و اوج يکسان نيست. لذا هلال آَشکار شده توسط مارتين در فاصله حضيضی حدود 358000 کيلومتری صورت گرفت و آنرا نمی توان به تمام حالتها تعميم داد.

اميد است که اين تحقيق برای بقيه حالتها هم ادامه پيدا کرده و به نتايج کاملتری دست پيدا کنيم.

با تشکر و سپاس از توجه شما

سيد قاسم رستمي 8-3-87

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .