پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

وضعيت رويت پذيري هلال صبحگاهي ربيع الثاني 1429

با سلام و احترام .

 همان طور كه در مقاله 96 هلال سال 1387 در سايت گروه غير حرفه اي آمده است هلال صبحگاهي 28 ربيع الثاني 1429هجري قمري از دو بعد حائز اهميت است .

1-رويت اين هلال يك ركورد بسيار عالي براي هلالهاي صبحگاهي است

2- رويت اين هلال يك ركورد بسيار خوب جدايي زاويه اي براي هلال صبحگاهي مي باشد.

اما چرا اسم هلال صبحگاهي را بردم ؟ براي اينكه در قسمت سوم مقاله ام كه به زودي در سايت قرار خواهد گرفت در مورد انواع هلال ها و درجه بندي انها صحبت خواهم كرد

به اعتقاد اين جانب تمام هلال هاي كه رويت آن بحراني و يا سخت است از اهميت خاص خودش برخوردار مي باشد و يك رصد گر نبايد از كنار ان به آساني بگذرد، بخصوص رصدگراني كه به دنبال شكستن ركورد و بدست آوردن ركورد جديدي مي‌باشند...

اصولا هر هلال مشخصه‌ي خاص خودش را دارد و به ندرت بتوان دو هلال با مشخصات مشابهي را پيدا كرد. از نظر جهاني فعلا ركورد سن هلال در رتبه اول قرار دارد چون هر هلال جواني داراي جدايي زاويه اي كمي است اما هر هلالي كه جدايي زاويه اي كمي دارد الزاما سن كمي ندارد، لذا سن هلال در اولويت اول و جدايي زاويه اي - ارتفاع - مكث و .... مي تواند در مراحل بعدي قرار داشته باشد.

زماني كه ماه در بيشترين عرض مثبت دايره‌البروجي قرار گرفت و همچنين كمترين فاصله را با زمين داشت‌ ( حضيض) به سرعت از خورشيد فاصله مي گيرد و در زمان غروب خورشيد با مكث بيشتري نسبت به زماني كه در اوج قرار گرفته غروب خواهد كرد كه البته در هلال صبحگاهي نيز به همين صورت است. هلال ماه به سرعت به خورشيد نزديك مي شود كه در اين باره همانطور كه گفته شد در قسمت سوم مقاله به تفصيل صحبت خواهم كرد.

در صبحگاه دوشنبه 16 ارديبهشت ماه 1387 هلال ماه ربيع الثاني1429 هجري قمري درمناطق شمال شرقی – شرق و جنوب شرقی کشورمان در زمانی كه ماه دو درجه بالای افق قرار گرفته دیدن آن یک رکورد ارزشمند برای رویت هلال صبحگاهی به شمار می رود.

 رصدگران حرفه ای می توانند از شاخص مهمی مثل سیاره زهره برای رویت این هلال استفاده کنند هر چند كه فاصله سياره زهره با ماه كم نيست .

ما با هلالي كه داراي پارامتر خوبي مثل عرض دايره البروجي مثبت ( حدود 5 درجه ) كه بسيار مهم و ارزشمند است برخورداريم اما سه حالت ديگر ماه باعث مي شود تا رصد اين هلال سخت تر از هلال هاي ديگر باشد:

يكي فصل بهار براي هلال هاي صبحگاهي _ ديگري كم ترين فاصله به زمين براي هلال هاي صبحگاهي (كه هم مي‌تواند يك حسن داشته باشد و باعث افزايش فاز و ضخامت مياني هلال شود و هم يك عيب داشته باشد زيرا به سرعت به خورشيد نزديك مي شود) و سومي رخگرد يا ليبراسيون این هلال از شرايط خوبی برخوردار نیست.

2 حفره، هلال را تقريبا به سه تکه تقسیم می کند كه آن وقت ديگر هلال نيست. اما با اين مشخصه هايي كه گفته شد ممكن است رصد اين هلال بحراني و يا بسيار سخت باشد اما اين دليل نمي شود كه يك رصد گر و علاقه مند به رويت هلال ماه به رصد اين هلال نپردازد.

اينجانب به دوستان تهراني و شهرستاني پيشنهاد داده و باز هم مي‌دهم كه تمام سعي و تلاش قدرت و ابزار قوي خود را براي رصد اين هلال به كار بگيرند و تا انجا كه مطلع هستم در استان هاي بزرگي چون خراسان – يزد – سيستان و بلو چستان – كرمان – فارس – اصفهان – تهران – و شهرهاي ديگري مثل سمنان – كاشان – اراك و ... رصدگران عزيز با ابزار هاي قوي و قدرتمند خود سعي و تلاش خودشان را براي رويت اين هلا ل به كار گرفته اند. آرزومندم كه تمامي اين عزيزان موفق و پيروز باشند و البته همگي در پناه خداوند بزرگ.

با تجديد احترام : سيد محسسن قاضي مير سعيد.

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .