پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

بررسي وضعيت رصدي هلال بحراني ربيع الثاني 1429

 

نظر آقای قاضی ميرسعيد: هلال ماه ربيع الثاني در هيچ نقطه اي از ايران با چشم مسلح قابل رويت نيست. پيشنهاد مي شود رصدگراني که از تجربه بالا و ابزاري با دقت و قوي بهره مي برند، در مناطق غربي و به خصوص شمال غرب کشور شانس رويت اين هلال را در بوته آزمايش قرار دهند. جدايي زاويه اي اين هلال در مناطق ياد شده در زماني که خورشيد 2 درجه زير افق قرار دارد در اندازه حد دانژون است اما ارتفاع کم هلال که يکي از پارامتر هاي مهم رويت هلال ماه مي باشد، شانس رويت را بسيار کم مي کند. بديهي است 24 ساعت بعد هلال ماه ربيع الثاني با ارتفاعي بسيار بالا- مکث بيش از يک ساعت و نيم در پهنه ايران و با فازي بالا با چشم غير مسلح رويت خواهد شد. حتي مي توان گفت در شرايط مناسب آب و هوايي هلال ماه با چشم غير مسلح دقايقي قبل از غروب خورشيد ديده شود. لازم به يادآوري است براي افرادي که تجربه رصدي کمي دارند يا اصلا در اين زمينه کار رصدي انجام نداده اند، هلال ماه دو شبه به نظر برسد که به هيچ عنوان اين طور نيست و همانطور که گفته شد هلال ماه در غروب شب قبل قابل رويت نبوده.

نظر آقای سيد قاسم رستمی: آيا رکورد سن هلال شامگاهی شکسته خواهد شد؟ اين سؤالی است که ممکن است اين روزها بعضی رصدگران از خود و ديگران بپرسند. زيرا هلال شامگاهی ربيع الثانی 1429 در مناطق شمال غرب کشور، بحرانی است و می تواند در صورت رؤيت شدن با يک ابزار قدرتمند، رکورد سن هلال را برای نفر دوم بشکند. اما رؤيت اين هلال بحرانی کار ساده ای نيست که بتوان از آن به راحتی صحبت کرد. در اين فرصت به بررسی چند موضوع از اين هلال می پردازيم:

1- موعد اين رصد: غروب روز يکشنبه 18 فروردين 1387 می باشد. در مرکز ايران اين هلال در لحظه غروب خورشيد، دارای 30 دقيقه مکث، 6.7 درجه جدايي، 10 ساعت و 52 دقيقه سن و حدود 5 درجه ارتفاع هلال می باشد. با توجه به انجام دو رصد زير حد دانژن در گذشته که هنوز پذيرفته نشده اند (جدايي حدود 6.5 درجه توسط آقايان استم و احمديان)، رصد چنين هلالهايي بطور صحيح و کامل و با هر نتيجه ای (ديدن يا نديدن) بسيار مهم و ارزشمند می باشند. رصد صحيح و کامل برای ديدن يا نديدن اين نوع هلالها، داشتن يک افق پاک و تميز و با حداقل گرد و غبار، تجربه رصدگر، ابزار رصدی مناسب و سالم و ... می باشد.

2- نقشه خطوط رؤيت پذيری: نقشه زير بر اساس رصدهای قبلی و با در نظر گرفتن شرايط خوب جوی و بدون در نظر گرفتن اثر ليبراسيون ماه، خطوط رسم شده اند. در منتهی اليه شمال غرب کشور احتمال رؤيت اين هلال با تلسکوپهای بزرگتر از 10 اينچ گشودگی محتمل است. در نقطه مرزی ماکو اين هلال در لحظه غروب خورشيد، دارای 38 دقيقه مکث، 7 درجه جدايي، 11 ساعت و 36 دقيقه سن و حدود 5.8 درجه ارتفاع هلال می باشد.

 

 

3- بررسی اثر ليبراسيون ماه: در هلالهای نازک و نزديک به حد دانژن، توپوگرافی ماه (پستی بلندی های روی سطح ماه) در نزديکی لبه روشن ماه، می تواند در رؤيت پذيری هلال بسيار مهم باشد. گاهی اوقات اين اثر مثبت و گاهی اين اثر منفی است. اين هلال با وجود يک حفره در وسط و طول کمان حدود 25 درجه، به دو قسمت تقسيم شده و کار رؤيت را بسيار مشکل کرده است. بطوريکه با در نظر گرفتن اين اثر می توان رؤيت اين هلال را در ايران غير ممکن پيش بينی کرد. البته اين بررسی بدان معنی نيست که رصدی انجام نشود، بلکه اهميت انجام اين رصد را چه برای ديدن و چه برای نديدن دو چندان کرده است.

با آرزوی موفقيت برای شما رصدگران علاقه مند به هلالهای جوان و بحرانی

 

 

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .