پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

هلال ماه و مقارنه هائي زيبا


صبحگاهان این ماه شاهد حضور سیارات پرنور منظومه ی شمسی ( سیاره ی زهره و سیاره ی مشتری ) در افق شرقی هستیم که ساعاتی قبل از طلوع خورشید سر بر می تابند و مناظر زیبایی را پدید می آورند .

در صبحگاه دوشنبه 4 فوریه ، مصادف با 15 بهمن 1386 هلال زیبای ماه در کنار این دو جرم ، منظره ای بسیار زیبا بوجود می آورد که علاقمندان به عکاسی می تواند با استفاده از سوژه های عکاسی زمینی ، اقدام به عکاسی از این موضوع نمایند .
لازم به ذکر است  قدر سیاره ی زهره 9/3- ، قدر سیاره ی مشتری 8/1- ، فاز ماه 81/9 و قدر ماه 30/7- است .
در مقارنه ی مثلث مانندی که در تاریخ یادشده بوجود می آید ، جدایی زاویه ای بین ماه و زهره 5/6 درجه و جدایی زاویه ای بین ماه و مشتری 55/4 درجه و جدایی زاویه ای بین زهره و مشتری 45/2درجه خواهد بود . به شکل زیر در این خصوص توجه فرمایید .

 

متذکر می گردد در بامداد جمعه 12 بهمن نیز مقارنه ی بسیار زیبا بین سیارات زهره و مشتری با جدایی زاویه ای حدود 40 دقیقه قوسی بوقوع می پیوندد که رصدگران محترم می توانند با استفاده از یک ابزار اپتیکی با بزرگنمایی کم ، از مشاهده ی سیاره  زهره و سياره مشتری و قمرهای زیبای آن لذت ببرند و با ثبت و عکاسی از این پدیده ، آن را دربایگانی خاطراتشان ثبت نمایند .
در این زمان در یک و نیم درجه ای شرق این دو سیاره ، خوشه ی کروی M22 قرار دارد که تماشای آن خالی از لطف نیست .  

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .