پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

آيا مي توان هلال ماه را در زمان مقارنه مشاهده كرد؟


آندره دانژون، اخترشناس فرانسوي، در هفت دهه پيش نشان داد كه در جدايي زاويه اي 7 درجه طول كمان هلال ماه به صفر درجه مي رسد. امروز اين حد را به نام وي مي شناسيم.

از آنجاييكه حداكثر تمايل مداري ماه حدود 5.2 درجه است بنابراين يافته دانژون به اين معني است كه در مدت يك ماه، در يك بازه زماني كه جدايي ماه و خورشيد كمتر از 7 درجه است، هلال قابل رويت نخواهد بود. به عبارت ديگر در زمان مقارنه هلال قابل رويت نيست.
دانژون در توضيح اين اثر اشاره كرد كه اثر سايه كوههاي ماه باعث مي شود كه بخش هاي درخشان هلال توسط سايه كوههاي ماه پوشيده شود و هلالي براي رويت وجود نداشته باشد.

 اين توضيح باعث شد كه برخي از اين حد به عنوان حدي براي تشكيل هلال ياد كنند. اما آيا واقعاً در جدايي كمتر از 7 درجه هلال ماه تشكيل نمي شود؟ آيا اين امكان وجود ندارد كه در زمان مقارنه هلالي تشكيل شود؟
در سال 1983، مك نالي(McNally) با محاسبات تئوري نشان داد كه در حد دانژون 5 درجه است. محاسبات و تحليل هاي اخير انجام شده توسط سلطان(Sultan) نيز حد دانژون را 5 درجه به دست آورد. نگارنده اين متون نيز در تحقيقات خود با روشي متفاوت به همين مقدار دست يافت. با پذيرش اين نتايج مي توان گفت كه هلال ماه در جدايي كمتر از 7 درجه تشكيل مي شود و شايد در شرايط ايده‌آل با ابزارهاي قوي قابل رويت باشد.
در سالهاي اخير عده اي از رصدگران به دنبال شكستن حد دانژون بودند. حتي در يك مورد ادعاي رويت هلالي با جدايي 6.5 درجه نيز شده است. يك منجم و عكاس آلماني تلاش هاي قابل توجه اي در آشكارسازي هلال ماه در زمان مقارنه و با جدايي كمتر از 7 درجه نموده است.
Martin Elsasser در چند مورد توانسته است با كمك پردازش تصوير، هلال ماه را در روشنايي روز و در جدايي و سن بسيار كم آشكار كند.
در 15 ژوئن سال گذشته وي در چند عكسبرداري در روز توانست هلال ماه را پس از پردازش در تصاوير خود آشكار كند:

 

هلال ماه با سن  5 ساعت

 

هلال ماه با سن 4 ساعت و 11 دقيقه

 

هلال ماه با سن 3 ساعت و 27 دقيقه و جدايي 5 درجه

 

و در نهايت هلال ماه با سن 2 ساعت و 41 دقيقه و جدايي كمتر از 5 درجه در روشنايي روز

فيلم اين هلال  از اينجـــــــــا قابل دانلود است.

جهت مشاهده مطالب مرتبط و درج شده در وبلاگ آقاي عليرضا بوژمهراني  اينجــــــــــارا كليك كنيد

موفق باشيد
7 بهمن 86

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .