پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

كارنامه اي مثبت از عملكرد خانه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا

 

(انجمن نجوم  و ژئوفيزيك شهرضا) يا خانه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا از معدود گروههاي نجومي است كه رصد هلال ماه را با جديت وصف ناشدني و با تلاشي خستگي ناپذير دنبال مي كند و در اين حوزه ، بسيار مسبوق به سابقه و در هر ماه از سال ، ارسال گزارشهاي رصدي اين گروه به مراكز داخل يا خارج كشور بدون استثناء قطع نشده است.

جذب آحاد مختلف مردم و صدور اطلاعيه جهت تنوير افكار عمومي در خصوص رويت هلال ماه ، برگزاري همايشهاي مختلف نجوم و رويت هلال ماه ، چاپ تقويم نجومي و... از جمله فعاليتهاي اين دوستان است كه با بضاعت كم ، گامهاي بلندي را در آشنا كردن مردم شهرستان شهرضا به مباحث شيرين نجوم و رويت هلال ماه برداشته اند .

از جمله اقدامات اخير اين مركز تاسيس انجمن نجوم و جغرافياي بانوان استان اصفهان  مي باشد كه در آينده اي نزديك با صدور مجوزهاي لازم از سوي مراجع ذي صلاح به بهره برداري خواهد رسيد  .

شايان ذكر است آقاي حسين جانقرباني موسس مركز فوق ، فعاليتهاي نجوميشان را به ويژه در شاخه هاي تخصصي رويت هلال ماه و تقويم نويسي از سال 1375 آغاز نموده و از سال 1378 تا کنون افتخار همکاری با ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری را داشته ودارند.

 با توجه به علاقه شدید و ذوق سرشار ایشان در فرا گرفتن علم نجوم ، درسن 19 سالگی (سال1379) موفق به استخراج تقویم نجومی به سبک هیئت و نجوم اسلامی شدند. همچنین در سال 1383 نيز موفق به استخراج تقويم تخصصي نجومي به سبك نوين در كشور شدند كه خبر اين موفقيت بزرگ در تاريخ يكشنبه 17/3/1383 از بخشهاي خبري صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و بعضي از مطبوعات منعكس شد .

و در سال 1385 اين سبك تقويم را كاملتر از سال 1383 استخراج نمودند و در اين چند سال اخير از سوي خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران (ايرنا) ، خبرگزاري سازمان ميراث فرهنگي كشور ، روزنامه ي جمهوري اسلامي ، روزنامه ي همشهري ، روزنامه ي نسل فردا و هفته نامه هاي شهرستاني فرهنگ و شهرضا با ايشان در خصوص بعضي از پديده هاي نجومي به ويژه حلول ماه هاي مبارك رمضان و شوال مصاحبه شده است.

 

لوح اهدايي توسط استانداري اصفهان

@@@@@@@@@@@ 

 

 

 

سه نمونه تقويم نجومي منتشر شده توسط آقاي حسين جانقرباني

@@@@@@@@@@@

پايين : نمونه هايي از مصاحبه ها و اطلاعيه ها با موضوع رويت هلال ماه  و درج خبر در سايتهاي خبر رساني

 

 

 

 

حلول سه ماه قمري يك روز زودتر از تقويم۸۵است ‪ 

 - اصفهان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي    ‪۸۵/۰۵/۲۴

يك منجم در شهرضاي اصفهان حلول سه ماه قمري " شعبان " ، " رمضان " و " شوال " را يك روز زودتر از پيش بيني تقويم چاپ شده سال ‪ ۸۵اعلام كرد.

" حسين جانقرباني " روز سه‌شنبه با اعلام اين خبر به ايرنا گفت: مطابق با مطالعات و تحقيقات صورت گرفته، تجربيات رصد در طي ‪ ۱۰سال گذشته و محاسبات نرم‌افزاري مشخص شد كه هلال ماههاي شعبان ، رمضان و شوال يك شب زودترازپيش- بيني تقويم ‪ ، ۸۵با چشم مسلح قابل رويت خواهد بود.

وي با اشاره به اينكه موسسه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا يافته‌هاي خود را براي دفتر مقام معظم رهبري و ساير مراجع تقليد ارسال كرده است، افزود: مطابق با اين محاسبات ، هلال ماه شعبان در شامگاه پنج شنبه ، دوم شهريور ماه ‪۸۵ در جنوب غربي كشور با چشم مسلح قابل رويت است.

جانقرباني ادامه داد: در اين صورت روز جمعه،سوم شهريور ماه مصادف با روز اول ماه شعبان قمري خواهد بود.

به گفته اين منجم ، هلال ماه رمضان ، شامگاه شنبه ، اول مهرماه سال جاري در اكثر مناطق كشوردر صورت وجود شرايط مناسب جوي و باچشم مسلح قابل رويت مي‌باشد.

وي تاكيد كرد: روز اول ماه رمضان مصادف با دوم مهرماه خواهد بود.

جانقرباني درباره ماه شوال گفت: هلال اين ماه شامگاه دوشنبه ، اول آبان ماه‌امسال در سراسر كشور با چشم مسلح و درصورت وجودشرايط جوي مناسب با چشم غيرمسلح قابل رويت خواهد بود بنابراين روز سه‌شنبه،دوم آبان ماه برابر با عيد سعيد فطر و اول شوال مي‌باشد.

رييس موسسه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا تصريح كرد: مطابق با فتواي مقام معظم رهبري ، رويت هلال با چشم مسلح و با استفاده از ابزارهاي اپتيكي محكوم به حكم واحد است.

به‌گفته وي تقويم منتشر شده ‪ ۸۵مطابق با معيار " برنارد ديالوپ " است كه درسالهاي گذشته اين معيارتوسط مراجع معتبر بين‌المللي زيرسئوال رفته است.

@@@@@@@@@@@

                                                     نمونه اطلاعيه صادر شده در خصوص وضعيت رويت پذيري هلال ماه 

 

@@@@@@@@@@@

 

تهران _15 بهمن 1383 _

 خبرگزاري  صنعت ميراث گردشگري _

منجمان شهرضا، هلال ماه محرم را در بيابان‌هاي حارث‌آباد رصد مي‌كنند.
حسين جان قرباني، مدير مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا، با اعلام اين خبر گفت: اين تور نجومي 21 بهمن ماه، با شركت 60 نفر از منجمان آماتور شهرضا در منطقه جرقويه واقع در 65 كيلومتري شهرضا برگزار مي‌شود.
جان قرباني ادامه داد:هدف اصلي اين تور نجومي رصد هلال ماه محرم، يك روز قبل از اعلام تقويم رسمي كشور است، اما پس از رويت هلال در هنگام غروب آفتاب، برخي از سيارات منظومه شمسي و اجرام اعماق آسمان نيز رصد مي شوند.
براي اسكان منجماني كه با اين تور به رصد هلال ماه مي‌روند، با هلال احمر هماهنگ شده است و قرار است چادر و امكانات اوليه توسط هلال احمر فراهم شود.
به گفته جانقرباني اين رصد توسط دوربين هاي دو چشمي غول پيكر 120�20 نيروهاي مسلح انجام مي شود .

لازم بذكر است مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا از سال 79 آغاز به كار كرده است و علاوه بر برگزاري تورهاي نجومي به منظور رصد عمومي اجرام آسماني، در سال گذشته 4 تور براي رصد هلال ماه هاي قمري برگزار كرده است.
منجمان آماتور اين مركز در سال جاري، هلال ماه جمادي اول را در آذربايجان شرقي، هلال ماه شوال را در كوير يزد، و هلال ماه شوال را در كرمان رويت كرده اند و علاوه بر رصد پديده‌هاي نجومي، برنامه هايي براي طبيعت گردي و كوهنوردي در اين مناطق نيز داشته اند.

@@@@@@@@@@@

روزنامه جام جم

 

در خاتمه از خداوند متعال براي ايشان ، همكارانشان و كليه رصدگران هلال ماه  آرزوي موفقيت و بهروزي مي نماييم .

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .