پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : دوشنبه مورخ 3 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 18 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 اکتبر 2021 میلادی

( گفتمان 8 ) اظهار نظر آقاي بوژمهراني در خصوص نظرات آقاي احمديان

 

بسم الله الرحمن الرحیم

با درج نامه آقایان حسن زاده و سلطان الکتابی ، در نظر داشتم دومین بخش از نظرات خود را در باره رویت پذیری هلال رمضان در روز ارائه نمایم اما خواندن نظرات جناب آقای احمدیان باعث شد که ابتدا نقدی کوتاه به فرمایشات ایشان داشته باشم و ادامه گفتگوی قبلی را به روزهای آتی محول نمایم.

1- در مورد زمان بهینه برای رویت هلال در روز سه نظر مطرح است :

- زمان بیشینه ارتفاع ماه

- زمان هم ارتفاع شدن ماه و خورشید

- زمان قرار گرفتن ماه در ارتفاعی بیش از ارتفاع خورشید

هر یک از این سه ، مزیتهای خاص خود را دارد و چنانچه بخواهیم یکی از این سه را مناسبتر بخوانیم ، میبایست مزیتهای هر سه را مطرح و مقایسه کرده و آنگاه بر اساس نتایج تحلیل ، حکم کنیم.

ضمنا" تا جایی که بنده اطلاع دارم ( و در بایگانی اخبار سایت گروه غیر حرفه ای نیز قابل بررسی است ) مزیت زمان هم ارتفاع شدن ماه و خورشید بخاطر کمک به رصد هلال ، اولین بار توسط استاد ارجمند جناب آقای مهندس قاضی میر سعید مطرح شده است.

2- در مورد بند دوم نوشتار جناب احمدیان ، توضیحات کامل در نامه آقای حسن زاده ارائه شده است.

پارامترهای موثر بر رصد هلال ، شامل پارا مترهای نجومی ، جوی ، محیطی ، بیولوژیکی ، سخت افزاری و نرم افزاری است. هم اکنون هیچ معیاری وجود ندارد که بر اساس تمامی این پارامترها ( چه برای رصد هلال در روز و چه رصد هلال شامگاهی ) به بررسی رویت پذیری هلال بپردازد. بنابراین یا باید تا زمان ارائه چنین معیاری ، موضوع بررسی رویت پذیری هلال را رها کرده و به آن نپردازیم ، و یا اینکه با استفاده از روشهای آماری و مقایسه ای ( بر اساس داده ها و پارامترهای نجومی موثر در رویت هلال ) بررسی رویت پذیری هلال را انجام دهیم.

3- جناب احمدیان علیرغم ایرادی که در بند 2 نامه خود مطرح نموده اند ، در بند 3 نامه حکم به عدم رویت پذیری هلال رمضان داده اند. این یک اظهار نظر ضمن مغایرت با بند 2 نامه ، خیلی کلی و بدون ارائه دلایل است. همانگونه که بنده در اظهار نظر شخصی خود ، دلایل قابل رویت بودن هلال رمضان در روز را مطرح کرده و آن را در معرض نقد دوستان قرار دادم ، از جناب احمدیان هم انتظار میرود دلایل عدم رویت پذیری هلال مذکور را ارائه نمایند.

4- جناب احمدیان در انتهای بند 3 نامه خود بیان نموده اند که " صرف اینکه جدایی زاویه ای فلان رصد این اندازه بوده و یا کمتر ، نمی تواند ملاک مناسبی برای صدور حکم به رویت پذیری و یا رویت ناپذیری اینگونه هلالها باشد" . پاسخ این مطلب را در نامه آتی عرض خواهم کرد.

5- همچنین در بند 3 نامه ، جناب احمدیان اشاراتی به موضوع تامین حجت شرعی نموده و جمله ی " فاجعه ای در رویت هلال بوقوع پیوست " را بکار برده اند. از ایشان و سایر دوستان و همکاران گرامی استدعا دارم از ورود به موضوعاتی که در حیطه تخصصی رصدگران هلال نیست خودداری نمایند. ما رصدگر هستیم و وظیفه رصد را بر عهده داریم. از نظر شخصی و مطابق فتوای تمامی مراجع، هر یک از ما میتواند به یقین خود در باره رویت و یا عدم رویت هلال عمل کند. اما اظهار نظر در باره اینکه آیا این رصدها برای تامین حجت شرعی کفایت میکند یا نمیکند ، موضوعی فقهی و خارج از محدوده ی نجومی رویت هلال است.

با احترام

علیرضا بوژمهرانی

10 مهر 1386

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .