پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

چه روزي عيد فطر مصادف با روز عاشوراست؟!

 

عيد فطر و روز عاشورا از مناسبتهای ماه های قمری است که هيچگاه از لحاظ مقايسه در يک تقويم، روی هم قرار نمیگيرند. اما اگر بخواهيم تاريخ شمسی عاشورای 61 هجری را با تاريخ قمری عيد فطر مورد مقايسه قرار دهيم، ممکن است در بعضی حالتهای خاص و نادر، اين دو تاريخ بر روی هم منطبق شوند.

بر اساس روشهای مختلف محاسبات دقيق نجومی و بررسی های تاريخی، دهم عاشورای سال 61 هجری قمری مطابق با 21 مهرماه سال 59 هجری شمسی بوده است. امسال با شروع ماه مبارک رمضان در روز پنجشنبه 22شهريور ماه 1386، بر اساس پيش بينی های علمی، رؤيت هلال ماه شوال در غروب روز جمعه 20 مهر ماه مطابق با 30 ام رمضان صورت خواهد گرفت. لذا روز شنبه 21 مهرماه 1386 از يک طرف برابر با عيد فطر و از طرف ديگر مطابق با روزعاشورا بر اساس تقويم شمسی خواهد بود.

يادآوری می شود در غروب روز پنجشنبه 19 مهرماه، در نقاط مختلف ايران، ماه حدود 8 دقيقه قبل از خورشيد و در مکه ماه حدود يک دقيقه قبل از خورشيد غروب خواهد کرد و امکان رؤيت اين هلال در هيچ يک از کشورهای اسلامی وجود ندارد. اولين نقطه ای که در جهان در روز پنجشنبه 19 مهرماه هلال را با تلسکوپهای قوی رؤيت خواهند کرد، بخشهایي از جنوب امريکای جنوبی از جمله کشور شيلی می باشد.

 لذا غير از عربستان و کشورهای تابعه، بقيه کشورهايي که مبنای شروع ماه قمری آنها رؤيت هلال می باشد، عيد فطرشان روز شنبه خواهد بود. حتی بعضی از علماء و کشورها که رؤيت هلال با چشم مسلح را کافی نمی دانند، بايد برای شروع ماه شوال تا روز يکشنبه صبر نمايند. زيرا احتمال رؤيت اين هلال در غروب روز جمعه 20 مهر نيز در ايران با چشم غير مسلح بسيار ضعيف است و برای اين منظور بايد از دوربين دوچشمی و تلسکوپ استفاده نمود. نقشه زير وضعيت رؤيت پذيری هلال شوال را در جهان نشان می دهد. خطوط سبز و زرد نشان دهنده رؤيت با چشم غير مسلح و خطوط صورتی و آبی نشان دهنده رؤيت با چشم مسلح می باشد. خطوط قرمز نيز نشان دهنده عدم وجود ماه بالای افق ناظر بعد از غروب خورشيد می باشد (يعنی ماه زود تر از خورشيد غروب خواهد کرد).

 

استخراج و محاسبه از : سيد قاسم رستمی

عضو هيئت علمی گروه مهندسی نقشه برداری دانشگاه آزاد تفت

 

ghrostami@yahoo.com

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .