پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 29 دی 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 19 ژانویه 2022 میلادی

( گفتمان 7 ) نظر آقاي عباس احمديان در خصوص هلال در روز

 

با عرض سلام و خسته نباشید

پیرو نظرخواهی و بحث در مورد هلال در روز رمضان لازم دانستم نکاتی را بعنوان عضو کوچکی از رصدگران هلال متذکر شوم:

1. بنده خدمت تمامی دوستان اعلام می دارم که بحث هم ارتفاعی از زمانی آغاز شد که بنده بدلیل استفاده از تلسکوپ 12 اینچ مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان که فاقد موتور بود، مجبور بودم جهت افزایش دقت هدف گیری هلال از زمان هم ارتفاعی استفاده نمایم! اما در حال حاضر می بینم که عده ای ازدوستان مساله هم ارتفاعی را در محاسباتشان دخیل می کنند و ما حصل آن را به خودمان تحویل می دهند! بنده به اطلاع می رسانم که در زمان هم ارتفاعی ، هیچگونه اتفاق خاصی نه بصورت جوی نه بصورت نجومی برای ماه نمی افتد و آنچه که اساتید می بایست مورد توجه قرار دهند(( بیشینه ارتفاع ماه در آسمان است)) و از آنجا که زمان هم ارتفاعی بطور غیر مستقیم در بعضی از محاسبات اعمال تغییر می کند ، بجای آن می بایست(( از مدت زمان حضور ماه در آسمان)) استفاده کرد.

2. اینجانب با توجه به رصدهای انجام شده توسط تیم رصدی ام و با توجه به اینکه ساعتها در روز و در چشمی تلسکوپ بدنبال هلال گشته ام و در خیلی از موارد آن را یافته و موفق به عکاسی از هلال شدم اعلام می دارم که اطلاعات و داده های ما درباره هلال در روز بسیار کم است و حتی من نوعی که بطور مستقیم با هلال در روز ارتباط داشته ام نمی توانم با صراحت در مورد رویت پذیری یا رویت ناپذیری این هلالها نظری ارائه نمایم زیرا بدرستی نمی دانیم که چه عواملی در رویت شدن این هلالها موثر هستند که البته از ناحیه اینجانب در حال بررسی هستند. توجه داشته باشید که هلال در روز عوامل تاثیر گذار خاص خود را دارد که با رویت در شامگاه بسیار متفاوت است.

3. از نظر بنده هلال شامگاهی رمضان 1428 هلالی نبود که نه در روز قابل رویت باشد و نه در شامگاه! البته به لحاظ شرعی عرض می کنم. واقعا" که امسال فاجعه ای در رویت هلال بوقوع پیوست. درست است که عده ای هلال را مشاهده کردند اما از نظر بنده هلالی که در ارتفاع 10000 پایی از سطح دریا و با پیشرفته ترین ابزارآلات استان اصفهان اینگونه قابل رویت باشد، بسختی می تواند حجت شرعی پیدا کند. از لحاظ علمی نیز هلال سخت و نفس گیری را پشت سر گذاشتیم و بنده خواهشم از دوستان اینست که بجای محدود کردن سخنان، تایید و یا رد رصدها، و پرداختن به مسایل حاشیه بیایند و اطلاعات رصدی هلال در روزهای کشور را بطور دقیق جمع آوری کنند و به بررسی دقیق تر بپردازند زیرا حتما" به نتایج بهتری خواهند رسید. صرف اینکه جدایی زاویه ای فلان رصد این اندازه بوده و یا کمتر ، نمی تواند ملاک مناسبی برای صدور حکم به رویت پذیری و یا رویت ناپذیری اینگونه هلالها باشد.

4. در ضمن این را هم متذکر شوم که اگر بنده توانایی استفاده از یک تلسکوپ 8 یا 10 اینچ را داشتم احتمال رویت هلال در روز بسیار بسیار بیشتر می شد و این باور که (( هرچه تلسکوپ بزرگتر باشد بهتر است)) کاملا" غلط میباشد.

با تشکر عباس احمدیان

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .