پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

(گفتمان 5) ناگفته ها از هلال رمضان 1428

 

خدمت شما پژوهشگران و رصدگران عرصه رویت هلال ماه سلام عرض می کنم و قبولی طاعات و عبادات شما را از خداوند کریم خواستارم.

از ابتدای رمضان المبارک بی صبرانه منتظر بودم تا جریانی آغاز شود و صاحبنظران ، به بررسی اتفاقاتی که در ابتدای رمضان در کشور شاهد بودیم – چه پژوهش های علمی رویت هلال و چه حواشی آن – بپردازند.

خوشبختانه آقای بوژ مهرانی قدم اول را برداشته و این طلسم را شکستند و رسما در پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه یکی از موضوعات علمی بسیار مهم را مطرح نموده و از دیگران خواستند اظهار نظر نمایند.

در آغاز رمضان دیدیم که آنچه به وقوع پیوست تا حدودی دور از انتظار و مغایر با پیش بینی های انجام شده بود. سرمایه گذاری زیادی برای رویت هلال رمضان در روز انجام شد با این تصور که کار رویت هلال رمضان ساعاتی قبل از غروب روز چهارشنبه به نتیجه می رسد و رصدگران نفس راحتی می کشند. ولی همانطور که دیدیم امسال رمضان در ایران شروع عجیب و غافلگیر کننده ای داشت . از تصمیم بزرگی که از قبل در شورای محترم تقویم برای شروع این ماه گرفتند تا نتایج عجیبی که از رصد گروه ها در روز چهار شنبه به دست آمد.

حقیر به عنوان عضو کوچکی از جامعه رویت هلال در ارتباط با هلال رمضان نظرات شخصی خود را به این صورت به اطلاع شما گرامیان می رسانم.

1- رویت هلال در روز موضوعی نو و البته جذاب در حیطه رویت اهله می باشد. هم اکنون تحقیقات و نتایج بسیار زیادی در زمینه کیفیت رویت پذیری اهله صبحگاهی و شامگاهی حاصل شده است ولی با وجود این هنوز پرسش های زیادی در این باره پاسخ روشنی ندارد. به نظر می رسد هنوز در پیش بینی رویت اهله در روشنایی روزهم راه درازی در پیش است ، هم تحقیقات بیشتری نیاز است و هم تجارب رصدی افزونتر. هر چند با مقایسه هلال رمضان با چند رکورد قبلی به نظر می رسید احتمال رویت این هلال در روز بالا خواهد بود ولی به نظر حقیر با اکتفا به نتایج چند رصد محدود در این زمینه نیز نخواهیم توانست به صورت قطعی از اسرار رویت هلال در روشنایی روز پرده برداریم.

2- رویت هلال های بحرانی در روز فعالیتی نیست که به سادگی به نتیجه برسد. برای به نتیجه رساندن یک برنامه رویت هلال در روز یک حرکت گروهی تمام عیار ( یا لا اقل با عیار بالا!) لازم است. پس از آن ، گروه مورد نظر لازم است حتما چندین و چند بار طعم شیرین شکست را در این راه با تمام وجود احساس کنند و هر بار با اصلاح روش خود ، تهیه امکانات مورد نیاز خود و...در راه گرفتن نتیجه صحیح گام های بعدی را محکمتر بردارند. بنابر این نمی توان از گروه هایی که رویت هلال در روز را به تازگی آغاز کرده اند انتظار داشت هلال رمضان را در روشنایی روز رویت کنند، بلکه اگر این گروه ها اعلام رویت نمودند لازم است گزارش ایشان با دقت و وسواس بیشتری بررسی شود. خوشبختانه در آستانه ماه مبارک رمضان شاهد بودیم که گروه های جدیدی در حال تجهیز و آماده شدن برای رویت این هلال در روز هستند ، ولی این نکته را نباید فراموش کرد که هلال رمضان ، یک هلال بحرانی تمام عیار بود. برای شروع فعالیت رویت هلال در روز باید بار ها این کار را با هلال های راحت تر امتحان کرد.

پس اگر رویت هلال اخیر در روز نتیجه خوبی نداد ، نباید هلال رمضان را مقصر دانست!

3- اشاره شد که از میان گروه های رصدی تنها 2 گروه اعلام رویت در روز نمودند، یک گروه وابسته به دانشگاه آزاد اراک و یک گروه در بردسیر کرمان چنین ادعایی داشته اند. گزارش تيم 2 تخصصي رؤيت هلال دانشگاه آزاد اراک بسیار مختصر است و حاوی عکسی می باشد که گفته شده هلال در آن عکس وجود دارد.

بنده گزارش گروه حاضر در بردسیر را تنها در یک سایت غیر ایرانی دیدم که البته بسیار مختصر و تا حدودی مبهم بود. در این گزارش اشاره شده که هلال بار اول در ساعت 15:33 و بار دوم در ساعت 15:33 رویت شده است! ابزار مورد نظر تلسکوپ 8 اینچ بوده و دیگر هیچ. بنابر این ما با اکتفا به این دو گزارش ناقص نمی توانیم قضاوت کنیم.

4- متاسفانه در روز چهارشنبه هیچیک از دو گروهی که در این زمینه صاحب رکورد هستند و سابقه طولانی تری دارند ، برای رویت در روز آمادگی نداشته اند.گروه فسا به موقع به رصدگاهشان نرسیده اند و گروه مستقر در شرق اصفهان نیز بنا به دلایلی برای رویت هلال در روز آمادگی کامل نداشته اند.

5- اکنون دو سوال را که در ذهن من ایجاد شده خدمتتان عرض می کنم.

قبلا گفته می شد اگر قرار باشد هلال رمضان حوالی غروب خورشید دیده شود باید قبل از غروب به دنبال آن باشیم، چرا که هر چه به زمان غروب خورشید نزدیکتر می شویم کار رویت هلال سخت تر می شود.آقای مهرانی بارها بر این امر تاکید نمودند و به این علت که بعد از غروب، هلال علاوه بر اثرات جو، تحت تاثیر غبار افق نیز قرار می گیرد رصدگران را تشویق به برنامه ریزی برای رویت هلال، دقایقی قبل از غروب نمودند ولی با رصدی که ایشان در غرب استان اصفهان داشتند و نیز رصد های دیگر در نقاط مختلف انجام شد، نتایجی به دست آمد که اگر اکنون در کنار پیش بینی های گذشته قرار دهیم و بررسی مجددی داشته باشیم شاید بتوانیم به نتایج کاملتری دست یابیم. و سوال این که اگر رویت هلال شامگاهی رمضان را ممکن بدانیم، بهترین زمان برای رویت هلال شامگاهی رمضان کی بوده است؟

از جمله موضوعاتی که در ارتباط با هلال رمضان مورد تاکید فراوان برخی کارشناسان قرار گرفت این بود که احتمال رویت هلال رمضان در روشنایی روز بیش از احتمال رویت هلال شامگاهی رمضان بوده است. همانطور که در بالا اشاره شد بنده معتقدم با وجود سرمایه گذاری های انجام شده برای رویت در روز نمی توانیم در ارتباط با نتایج حاصل از فعالیت گروه ها در این مورد در روز چهارشنبه با قاطعیت نظر داد. آیا به راستی احتمال رویت هلال رمضان در روشنایی روز بیش تر از احتمال رویت هلال شامگاهی رمضان بوده است؟

 

واما سخنی در ارتباط با آنچه در مارشینان گذشت...

همانطور که می دانید ما در قالب گروهی 5 نفره پس از پشت سر گذاشتن مشکلات فراوان به بالای کوه های مارشینان واقع در شرق اصفهان رفتیم تا با تلسکوپ 14 اینچ متعلق به مرکزآموزش نجوم ادیب اصفهان اقدام به رویت هلال کنیم. نتیجه کار گروه، ناکامی در رویت هلال رمضان بود. چه در روز و چه حوالی غروب. البته خوشبختانه عکاسی از هلال جواب مثبت داد و حاصل آن عکس ارزشمندی است که آن را می بینید.

 

غروب روز چهارشنبه پس از پایان رصد عازم اصفهان شدیم در راه افراد مختلف تماس می گرفتند و در مورد کار گروه ما می پرسیدند و ما بدون تردید اعلام عدم رویت می کردیم. آقایان ذوالفقاری، مهدی رحیمی و منجمی از افرادی بودند که چهارشنبه شب با ما تماس گرفتند و در مورد کار گروه از من و آقای احمدیان سوال کردند و پاسخی که دریافت نمودند این بود: شرایط جوی و افق ما بسیار ایده آل بود. می پرسیدند پس چرا هلال رویت نشد؟ پاسخ من و آقای احمدیان این بود: رویت این هلال با وجود شرایط ایده آلی که داشتیم غیر ممکن بود.

پس از گذشت حدود 1 روز آقای احمدیان با پردازش تصاویری که نزدیک غروب گرفته شده بود هلال را آشکار کردند و همه ما از دیدن آن غافلگیر و مسرور شدیم.

من در زمانی که آقای احمدیان پشت تلسکوپ برای رویت هلال تلاش می کردند مشغول ثبت لحظات با فیلمبرداری بودم.( از ساعت حدود 6:15 تا غروب هلال ) در حدود ساعت 6:20 آقای احمدیان چیزی می بیند و می گوید:" ای وا ، یه لحظه رد شد " که البته اکنون پس از بررسی می بینیم که این زمان نزدیک به زمانی است که عکس هلال گرفته شده است. به نظر شخص من این اظهار نظر چیزی نیست که آن را اعلام رویت بدانیم و اعلام رویت یک روز بعد از رصد مردود است. یقینا اگر پس از پردازش چنین عکس مهمی به دست نمی آمد نتیجه کار گروه ما عدم رویت اعلام می شد.

البته همانطور که در گزارش خوانده اید آقای احمدیان یک بار دیگر نیز در حدود ساعت 16 احساس رویت نمودند ولی پس از پایان رصد، ایشان در صحبتی که با من داشتند اظهار نمودند آنچه که دیدم هلال نبوده است .

مطلب اخیر را از آن جهت بیان کردم که بسیاری از دوستان چهارشنبه شب تماس گرفتند و از ما شنیدند که هلال رویت نشد.ولی بعد از آن عکس هلال را در گزارش دیدند. اکنون اگر بار دیگر از من بپرسید هلال رویت شد یا نه ، با قاطعیت می گویم: هلال رویت نشد ولی عکسی از آن گرفته شد که پس از پردازش ، هلال در آن آشکار است.

لازم به ذکر است ، رصدگاه ما ایده آل ترین مکانی بود که تا کنون تجربه کرده بودیم. از هر طرف حدود 2 درجه افق منفی بود. افق صفر با رنگ آبی شروع می شد! و رنگ زرد و نارنجی و قرمز و قهوه ای زیر افق قرار می گرفت. این عکس را دقایقی قبل از طلوع تهیه کردم. واقعا رویایی است!

 

در انتها ضمن تشکر از توجه شما، در لیالی پر فیض قدر از شما التماس دعا دارم

محمد سلطان الکتابی

6/07/1386

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .