پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

( گفتمان 4 ) پاسخ آقاي سيد قاسم رستمي به سئوالات آقاي بوژمهراني

 

با عرض سلام و درود حضور محترم جناب آقای بوژمهرانی

پيرو سؤال خوب شما در خصوص علت عدم موفقيت گروه های رصدی در رصد هلال در روز و پيش بينی مختلف کارشناسان در اين خصوص، به تفکيک به ارائه چند نکته اختصاراً بسنده می کنم:

1- تعداد 26 رصد موفق هلال در روز انجام شده، برای پيش بينی رؤيت پذيری هلال کافی نيست و راه درازی تا رسيدن به يک معيار دقيق وجود دارد. اما اگر بخواهيم تنها به همان رصدها اکتفا کنيم و داده های شما را در آن سه جدول مقايسه نمائيم، به نظر بنده به هر روش علمی هم اقدام نمائيد، به اين نتيجه خواهيد رسيد که رؤيت اين هلال در مناطق جنوبی و مرکزی به ابزار بزرگتر از 8 اينچ و در نيمه شمالی کشور به ابزار بزرگتر از 10 اينچ نياز داشته است (البته در محدوده زمان هم ارتفاعی ماه و خورشيد).

2- به علت نور شديد خورشيد در روز و کوچک شدن مردمک چشم ناظر، رصد حتی با قويترين ابزارهای رصدی، با شکست روبرو می شود. لذا يکی از نکات مهم رصد هلال در روز استفاده از عينک آفتابی يا اتاق تاريک می باشد. برای همين چندين گزارش آشکارسازی هلال در تصوير ارائه شد. آنهايي که رصد هلال در روز را دنبال می کنند و تا کنون هلال در روز را در تلسکوپ تعقيب کرده اند، اين گفته مرا خوب درک می کنند که خستگی چشم باعث می شود هلالی که تا چند لحظه قبل کاملاً واضح قابل رؤيت بود، ناگهان بطور کامل از ميدان ديد محو شود، هر چند در داخل ميدان ديد واقع باشد.

3- رصدگران با تجربه هلال در روز می دانند که در شرايط آب و هوايي ظاهراً صاف و بدون غبار، بعلت نور شديد خوشيد، غبار هوا تا زمان غروب خورشيد به زحمت قابل تشخيص است. بنده در بسياری از رصدهای ساده هلال در روز، بعلت وجود چنين غبارهایم در جو، موفق به رؤيت هلال نشده ام.

4- يکی از دقدقه های رصدگران هلال در روز، پيدا کردن محل واقعی هلال در ميدان ديد کم ابزار می باشد. برای همين اکثر رصدگران به دنبال سيستم های GoTo می باشند. اما ديگر رصدگران ترفندهايي برای اين منظور بکار می برند که می تواند مشکوک و با خطا باشد. لذا استفاده از يک روش مطمئن در پيدا کردن محل هلال، خود نقش مهمی در رؤيت هلال دارد.

5- نکته بسيار مهمی که به نظر می رسد اين است که رصدهای قبلی انجام شده توسط گروه فسا (آقای شريفی و اسفندی) و همچنين رصدهای آقایان احمديان و کوهپايي، کار ساده ای نبوده است و آنها نيز با تلاش و کوشش و تجربه رصدهای مختلف موفق به رصد هلال در روز شدند. چه بسا نبايد فقط با فرض امکان رؤيت هلال رمضان با تلسکوپ بزرگتر از 8 اينچ، کار را ساده انگاشت و اين تفکر را داشت که می توان به راحتی اين رصد را انجام داد. با توجه به حدی بودن پارامترهای اين رصد، اين رصد در ساعاتی از روز، در مرز ديدن و نديدن بوده است.

6- همانطور که می دانيم، ماه در اوج بود و هنوز تحقيقات ما در زمينه رؤيت پذيری هلال در اوج مداری کامل نشده است و نمی توان به قطع اثر فاصله را در رؤيت پذيری لحاظ نمود.

7- در نهايت سؤالی که مطرح می شود، اين است که در کل کشور چند تلسکوپ قوی (بزرگتر از 8 اينچ) و دقيق برای اين کار راه اندازی شد که نتيجه کارشان موفقيت آميز نبوده است؟

سيد قاسم رستمی- تفت

3 مهر 1386

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .