پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

مشروح گزارش گروه فسا و انجمن آماتوري آسمان توس مشهد از رويت هلال رمضان1428

گزارش شماره2

گزارش دهنده  آقا ي محسن شريفي از فسا

سلام

بعد از مشورت اعضای گروه ، قرار شد که ما این رصد را در رصدخانه فسا انجام دهیم لذا جناب آقای اسفندی و حاج احمدی و ذوالقدر از روز قبل در رصدخانه فسا مستقر شدند و تلسکوپ را تنظیم کردند ولی اینجانب برای هماهنگی و اعزام دیگر گروهای رصدی باید صبح روز چهارشنبه در دفتر ستاد استهلال می ماندم و قرار بود ظهر چهارشنبه قبل از ساعت 14 بهمراه جناب آقای فیضی و عبدی به دوستان در فسا ملحق شویم ولی بدلیل بدقولی ارتش فارس در تامین دوربین های دو چشمی تا ساعت 13 پی گیر تجهیز و اعزام گروهای باقی مانده بودم پس از اعزام کلیه گروهها به نقاط مختلف استان متوجه شدم که یک خودرو پاترل اضافه بر نیاز، هماهنگ شده و در دفتر حضور دارد و با توجه به مسافت زیاد شیراز- فسا تصمیم گرفتیم بهمراه آقای فیضی و عبدی با یک تلسکوپ 14 اینچ ویک تلسکوپ 8 اینچ (تجهيزات شخصی جناب آقای فیضی ) به سمت شهر سپیدان واقع در شمال شهر شیراز حرکت کنیم .

 

البته قابل توجه است که رصدگاه خاصی را در نظر نداشتیم بهرحال بعد از سوار کردن تجهیزات به سمت ارتفاعات شش پیر سپیدان حرکت کردیم از دریاچه برشنه گذشتیم هر چه بالاتر می رفتیم هوا تمیزتر می شد ولی در سمت غرب پوشیدگی زیاد بود تا اینکه در سمت چپ جاده متوجه یک جاده خاکی شدیم که به یک دکل فرستنده مخابرات در بالای تپه ای منتهی می شد چاره ای نداشتیم وقت بسیار اندک بود بسمت فرستنده حرکت کردیم گرچه حدود 3 تا 4 درجه پوشیدگی در غرب داشتیم ولی همان جا مستقر شدیم

 

تجهیزات را پیاده و مشغول نصب و تنظیم تلسکوپها شدیم حدود ساعت 16 موفق شدیم تلسکوپ 14 اینج را تنظیم کنیم البته همان طور که پیش بینی می کردیم دیگر امیدی به رویت هلال در روز نبود چون ماه کاملا وارد سفیدی افق شده بود ولی ما امید خود را برای پیدا کردن هلال در زمینه سفید افق از دست ندادیم . تا اینکه دقایقی بعد از غروب خورشید در ساعت 18:03 هلال را بسیار ضعیفتر از همیشه در میان غبار دیدم حدود یک دقیقه طول کشید تا خودم مطمئن شدم که اشتباه نمی کنم ، بعد از من آقای فیضی و عبدی با مدتی مکث هلال را رويت کردند. نهایتاً هلال 30 ثانیه قبل از غروب در میان غبار غلیظ محو شد و در کل آن را بیش از 7 دقیقه رصد کردیم.

عرض جغرافیایی : 48.6 15 30

طول جغرافیایی : 31.4 04 52

ارتفاع : 2519 متر

 

با آرزوی توفيق برای همه دوستان عزیز

محسن شریفی

 

گزارش شماره1

گزارش دهنده  آقاي مهدي مطيعي از انجمن نجوم آماتوري توس مشهد

لطفا بر روي تصوير زير کلیک کنید.

 

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .