پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : دوشنبه مورخ 3 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 18 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 اکتبر 2021 میلادی

گردهمائي تخصصي رؤيت هلال ماه در اراک

دومین گردهمائی تخصصی رؤیت هلال ماه با محوریت بررسی رؤیت پذیری هلال ماههای رمضان و شوال 1428 در ایران، روز سه شنبه 23 اَمرداد در محل سالن اجتماعات تالار ولایت دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزار گردید

در این همایش که آقای مهندس عتیقی، مدیر موسسه انجمن نجوم آماتوری ایران میهمان و سخنران اصلی این برنامه بودند، در ابتدا ایشان به آشنايي با مباني علمي، پارامترها، ضوابط و معيار هاي رويت هلال ماه پرداختند.

 

همچنین طی جدولی وضیعت رؤیت پذیری هلالهای رمضان و شوال 1428 را مورد بررسی قرار دادند.
در ادامه آقای مهندس امینی نژاد به بیان روشهاي محاسبات با نرم افزارهاي رويت هلال ماه، از جمله  calculator(MONZUR) Moon وAccurate Times  پرداختند.

ایشان وضعیت  رؤیت پذیری هلال ماههای شعبان، رمضان و شوال 1428 را با نرم افزار بررسی نمودند. در ادامه آقای مهندس ثامنی، مدیر گروه نجوم دانشگاه آزاد اراک، به بیان آشنايي با روشهاي رصد ماه  و كار با دستگاههاي  اپتيكي در رؤیت هلال ماه و نیز گزارش عملكرد كميته فني رويت هلال درسال 86- 1385 همراه با عکسهای مربوطه پرداختند.

در خاتمه برنامه عکس دسته جمعی گرفته شد. بخش اول این همایش در ساعت 12:30 به کار خود پایان داد.

در بعداز ظهر ابتدا چند تن از اعضای فعال گروه نجوم به همراه آقای مهندس عتیقی به گشتی در اراک و حومه آن پرداختند و با بعضی از رصدگاههای اراک آشنا شدند. سپس از حدود ساعت 18 علاقمندان به رؤیت هلال در پشت بام ساختمان معلم شهيد دكتر مطهري گرد هم آمدند. ابتدا جناب مهندس عتیقی به توضیح مبانی عملی رؤیت هلال پرداختند.

سپس در حدود ساعت 19:23 هلال از لابلای ابرها توسط دوربین دوچشمی و تلسکوپ 14 اینچ رؤیت شد و به تدریج با چشم غیرمسلح توسط بقیه افراد رؤیت گردید و بعد از آن افراد به رصد آسمان و سیاره مشتری پرداختند.

در پایان عکس دسته جمعی از این محفل بسیار صمیمی و دوستانه گرفته شد .

 

آسمانتان صاف باد
 
 
 
 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .