پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

يك پرسش علمي

 

عکس زیبائی رو که در پایین می بینید توسط رصدخانه جنوبی اروپا و در کشور شیلی گرفته شده است . 

 

 

از قسمت بالا و پائین عکس اصلی ، دو قسمت رو برش دادم که در هر دو ، نوک قله های بلند که در بخش تاریک ماه قرار گرفته اند بدلیل تابش نور خورشید بصورت نقطه ای نورانی نمایان است.

 

 

بسیاری از کسانی که با تلسکوپ به رصد ماه پرداختند تا بحال بارها و بارها چنین صحنه هایی رو دیدند. در هر دو عکس برش خورده ، قله ها ، دور از مرز تاریک و روشن ماه قرار دارند. حالاپرسشی که جای طرح داره اینه که : آیا قدرت تحلیل و تشخیص ما ، برای تعیین مرز بین بخش تاریک و روشن ماه ، میتونه این اطمینان رو ایجاد کنه که ، هر آنچه که در قسمت روشن ماه قرار داره نورانی و هر آنچه که در بخش تاریک قرار گرفته غیر نورانی خواهد بود؟

وجود قله های درخشان در عکسهای بالا نشون میده که جواب این پرسش منفی است. عکس زیر هم که نشون دهنده ی وجود سایه هایی بلند در منطقه روشن ماه است مؤید همین نکته است.  

 

با ذکر این مقدمه میخوام پرسش دوم رو مطرح کنم که آیا همین مقایسه در مورد شکل گیری هلال هم صدق میکنه یا نه؟ یعنی آیا میشه اطمینان بدست آورد که با تعیین حدی برای صفر شدن طول کمان ( مثل تعیین مرز تاریکی و روشنائی در مثال بالا ) دیگه هیچ نقطه ی درخشانی در لبه ماه وجود نداره که لازم باشه برای دیدنش تلاش کرد؟

 

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .