پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : دوشنبه مورخ 3 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 18 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 اکتبر 2021 میلادی

نامه ي آقاي عليرضا بوژ مهراني به پايگاه اطلاع رساني هلال ماه و اطلاعيه ي اين پايگاه

 

دوست گرامی جناب آقای مهدی رحیمی

مدیر محترم پایگاه جامع اطلاع رسانی هلال ماه

با سلام

ضمن عرض خسته نباشید خدمت جنابعالی و سایر همکاران محترم که در زمینه اطلاع رسانی رویت هلال فعالیت میکنید ، لازم است به استحضار برسانم رویکرد جدید آن سایت در ایجاد زمینه گفتگو و بحث علمی بین رصدگران و کارشناسان رویت هلال امری میمون و مبارک است که در افزایش سطح آگاهیهای علمی خوانندگان سایت نقش چشمگیری دارد. اما بعضا" دیده میشود در مباحثات مذکور ، طرفین بدلایل مختلف از موضوع اصلی بحث خارج شده و باعث بوجود آمدن حواشی غیر مطلوب میگردند. بعنوان کسی که چند سال مدیریت سایت کمان آسمانی را عهده دار بوده است مطالب زیر را خدمت شما عرض می نمایم. خواهشمند است در صورت صلاح دید و امکان این نوشتار را در معرض دید بازدید کنندگان محترم قرار دهید.

تا زمانی که گفتگو و بحث بین دو یا چند نفر مطرح باشد ، هر یک از طرفین مختار است با رعایت آموزه های ادبی و اخلاقی با طرف مقابل گفتگو کند و طرف مباحثه نیز این اختیار را دارد که یا وارد این مباحثه بشود و یا از ادامه آن صرف نظر کند. اما وقتی در نظر است که این گفتگوها را در معرض دید دیگران قرار گیرد ، ادبیات بکار گرفته شده در چنین گفتگوهایی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. منطق و ادب حکم میکند که منتقدان به یک مقاله و یا نظر علمی ، در نقد خود ( که تصمیم به انتشار آن دارند ) بی احترامی ، تمسخر ، سبک شماری و یا هر نوع سخن و رفتار غیر اخلاقی دیگر را پیشه ی خود نسازند و در طرف مقابل نیز، پاسخ دهندگان به نقد ، عنان صبر و بردباری را از کف نداده و با عکس العمل متقابل ، از زیبائی یک مباحثه علمی نکاهند. اکثر کسانی که این مباحثات را دنبال میکنند ، سره را از ناسره تشخیص میدهند و شاید بهتر باشد طرفین گفتگو ، ذهن خود را متوجه اصل بحث کنند و نه فرعیات بی حاصلی که ثمره ای جز فرو ریختن حریم ادب و ایجاد کدورت ندارد.

نکته بسیار جالب و مهمی در یکی از نوشته های برادر و دوست گرامی جناب آقای مهندس رستمی مطرح شده است که باید به آن توجه داشته باشیم و آن ، حفظ حرمت اساتید است. این کلام به معنای آن نیست که اساتید و کارشناسان از هر گونه خطا و اشتباه مصون هستند و کسی حق انتقاد از آنان را ندارد ؛ خیر. نقد علمی ، تعارف بردار نیست اما ادب و نزاکت ما را بر این میدارد که نقد را از طریق خاص خود و با الفاظ مناسب و حکیمانه پیش ببریم. بسیاری از مباحثات که جنبه دوطرفه دارد را میشود بصورت خصوصی پیگیری کرد. لازم نیست هر نکته ی کوچک و بزرگی را بر سر منبر جار بزنیم. پس از به نتیجه رسیدن گفتگوهای خصوصی ، چنانچه لازم باشد میتوان با هماهنگی طرف گفتگو ، خلاصه و نتیجه مباحث در سطح وسیعتری منتشر کرد.

از بزرگان نیز این خواهش و توقع را داریم که از اشتباه کردن کوچکترها ناراحت نشوند. اکثر ما سن و سال ، تجربه و آگاهی های بسیار کمتری نسبت به اساتید خود داریم. ممکن است راه و طرز مطرح کردن مسائل ذهنی خود را نیز خوب بلد نباشیم. صبر و متانت اساتید و بزرگان و راهنمائی خردمندانه آنان ، بهترین آموزه ای است که در کنار مطالب علمی ، فضائل اخلاقی را نیز به ما می آموزد.

نکته آخر اینکه به نظر میرسد جنابعالی در سمت مدیر سایت ، بهتر است اجازه انتشار مطالبی را که در آن هر یک از طرفین بحث خود را ملزم به رعایت ادب کلامی و رفتاری نمیداند ، ندهید. مشورت شما با طرفین گفتگو در این رابطه راه گشا است و از ویرایش نکات غیر ضروری نیز باک نداشته باشید.

 در مدت فعالیت کمان آسمانی ، سعی بسیاری کردیم تا چنین اتفاقاتی روی ندهد اما علیرغم تمامی تلاشها ، در مواردی ، درج برخی گفتگوها و یا شیوه انتشار آن موجب بروز دلخوری گردید. در اینجا به سهم خود از تمام کسانی که احساس کرده اند در کمان آسمانی ، بنوعی احترام آنان آنچنانکه باید و شاید حفظ نشده بود ، پوزش میخواهم و از شما نیز استدعا دارم نگذارید صفحات زیبنده و در خور توجه سایت پایگاه جامع اطلاع رسانی هلال ماه ، به محل بروز کدورتها بدل شود.

توفیق روزافزون شما را آرزومندم.

با احترام

علیرضا بوژمهرانی

7 تیر 1386 – اصفهان

 

اطلاعيه ي پايگاه اطلاع رساني هلال ماه :

با سلام خدمت كليه ي عزيزان و رصدگران محترم

ضمن آرزوي موفقيت و بهروزي براي كليه ي رصدگران ، همانگونه كه قبلا به عرض عزيزان رسانده شد ، پايگاه اطلاع رساني هلال ماه ، افتخار دارد ضمن نشر و انتشار اخبار و وقايع و فعاليتهاي رصدگران محترم ، به درج مناظرات و مباحث علمي آنان بپردازد و ضمن استقبال از اين شيوه و اعتقاد به اثربخش بودن آن از حركتهايي كه صرفاً مسائل علمي را دنبال مي كند حمايت مي نمايد .

از طرفي شديداً و قوياً بر اين مسئله تاكيد دارد كه حفظ حرمت و جايگاه اشخاص و احترام به اساتيد و پيشكسوتان و رعايت نزاكت در اين مناظرات مي بايست در سرلوحه ي كار ما قرار گيرد و از هر گونه تند روي پرهيز گردد كه البته اين مسئله تا حدود زيادي از طرف جامعه ي رصدي ما دنبال گرديده است .

رصدگران ايراني با تكيه بر اعتقادات راسخ و عميق ديني خود و با ايماني مثال زدني ، صادقانه در جهت رشد و پويايي و افتخار براي كشور عزيزمان گام برمي دارند و در زير چتر سيز وحدت و اتحاد و همسو با حركتهاي پيشرفته ي علمي در خارج از كشور گام برمي دارند و حتي در مواردي گوي سبقت را از رصدگران خارجي ربوده و دريچه هاي نويي را فتح الفتوح كرده اند كه البته اين مسئله مرهون تلاش بي وقفه پيشكسوتان عزيز و راهنماييهاي اين بزرگواران و تلاشهاي صادقانه ي رصدگران محترم بوده است كه اين دو به مثابه درختي تنومند هر روزه چتر خود را بيشتر از روز قبل گسترانيده و رايحه ي دل انگيز آسماني بودن را تحت عنوان فعاليتهاي نجومي و يا رصد هلال ماه در سطح جامعه منتشر ساخته است .

در مناظرات و مباحث مطرح شده بين دوستان گرانقدر مان جناب آقايان سيد قاسم رستمي و عباس احمديان ، اين پايگاه ضمن ارتباط نزديك با اين دوستان و مذاكرات تلفني متعدد ، و بيان نقطه نظرات خود و حتي ويرايش پاره اي جملات با هماهنگي با خود اين عزيزان  از  تلاش و  اظهار نظر صادقانه اين عزيزان كه قلبشان به عشق اعتلاي كشور عزيزمان و ارتقاء سطح علمي جامعه ي رصدي مي تپد تشكر و قدرداني  نموده  و رجاء واثق دارد كه روند صعودي اين مناظرات و انتقال تجربيات در بين علاقمندان همواره مورد توجه و مداق قرار گيرد .

مع الوصف اميد ميرود با تكيه بر تلاشهاي رصدگران محترم و راهنماييهاي ارزشمند پيشكسوتان هر روزه به توفيقات ارزشمندي نائل آييم .

بمنه و كرمه

پايگاه اطلاع رساني هلال ماه

پنجشنبه 7/4/86

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .