پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 29 دی 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 19 ژانویه 2022 میلادی

پاسخ آقاي سيد قاسم رستمي به اظهارات و سوالات آقاي احمديان

 

به نام خدا و با سلام و احترام حضور سروران علاقه مند به نجوم و جناب آقای احمديان

مدتها بود که بحث و مناظره در سايتهای هلالی وجود نداشت و بعد از بسته شدن سايت کمان آسمانی، بحث جدی روی مسائل رؤيت هلال صورت نگرفته بود. بنده از آقای احمديان تشکر می کنم که با سؤالات خود مقدمه اين کار را فراهم کرده اند تا بتوان از اين بحثها به نتايج ارزشمندی که همانا هدايت و آموزش تخصصی نيروهای رؤيت هلال است، برسيم. همچنين از آقای مهدی رحيمی برای زحمات بی وقفه ای که برای سايت و به روز کردن آن می کشند، تشکر و قدردانی می کنم. شايد يکی از دلايل بسته بودن فضای رؤيت هلال در کشور ناشی از اين باشد که کمتر کسی به خود اجازه می دهد تا دست به قلم شود و سؤالات شکل گرفته در ذهن خود را بپرسد. از طرفی دوری دوستان از همديگر باعث می شود تا بعضی مسائل آموزشی بصورت غير مستقيم انجام شود که اثرش کمتر از ارتباط مستقيم است. به هر حال بنده با توجه به احساس مسئوليتی که در اين مورد دارم و يکی از دقدقه های بنده، نزديدک کردن نيروهای رؤيت هلال به يکديگر است، در اينجا به توضيحات لازم می پردازم:

1- در پاسخ به سؤال: در قسمتی از مقاله عنوان کردید: (25 خرداد 1386 نيز ايران صحنه رقابتی سالم برای کسب رکوردها و افتخارات جديد خواهد بود) که اصلا" اینگونه نیست زیرا همانگونه که دیدید بنده در اصفهان با یک تلسکوپ "10 رصد می کنم درحالیکه دوست عزیزم آقای فرهادی در سیرجان با آن شرایط خوب بدون ابزار می مانند!!! منظور بنده از رقابت سالم، يعنی رصد کردن بدون جنجال و هياهو است. يعنی يک رصد درست و علمی برای نزديک شدن به يکديگر نه دوری و کدورت. متأسفانه در بعضی از مسابقات، دوستی ها کنار گذاشته می شوند و همين امر باعث می شود تا حس همکاری و همياری از بين برود و جايگزين آن تنها ديد رقابتی می گردد. لذا امثال آقای فرهادی حمايت نمی شوند و در اين مورد شما هم بعنوان دوست آقای فرهادی، مسئول هستيد. از طرفی بايد عرض کنم ابزار و علم رصدی، مواردی هستند که نياز به عشق و علاقه دارد تا آنها را بدست آورد. مثلاً آقای جانقربان در شهر رضا با تلاشهای قابل تقدير، اين موقعيت را فراهم کرده اند. بنده خود از سال 72 تا 76 با يک دوربين دوچشمی 40*8 رصد می کردم و تا سال 81 با يک دوربين تک چشمی 50*30 و از آن به بعد تا پايان سال 85 با يک دوچشمی 60*30 رصد کرده ام. بعد از 14 سال، در فروردين امسال توانستم يک تلسکوپ 12 سانتی بخرم. همانا پيشرفت به صورت گام به گام و مرحله به مرحله پيش می رود و آيا نمی پذيريد که بعضی از رصدگران بيش 10 سال تجربه دارند و بعضی تازه کار و بدون تجربه هستند؟ و اينها واقعيات انکار ناپذيرند؟ بهتر است ما ضمن مسائل داخلی، بيشتر مسائل جهانی مد نظرمان باشد و بيشتر بخواهيم نام ايران را مقتدرانه در زمينه رؤيت هلال در جهان مطرح کنيم و کاری نکنيم که سابقه رؤيت هلال ايران در جهان خراب شود.

2- در پاسخ به سؤال: همچنین درباره معیار دکتر عوده آمده:( اين معيار نمی تواند بين هلالهای جوان و پير تشخيص دهد، از همين جا ضعف اين معيار برای پيش بينی هلالهای جوان مشخص می شود و نمی توان بر اساس اين معيار برنامه ريزی کرد). فکر نمی کنید کمی تند قضاوت کرده باشید؟ بعید می دانم ایشان شبی خوابیده باشند و صبح که بیدار شدند این معیار را ارائه داده باشند! بايد به دو نکته اشاره کنم. اولاً آقای مهندس محمد شوکت عوده را بيشتر بشناسيم و به همين راحتی لقب دکتر را به ايشان ندهيم. بنده در زير بيوگرافی ايشان را می آورم تا ديگر دوستان نيز ايشان را کامل بشناسند:

محمد شوکت عوده که اصليتش از شهر نابلس در فلسطين است, در 6 مارس 1979 (15 اسفند 1357) در کویت بدنيا آمد. در نوجوانی به فوتبال و سپس به نجوم علاقه مند شد. دوران جوانی خود را ساکن شهر عمان پایتخت اردن بود. نجوم برای وی سرگرمی بود و از سال 1376عضو انجمن نجوم اردن شد. در سال 1380 از دانشگاه علم و فن اردن (JUST) در رشته مهندسی مکانيک ليسانس گرفت.

 

از جمله فعاليتهای مهم وی شرکت در هفدهمين اردوی رصدی انجمن نجوم اردن برای رصد دنباله دار معروف هيل-پاپ در16 اردیبهشت 1376 در اردن می باشد. سپس در سال 1377 وی بعنوان مسئول طرح سراسری اسلامی رصد هلال (ICOP) فعایت رويت هلال خود را در سایت آیکوپ شروع کرد. در سال 1382 اردن را ترک کرد و مدتی در یونان بود و اکنون ساکن شهر العین در امارات عربی است. به گفته خودش به دلایل مختلف در رصدهای هلال اکثراً شکست خورده است (ابری بودن آسمان, خراب شدن تلسکوپ و به موقع نرسیدن به محل رصد و ... ). در حال حاضر رصدهای خود را در کوه های هافیت در فاصله 160 کیلومتری ابوظبی پایتخت امارات انجام می دهد. سال گذشته با ارائه یک مقاله, معیار جدیدی را برای رویت پذیری هلال ارائه داده است که در واقع تشابهات زیادی از نظر مدل ریاضی با معیار پروفسور یالوپ دارد. البته معیار وی همچون معیار یالوپ اشکالاتی در مورد تشخیص بین هلالهای جوان کم فاز و هلالهای پیر با فاز بالا دارد. اخیرا یک رصد موفق با دوربین دو چشمی 507 برای رويت هلال شامگاهی جمادی الثانی 1427 در کنار ساحل دریا در شهر ابوظبی با همسرش داشته است. آخرين فعاليت وی در زمينه رؤيت هلال، دبير اولين کنفرانس نجومی ابوظبی در آذر سال 85 است. از شاهکارهای وی جذب 36 عضو ايرانی و 8 گروه در سايت آيکوپ می باشد (که اکنون فقط چند نفر آنها فعال می باشند) و با اينکه ايشان بيشتر در اردن فعاليت کرده اند، تنها توانسته است 2نفر اردنی را جذب اين فعاليتها کند!

 

اعضای ايران در آیکوپ عبارتند از : اسدالله خدام محمدی- علیرضا مهرانی- وهاب نفیسی- امیر حسن زاده- حمید رهکویی- ذوالفغار دانشی نسب- محمد رضا شوشتری- سهیل خوشبین فر- سعید جانقربان- لیلا و سهیلا شمشیرگران- اردلان علیزاده- موسی زمانی- مهدی مطیعی- محمد رضا موریان- مسعود کمیلی- غلامرضا جودکی- محمد علی حداد- مهدی گلکاری- محمد باغبانی- محمد حسین الماسی- محمد زاهد- مهناز امینی مقدم- رضا امیر زاده- مجید مرزانی- محمد رضا خلیلی قاضی- زیبا زمانی- هاشم کوچک زاده- سیامک نیک طلب- معین ارومیه ای- سعید آقایی- کاظم کوکرم- نیما مصیبی- سلمان آرام- احسان فولادی کيا- محمود مختاری

گروه های ایران (البته بعضی گروه های تا کنون از بین رفته اند). عبارتند از:

محمد علی حداد

دانشگاه یزد

محمد رضا موريان

انجمن ستارگان آبی

مهدی گلکاری

انجمن نجوم دانشگاه آزاد شيراز

رضا امير زاده

انجمن نجوم آماتوری کوير

موسی زمانی

انجمن نجوم مرزهای بی کران

هاشم کوچک زاده

مرکز نجومی شباهنگ

عباس احمديان

سازمان افلاک

رضا جمالی

انجمن گنبد مينا

ثانياً در خصوص اشکال علمی معيار عوده، قبلاً يک بحث مفصل با يکی از دوستانم داشته ام که در اينجا عيناً آنرا می آورم تا شما نيز ببنيد که بنده هيچگاه قصد ندارم بدون دليل حرفی بزنم:

آقای عوده معياری ارائه داده است که اشکال معيار يالوپ را دو چندان بيشتر کرده است که در زير توضيح می دهم و بنده اين مسئله را از عدم تسلط ايشان بر نظريه تئوری تقريب و برازش نقاط بر يک تابع رياضی مناسب می دانم. رشته ايشان اصلاً ربطی به اين موضوع ندارد و با توجه به تخصص بنده در اين زمينه، مطمئنم که ايشان خودش هم نمی دانند دليل اشکال معيارش از کجاست. استادی که به بنده اين روش مدلسازی را آموخته، خودش از دانشگاه اشتوت گارد آلمان فارغ التحصيل شده و چند سال قبل به من گفت که بعضی مسائل علمی، از جمله اين روش مدلسازی را در بسياری از کشورها و دانشگاه ها تدريس می کنند، بدون اينکه مدرس خودش فهميده باشد که چه می گويد. چه برسد به دانشجويان که هيچگاه برايشان کاربردی و عملی نخواهد بود. نظر ايشان اين بود که در ايران هم کسی در اين زمينه خوب کار نکرده است. اما ايشان حق استادی را بجا آورد و اين روش را درست به من آموخت و من از اين بابت خوشحالم.

اکنون شما ببينيد که مدل رياضی پرفسور يالوپ هم اشکال دارد و من در زير بيشتر توضيح خواهم داد. تازه يالوپ که استاد دانشگاه است و در اين زمينه تخصص هم دارد! تعجبی هم ندارد که ايشان هم خطا کنند. حالا شما فکر نکنيد بنده به يالوپ و عوده توهين می کنم. در حاليکه اين ضعف علمی آنهاست که نتوانستند پی به اصل ريشه اشکال رياضی مدلشان ببرند. از طرفی کار آنها هم اشکال دارد که در زمينه ای که تخصص ندارند وارد می شوند و مسئوليت هم قبول نمی کنند. شما فرض کنيد بنده که رشته ام پزشکی نيست، از فردا يک مطب بزنم و در زمينه جراحی قلب، بيمار بپذيرم. حالا اگر بنده موفق بشوم روش جديدی را در زمينه عمل قلب هم ارائه دهم که باعث شود سيستم گوارش افراد را از کار بياندازد، شما اگر بگوييد درمان کردن من اشکال دارد، آيا به من توهين کرده ايد يا خودم کار اشتباهی انجام می دهم؟ به نظر من کار آقای عوده مثل کسی است که تخصص ندارد و می خواهد طبابت کند. و کار آقای پرفسور يالوپ هم مثل کسی است که تخصص دارد اما تجربه کافی ندارد.

بنده ادعايي ندارم. اما آنقدر در اين زمينه تخصص دارم که می توانم بيش از 10 مدل رياضی برای رؤيت پذيری هلال طراحی کنم و بهترين مدل را با کمترين خطا ارائه نمايم. شايد هنوز کسی نمی دانند بنده چگونه محاسبات مربوط به هلالها خصوصاً هلال در روز و تعيين نوع ابزار را چگونه انجام می دهم و اعداد و ارقام را از کجا بدست می آورم. در اين زمينه آنقدر جای تحقيق و بررسی وجود دارد که هيچوقت نمیشود گفت که کار تمام شده است! و .... چندی پيش يکی از رصدگران ايميل زده بود که من از کدام نرم افزار برای ارائه نقشه هاي رؤيت پذيری هلال استفاده می کنم. در حاليکه تمام اين نقشه ها را خودم محاسبه و رسم می کنم و هنوز هيچ نرم افزاری برای رسم آنها به بازار نيامده است. خيلی ها نمی دانند روش کار من چيست. علتش اين است که بنده به خاطر احترام به آقای مهندس قاضی ميرسعيد که زحمت زيادی برای جمع آوری داده های رصديشان کشيده اند، صبر کرده ام تا ايشان کارشان را کامل کرده و ارائه کنند. بنده اجازه می دهم تا دوره 18 ساله رصد ايشان کامل گردد و ايشان معيارشان که ثمره يک عمر رصد مستمرشان هست را ارائه کنند.

اما اشکال معيار پرفسوريالوپ: شايد شما بدانيد که در هلالهای پير بحرانی کم ارتفاع، نظير هلال ذيقعده 1426، در آنجا پارامتر q مقدار زير حد دانژن را نشان می دهد (يعنی منفی 347/0 در حاليکه زير حد دانژون، کمتر از منفی 293/0 است). اين بخاطر اين است که مدل ايشان برای هلالهای بحرانی جوان با فاز کم و هلالهای بحرانی پير با فاز بالا تطابقی ندارد و مدل ايشان نمی تواند تشخيص دهد که هلال جوان است يا پير. يعنی از حد دانژن گذشته است يا نه و ... . اين اشکال با بکار بردن روش برآورد کمترين مربعات و تغيير مدل رياضی روی داده های حدی، قابل برطرف کردن است و اگر ايشان توجه می کرد، نمی گذاشت فقط مستمع اشکال معيارش در کنفرانس ابوظبی باشد. حال بماند که مدل ايشان بوسيله بعضی رصدها از جمله در ايران و جهان نيز هر از چند گاهی زير سؤال می رود.

اما اشکال معيار محمد شوکت عوده: نيز مهمتراز اشکال معيار يالوپ است. زيرا در همان ابتدا همگی متوجه اشکال آن می شوند. لذا اشکال معيار عوده از اشکال معيار يالوپ بدتر است. در اين معيار خطوط رؤيت پذيری تا مرزهای حدود 5.5 درجه جدايي پيش می رود که اعتقاد ايشان 6.5 به خاطر رصد جيمز استم است. دليل آنهم اين است که ايشان از همان مدل رياضی يالوپ استفاده کرده با اين تفاوت که تنها اختلاف ارتفاع را مکان مرکزی کرده است و مدل را بر اساس رصد 2-11-2005 استم، شيفت داده است. ناظر بر اين مدعا، بانک اطلاعات رصدی مورد استفاده ايشان می باشد که من در زير آنرا خلاصه کرده ام و می بينيد:

رديف

تاريخ

راصد

نوع هلال

پارامتر V

1-

2-11-2005

استم

هلال پير كم ارتفاع

96/0-

 

در اين بين مجموعاً 16 رصد منفي (12 رصد با ابزار 4 رصد با چشم ) وجود دارد

2-

13-10-2004

استم

هلال جوان كم فاز

00/0

 

در اين بين مجموعاً 4 رصد منفي (همه با ابزار) وجود دارد

3-

2-12-2005

بوژمهراني

هلال پير كم ارتفاع

12/0

 

در اين بين مجموعاً 31 رصد منفي (18 رصد با ابزار 13 رصد با چشم ) وجود دارد

4-

28-2-2006

گروه فسا

هلال كم فاز

59/0

5-

19-8-2001

موحد نژاد

هلال جوان كم فاز

71/0

6-

7-9-2002

ميرسعيد

هلال جوان كم فاز

75/0

در اينجا، مدل بايد طوری عمل کند که مقدارپارامترV برای هر دو رصد هلال جوان و پير استم، يک مقداررا بدهد، اما اينگونه نيست. برای همين است که اين مدل برای رسيدن به مقدار 96/0- برای هلالهای جوان بايد تا مرز5.5 درجه پيش برود. زيرا در هلال جوان مشابه اش که تنها 6.5 درجه جدايي داشته است، مقدار پارامتر V برابر با صفر بوده است. از طرفی می بينيم تا رصد آقای بوژمهرانی، مجموعاً 20 رصد منفی و تا رصد گروه فسا 51 رصد منفی وجود دارد. که اين نشان می دهد ملاک قرار دادن يک رصد نامطمئن در معيار عوده، کافی است تا معيار را ضعيف جلوه دهد. مطالبی که بنده در بالا گفتم، بسيار ساده و در حد فهم اکثر رصدگران است. توضيح بيشتر را بايد از طريق معادلات و مثالهای مختلف بصورت رياضی بيان کنم که حتماً نياز به پيش زمينه های علمی قبلی دارد. اگر علاقه مند باشيد، اثبات رياضی آنرا هم می توانيم داشته باشيم. حالا شما بفرماييد بنده مسائل علمی را با مسائل حاشيه ای مخلوط کرده ام يا بعضی نا آگاهانه از يک اشتباه علمی دفاع می کنند؟ البته به اين سؤال فقط زمانی میتوانيد جواب دهيد که جملات بالا را واقعاً درک کنيد.

بنده با ابراز نظرات ديگران مخالف نيستم و شايد اگر در اين چند سال، همين نظرات متضاد وجود نداشت، اينقدر رؤيت هلال در ايران پيشرفت نمی کرد و اين خودش نکته مثبتی است. اما رعايت حريم و حد و مرزها، خصوصاً رعايت حريم علمی و پا فراتر قرار ندادن از آن، يک شرط علمی و اخلاقی است. بنده زمانيکه از طريق راه حل علمی به يک نتيجه درست و منطقی جديد دست پيدا می کنم، در خود احساس غرور و خوشحالی می کنم. نقطه مقابل اين حالت، زماني است که يک نفر از يک راه غير علمی و غير منطقی، بخواهد نتيجه گيری کند و بر آن اساس، تکيه کند. زيرا معتقدم که اگر کسی آگاهی کاملی ندارد، نبايد ادعا کند و اينطور تلقی کند که نظراتش درست و صحيح است. بزرگان هيچگاه کارشان را کامل تلقی نمی کنند و ادعايي ندارند.

3- در پاسخ به اين سؤال: اما در مورد این جمله:( رؤيت پذيری اين هلال با تلسکوپهای 14 و 16 اينچ از افغانستان و جنوب غربی پاکستان شروع می شود و در ايران اولين نقاط در جنوب شرق با تلسکوپهای بزرگتر از 8 اينچ گشودگی احتمال رؤيت دارند). چند گزارش از رصد هلال با تلسکوپ 16 و 14" در اختیار دارید که اینقدر راحت پیشگویی می کنید؟ اصلا" مقاله بنده که در مورد تاثیر ابزار رصدی در رویت هلال است و در همین سایت به نمایش گذارده شد را خواندید؟ اگر ایرادی بر آن نبوده ، پس فلان شهر با این ابزار و فلان شهر با آن ابزار کاملا" اشتباه است و اگر مقاله من اشتباه بوده که چرا ساکت ماندید و نقد نکردید؟ در اين مورد اولاً برای پيش بينی (نه پيشگويي) لزوماً نبايد مورد مشابهی وجود داشته باشد. مثلاً در رياضيات تابع لاگرانژ برای درون يابی و برون يابی بکار می رود و ما برای وجود گپ در داده ها، از اين روش استفاده می کنيم. دوم اينکه وجود اشکال در نوشته های افراد تأثير گذار مهمتر هستند و برای همين نياز به موضع گيری دارند. اما در نوشته های معمولی آنقدر اشکال هست که بنده بعلت درگيری مسائل مختلف (که رؤيت هلال فقط يکی از آنهاست) فرصت پرداختن به آنها را نداشته باشم و ضرورتی هم نبينم.

4- در پاسخ به اين سؤال: شما در مقاله از ضخامت میانی هلال سخن گفتید، این برونداد از کجا آمده؟ از چه نرم افزاری؟ اگر ضخامت این هلال 14 کیلومتر بود فکر نمی کنید قطر ماه در ابعاد کشور ایران خلاصه می شد؟ آیا شما می توانید قسمتی از ماه را که ابعاد آن 14 کیلومتر باشد را برای ما به تصویر بکشید؟ جناب آقای احمديان اولاً بنده از پارامتر پهنای منطقه روشن ماه صحبت کرده ام نه ضخامت بخش ميانی! لطفا دقت بفرماييد. ثانياً قطر ماه حدوداً 3476 کيلومتر است که با توجه به ضخامت ميانی هلال، قطر زاويه ای ماه و فاصله ناظر تا سطح ماه می توان با يک رابطه ساده پهنای منطقه روشن هلال را بدست آورد (شعاع ضربدر زاويه مرکزی). اين پارامتر برای محاسبه ميزان خط سايه کوه های لبه ماه روی سطح روشن آن بکار می رود و در بررسی ليبراسيون نقش مهمی دارد. البته در اينجا اين پهنا در وسط هلال محاسبه می شود که هلال بيشترين ضخامت را در آنجا دارد. پس اينقدر زود قضاوت نکنيد و به اين فکر کنيد که علم را بايد ما ايرانيان توليد کنيم نه اينکه منتظر باشيم هر چه که ترجمه است و يا در نرم افزارها بيان می شوند، درست و تنها همانها باشند و غيراز آنها هيچ و پوچ اند! آيا می توانيد افتخار کنيد که ايرانيان برای اولين بار رصدها و مسائل رؤيت هلال را در جهان مطرح می کنند؟

5- در پاسخ به اين سؤال: در جدول رکوردهای سن هلال خبری از هلال با جدایی 6.5 درجه ای که استم رصد کرد، نیست. آیا علت خاصی دارد؟بنده نیز رصدی با جدایی در همین حدود داشتم هر چند جدول مربوطه برای سن هلال طراحی شده اما می تواند مورد آزمایش یا بررسی برای هلالهای دیگر قرار گیرد. بايد عرض کنم که هنوز شورای هلالی Sky & Telescope به سرپرستی دکتر سينات نيز اين رصد را نپذيرفته و از همه رصدگران دعوت می کند تا به سوی آن حد پيش بروند. شما تا بحال چند عکس و گزارش دقيق از رصدهای آقای استم سراغ داريد که بتوان گفت ايشان برای رصدهای خود مستند سازی هم می کنند؟ ثانيا در مورد رصد شما، اين سؤال مطرح است که برای اثبات مدعای خود، گزارش کامل خود را به کدام مرجع تصميم گيری ارسال کرده ايد؟ گزارشی که روی سايت قرار داديد ناقص و بصورت شک و ترديد ارائه شده بود.

6- در پاسخ به سؤال: در جایی عنوان کردید:( بسياری از گزارشات نا مطمئن و مشکوک، مربوط به زماني است که هلال در ميان غبار و ابر قرار گرفته است. در اين حالت احتمال خطای چشم بالا می رود و برای رؤيت هر جرمی درتلسکوپ، بايد با توجه به مشخصات هلال، بودن يا نبودن هلال را مشخص نماييد.)!! دوست عزیز شما فکر می کنید آقای ایکس و ایگرگ که برای این هلال برنامه ریزی می کنند و دسته کم 11 سال است که رویت هلال را دنبال می کنند فرق هلال و ابر و غیره را نمی دانند؟ تاحالا چند گزارش مشکوک به دست شما رسیده؟ چرا ما از اونا بی اطلاعیم؟ بنده به شما حق می دهم که از گزارشات مشکوک بی اطلاع باشيد. کسی که حداقل يازده سال است که رؤيت هلال را دنبال می کند، نمی تواند فرق گزارش نا مطمئن و مشکوک را با گزارش های درست و مطمئن را تشخيص دهد. برای اينکار نياز به بررسی موشکافانه و اطلاعات کامل علمی نيز هست. بد نيست به روشهای برخورد با گزارشات مشکوک از طريق سؤالاتی که حاج آقا موحد نژاد در سايت مرکز تقويم بيان کرده ا ند، آشنا شويد و سعی کنيد در اين سالها که دنبال هلال هستيد، به مسال علمی و دقيق آن نيز توجه کنيد. شما می توانيد از آقايان ميرسعيد و بوژمهرانی که معمولاً در شب عيد فطر گزارشات دفتر رهبری را جمع آوری می کنند نيزدر اين مورد سؤال کنيد تا انبوهی از اين گزارشات نامطمئن را برايتان مثال بزنند. بنده يک مثال می زنم. دريکی از رصدها با محاسبات دقيق، اندازه هلال را در ميدان ديد تلسکوپ رصدگر بدست آورده و سپس آنرا با عکسی که رصدگر فرستاده مقايسه کرده ايم. رصدگر جرم مشکوکی را در ميان ابر رؤيت کرده است. شما خود قضاوت کنيد که آيا اين هلال بازسازی شده با اين اندازه، می توانسته در ميان اين ابرها رؤيت شود؟ البته اگر برايتان سؤال پيش نيايد که چگونه می توان اين محاسبات را انجام داد؟

 

7- در پاسخ به سؤال: در جدول شماره 5 کوهک کمترین سن را در بهترین لحظه رویت در کل کشور داراست. با توجه به گفته های شما در بند 3 همین مقاله، آیا فقط در بهترین زمان ما در این مکان با یک تلسکوپ "8 یا بزرگتر قادر به رویت خواهیم بود؟ زودتر امکان ندارد؟ حتی اگر ابزار بزرگتر باشد؟ شما که مبنا را رصد گروه فسا قرار دادید می دانید که آقای شریفی فقط 4 دقیقه بعد از غروب خورشید این هلال را رویت کردند پس لحظه بهترین زمان چه معنا و سندیتی در مقاله شما دارد؟ یادآوری می کنم که شما فرمودید که شکستن رکوردهای اول و دوم و سوم بعید بنظر میرسد! اولاً محاسبه برای Best time فقط روشی است که يالوپ اين زمان ارشمند را از روی مشاهدات ارائه کرده است و در رصدها ممکن است اولين لحظه رؤيت هلال زودتر يا دير تر از آن اتفاق بيفتد. اصولاً هيچ کس نمی تواند دقيقاً پيش بينی کند که هلال در چه زمانی و در چه مکانی رؤيت می شود. تمام پيش بينی ها بر اساس معيارها و مدلها يک احتمال هستند که در صورت مساعد بودن شرايط جوی می تواند درست باشد. اما فقط صرف وجود يک رصد بدون در نظر گرفتن پارامترهای آن، نمی توان آنرا برای تمام رصدها تعميم داد. شما باز هم مقاله اينجانب را دقيق مطالعه نکرديد و زود قضاوت کرديد. بنده فقط در مورد رکورد نقر اول آنرا بعيد دانستم و برای نفر دوم و سوم آنرا کاری سخت و دشوار مطرح کردم. علت بعيد بودن رکورد نفر اول هم اين بود که منطقه رصدی جنوب شرق کشور با توجه به فصل بادهای 120 روزه سيستان و همچنين طوفان اخير گونو، از نظر جوی بسيار نامناسب بود.

8- در پايان ضمن آرزوی موفقيت و سلامتی برای تمام دوستان، يک عکس از رصد اختفاء زهره در تاريخ 28 خرداد 1386 که در تفت از پشت بام منزل تهيه کرده ام، تقديم می دارم:

 

با تشکر از صبر و حوصله شما

سيد قاسم رستمی

29-3-86، تفت

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .