پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

اظهارات آقاي عباس احمديان در خصوص پاره اي از مسائل درج شده در مقاله (( در انتظار ثبت ركوردهاي جديد هلال ماه ))

 

پايگاه هلال ماه : در خصوص مقاله ي  در انتظار ثبت ركوردهاي جديد هلال ماه  كه بقلم  دوست و برادر گراميمان جناب آقاي سيد قاسم رستمي نوشته شده ، آقاي عباس احمديان نظرات و اظهاراتي را در مورد  مقاله مذكور مطرح ساخته اند كه به منظور ايجاد فضاي گفتمان بين رصدگران و صاحب نظران و با نظر به مذاكرات انجام شده با آقاي رستمي ، عين نامه ي آقاي احمديان در اين قسمت قرار داده شده است تا ايشان و ديگر علاقمندان با ارسال نقطه نظرات خود پيرامون مسائل مطروحه در فضايي دوستانه و علمي به تبادل اطلاعات و تجربيات خود بپردازند .

با عرض سلام وخسته نباشید می خواستم نکاتی را راجع به مقاله جناب آقای رستمی با عنوان( در انتظار ثبت ركوردهاي جديد هلال ماه ) به عرض برسانم:

1. در قسمتی از مقاله عنوان کردید: (25 خرداد 1386 نيز ايران صحنه رقابتی سالم برای کسب رکوردها و افتخارات جديد خواهد بود) که اصلا" اینگونه نیست زیرا همانگونه که دیدید بنده در اصفهان با یک تلسکوپ "10 رصد می کنم درحالیکه دوست عزیزم آقای فرهادی در سیرجان با آن شرایط خوب بدون ابزار می مانند!!!

2.و همچنین درباره معیار دکتر عوده آمده:( اين معيار نمی تواند بين هلالهای جوان و پير تشخيص دهد، از همين جا ضعف اين معيار برای پيش بينی هلالهای جوان مشخص می شود و نمی توان بر اساس اين معيار برنامه ريزی کرد). فکر نمی کنید کمی تند قضاوت کرده باشید؟ بعید می دانم ایشان شبی خوابیده باشند و صبح که بیدار شدند این معیار را ارائه داده باشند!

3.اما در مورد این جمله:( رؤيت پذيری اين هلال با تلسکوپهای 14 و 16 اينچ از افغانستان و جنوب غربی پاکستان شروع می شود و در ايران اولين نقاط در جنوب شرق با تلسکوپهای بزرگتر از 8 اينچ گشودگی احتمال رؤيت دارند). چند گزارش از رصد هلال با تلسکوپ 16 و 14" در اختیار دارید که اینقدر راحت پیشگویی می کنید؟ اصلا" مقاله بنده که در مورد تاثیر ابزار رصدی در رویت هلال است و در همین سایت به نمایش گذارده شد را خواندید؟ اگر ایرادی بر آن نبوده ، پس فلان شهر با این ابزار و فلان شهر با آن ابزار کاملا" اشتباه است و اگر مقاله من اشتباه بوده که چرا ساکت ماندید و نقد نکردید؟

4.شما در مقاله از ضخامت میانی هلال سخن گفتید، این برونداد از کجا آمده؟ از چه نرم افزاری؟ اگر ضخامت این هلال 14 کیلومتر بود فکر نمی کنید قطر ماه در ابعاد کشور ایران خلاصه می شد؟ آیا شما می توانید قسمتی از ماه را که ابعاد آن 14 کیلومتر باشد را برای ما به تصویر بکشید؟

5. در جدول رکوردهای سن هلال خبری از هلال با جدایی 6.5 درجه ای که استم رصد کرد، نیست. آیا علت خاصی دارد؟بنده نیز رصدی با جدایی در همین حدود داشتم هر چند جدول مربوطه برای سن هلال طراحی شده اما می تواند مورد آزمایش یا بررسی برای هلالهای دیگر قرار گیرد.

6.در جایی عنوان کردید:( بسياری از گزارشات نا مطمئن و مشکوک، مربوط به زماني است که هلال در ميان غبار و ابر قرار گرفته است. در اين حالت احتمال خطای چشم بالا می رود و برای رؤيت هر جرمی درتلسکوپ، بايد با توجه به مشخصات هلال، بودن يا نبودن هلال را مشخص نماييد.)!! دوست عزیز شما فکر می کنید آقای ایکس و ایگرگ که برای این هلال برنامه ریزی می کنند و دسته کم 11 سال است که رویت هلال را دنبال می کنند فرق هلال و ابر و غیره را نمی دانند؟ تاحالا چند گزارش مشکوک به دست شما رسیده؟ چرا ما از اونا بی اطلاعیم؟

7. در جدول شماره 5 کوهک کمترین سن را در بهترین لحظه رویت در کل کشور داراست. با توجه به گفته های شما در بند 3 همین مقاله، آیا فقط در بهترین زمان ما در این مکان با یک تلسکوپ "8 یا بزرگتر قادر به رویت خواهیم بود؟ زودتر امکان ندارد؟ حتی اگر ابزار بزرگتر باشد؟ شما که مبنا را رصد گروه فسا قرار دادید می دانید که آقای شریفی فقط 4 دقیقه بعد از غروب خورشید این هلال را رویت کردند پس لحظه بهترین زمان چه معنا و سندیتی در مقاله شما دارد؟ یادآوری می کنم که شما فرمودید که شکستن رکوردهای اول و دوم و سوم بعید بنظر میرسد!

از شما خواهشمندم تا جهت رفع ابهامات بنده به این سوالات پاسخ  دهید.

با تشکر : عباس احمدیان 28/3/1386

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .