پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 29 دی 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 19 ژانویه 2022 میلادی

گزارش ويژه از رصد هلال صبحگاهي ربيع الثاني 1428 در روز

گزارش شماره3

گزارش دهنده آقای عباس احمدیان

بنام خدا

گزارش رصد هلال در روز آخر ماه ربیع الثانی

مکان: رصد خانه دانشگاه کاشان – شهر نیاسر

اعضاء تیم: آقایان محمد سلطان الکتابی- محمد رضا معصومی – محمد حسن قاسمی – عباس احمدیان

مشروح: حدود ساعت 22:00 به رصدخانه رسیدیم و پس از کمی استراحت و بررسی شرایط قرار شد که رصد هلال توسط تلسکوپ "10 تال و عکاسی از هلال با تلسکوپ "8 مید انجام شود.درضمن هدایت تلسکوپ توسط کامپیوتر رصدخانه و کار عکاسی و پردازش توسط لب تاب آقای سلطان الکتابی انجام شد. پس از تست مراحل کار، تمامی وسایل خاموش شد و ما نیز به استراحت پرداختیم. ساعت 3:30 بامداد دوباره تمامی تنظیمات از نو آغاز شد. برای برنامه ریزی بهتر عکسی از افق با نوردهی زیاد گرفتیم تا موقعیت ابرها در افق مشخص شود.

 

 

 

ماه طلوع کرد و با توجه به ستاره ها متوجه افق منفی حدود 1.5 درجه شدیم! بالاخره نرم افزار اجازه داد تا تلسکوپ بسمت ماه نشانه رود و عکاسی از محل شروع شد و در اولین تصاویر هلال در پس ابرها دیده شد. به دقتی که تلسکوپ در نشانه روی مرکز هلال دارد توجه کنید.

 

 

 

اما بجز لحظاتی آنهم با دوچشمی 7015 که حدود ساعت 4:50 بود دیگر نتوانستم هلال را ببینم. آقایان معصومی و قاسمی مشغول هدایت رایانه ای، عکاسی رایانه ای و پردازش رایانه ای بودند. آقای سلطان الکتابی نیز مشغول رصد و ثبت لحظات از طریق عکاسی بودند. بنده هم در تلاش بودم تا با استفاده از مکانی که تلسکوپ "8 نشانه میرفت، تلسکوپ "10 را روی هلال تنظیم کنم.

 

   

 

هلال پشت ابرها پنهان شد و دوباره در ساعت 7:25 خودنمایی کرد. اینهم عکسی که حدود ساعت 7:37 دقیقه گرفته شد.

 

 

 

دوباره هلال پنهان شد. ما هم تا رفتن ابرها مقداری استراحت کردیم.

 

ساعت 8:40 دوباره کار را شروع کردیم و باز هم در تصاویر هلال مشاهده شد، دیگر نمی شد از تلسکوپ "10 استفاده کرد .باید تا ساعت 10:30 صبر می کردیم و سپس برای رویت ، دوربین را باز کرده و چشمی می بستیم. ساعت 9:15 هنوز مشغول عکاسی از هلال بودیم که ناگهان مانیتور خاموش شد....؟ تصویر زیر گویای اتفاق است:

 

 

 

رصد به پایان رسید و بنده از تمامی دوستان و همرهان بخاطر تلاش بی دریغشان تشکر می کنم . البته قرار بود هلال شامگاهی را نیز در روز رصد کنیم که بدلیل تاطیلی رصدخانه مجبور به بازگشت شدیم.

داده های نجومی:

جدایی در آخرین لحظه تصویر برداری: 75/8 درجه

سن ماه در آخرین لحظه:  13:47-

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .