پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

گزارشهاي رصد هلال جمادي الاول 1428

 

گزارشهاي ثبت شده در سايت گروه غير حرفه اي رويت هلال (براي مشاهده ي گزارشات بر روي اينجا كليك كنيد)

گزارشهاي گروههاي استانهاي خراسان (براي مشاهده ي گزارشات بر روي اينجا كليك كنيد)

 

گزارش شماره 9

گزارش دهنده :آقاي محمد سلطان الكتابي از انجمن اختروش (برگرفته از سايت اختروش دات كام

تاریخ رصد: شامگاه پنجشنبه 27 اردیبهشت 1385

رصدگاه: مشهد مقدس، جوار بارگاه رضوی

رصدگران: ایمان زمانی، محمد سلطان الکتابی

وضعیت افق غربی: پوشیده از ابر یکپارچه و شکافی کوچک در میان ابرها

گزارش دهنده: محمد سلطان الکتابی

نتیجه: عدم رویت هلال

توضیح:

در ابتدای ماه جمادی الاول توفیق حاصل شد تا در مشهد مقدس نایب الزیاره رصدگران هلال باشم و در جوار بارگاه رضوی اقدام به رویت هلال نمایم. با هماهنگی که با دوست گرامی جناب آقای ایمان زمانی(سرپرست گروه رویت هلال آیسان مشهد) انجام داده بودم ایشان نیز به کنار بارگاه رضوی آمدند و با هم اقدام به رویت هلال نمودیم. با توجه به این که تنها شانس موجود برای شکار هلال هدفگیری شکاف کوچک میان ابرها بود به آقای زمانی پیشنهاد دادم تا در آن شکاف کوچک به دنبال سیاره تیر بگردیم و از آن برای رویت هلال استفاده کنیم و ایشان بلافاصله تیر را در میان ابر ها رویت نمودند ولی با توجه به جدایی هلال و تیر و پوشش ابر ، یقین پیدا کردیم که هلال قابل رویت نخواهد بود.

پس از این برنامه رصدی به دعوت از آقای محمد صادقی از رصدگران تلاشگر گروه آیسان - که رصد این هلال را بر پشت بام منزلشان با ناکامی پشت سر گذاشته بودند- - به منزل ایشان رقتیم و با استقبال گرم ایشان روبرو شدیم که همینجا از لطف و محبت ایشان کمال تشکر را دارم. 

 

 

جمعه شب بار دیگر برای رویت هلال شب دوم به کنار حرم رضوی رفتم و به عکاسی از افق غربی پرداختم 

 

 

  عكس بسيار زيباي آقاي محمد سلطان الكتابي از هلال ماه و گلدسته ي حرم حضزت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا عليه السلام

پايگاه اطلاع رساني هلال ماه ضمن آرزوي موفقيت و قبولي زيارت آقاي سلطان الكتابي ، از زحمات بي وقفه ي ايشان در ترويج نجوم تقدير مي كند 

 

 

 

 

گزارش شماره 8

گزارش دهنده : گروه رویت هلال انجمن نجوم شباهنگ کانون فرهنگی تربیتی مطهره باغبهادران، زير نظر دفتر امام جمعه باغبهادران
 
 گزارش رصد هلال جمادی الاول1428در شامگاه پنج شنبه 27اردیبهشت 1386

 رصدگاه: باغبهادران ، پشت بام اداره آموزش و پرورش
 مختصات رصدگاه : 51:13 شرقی و 32:22 شمالی

 ارتفاع از سطح دریا :1925متر

 ابزار:دوربينهاي 50*7 به تعداد كافي و یک دستگاه دوربین دوچشمی 70*15

 رصدگران :خانم ها:عصمت شکرچی (مسئول کانون مطهره)، بنفشه احمدیان (مسئول انجمن نجوم شباهنگ) عزت امینی،ساجده اسکندری ، آزاده بهادران، مهتاب ترکی،ساغر بهادرانی (اعضای انجمن نجوم شباهنگ)
 وضعیت جوی:آسمان ابری

 وضعیت افق:غبار غلیظ وبالای آن لایه های ابر سیاه

 غروب ظاهری خورشید: 6:50

 رویت سیاره زهره با چشم غیر مسلح: 6:48
 غروب واقعی خورشید: 7
 اذان به وقت محلی: 7:15
 نتیجه:عدم رویت هلال جمادی الاول به خاطر آسمان ابری
 

 

در پایان تشکر ویژه داریم از آقای محمد سلطان الکتابی( سرپرست گروه رویت هلال انجمن اختروش ایران ) که با رهنمودهای خود ما را یاری نمودند.

 

 

 

 

گزارش شماره 7

گزارش دهنده : آقای حسن قضاوي


با استفاده از تلسكوپ 8 ينچ اقدام به رصد و دنبال كردن هلال كردم كه به دليل ابري بودن هوا اين امر محقق نشد.
 

 

گزارش شماره 6

گزارش دهنده : آقای صادق فرهادي از سيرجان

بنام خدا
 
ستاد استهلال دفتر امام جمعه سیرجان
 
گزارش رویت هلال جمادی الاول 27/2/86
 
با توجه به تماسهایی که جهت تهیه خودرو و ابزار وتلسکوپ صورت گرفت موفق به تهیه هیچ ابزاری نشدیم.و در نتیجه اقدامی جهت رویت هلال صبحگاهی نشد و با توجه به احتمال رویت با چشم غیر مسلح هلال شامگاهی ثصمیم بر این شد با آقای امین میرحسینی به شکار با چشم غیر مسلح برویم. بهمین منظور با موتور سیکلت  YAMAHA 100 !!! بطرف کمربندی سیرجان حرکت کردیم و در محل خطرناک پل هوایی سیرجان – شهربابک که پر از عبور و مرور  کامیون ها و قطار بود توقف کردیم.سیاره زهره را در حین حرکت و پیش از غروب رویت کرده بودیم.افق تا 7 درجه غبار غلیظ و لکه های کوچک ابر داشت بطوری که خورشید پشت غبار غروب کرد. با وجود اینکه توانستیم عطارد را رویت کنیم اما هلال رویت نشد.
 
   
                                                                                                         با تشكر .صادق فرهادی


گزارش شماره 5

گزارش دهنده : آقای رحمان جعفری از شهر کمشچه (گزارش تلفنی)

ایشان به دلیل وجود ابر نتوانسته اند هلال را رویت نمایند.

 

 

 

گزارش شماره4

گزارش دهنده : آقای مهدی رحیمی

متاسفانه علی رغم برنامه ریزی ها و علامندی شدیدی که برای رویت هلال جمادی الاول1428 داشتم , با پوشش ابری وسیعی در منطقه مواجه شدم و به همین دلیل برنامه ریزی های اولیه ی ام را تحت الشعاع قرار داد و احتمال قریب به یقینی را مبنی بر عدم رویت هلال ماه برایم بوجود آورد اما به لطف خدا گر چه نتوانستم هلال ماه  را ببینیم اما با توجه به اوضاع جوی بوجود آمده تشکیل یک رنگین کمان بسیار بسیار زیبا توانست ناراحتیم را به خوشحالی بی بدیلی تبدیل کند . و بعد از چند سال انتظار توانستم چند عکس بسیار زیبا از این رنگین کمان تهیه کنم  گزارش مربوط به این موضوع را در قسمت دریچه بخوانید

 

 

 

 

گزارش شماره 3

گزارش دهنده : آقای حسين جانقرباني – رئیس مرکز نجوم و ژئو فیزیک شهرضا

بسمه تعالی

باستحضار میرساند گروه ویژه رصدی مرکز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا برای رویت هلال

جذاب ماه جمادی الاول در شامگاه پنج شنبه 27/2/86 عازم صحرای دامزاد واقع در شرق شهرستان شهرضا شد ولی با توجه به شرایط نامناسب جوی بلافاصله عازم 40 کیلومتری جاده شهرضا سمیرم (گردنه خروس گلو)شدیم ومتاسفانه بازهم به شرایط نامناسب جوی بر خوردیم وموفق به رویت این هلال جذاب نشدیم و در ساعت 19:12تیز پای منظومه شمسی عطارد با دوربین7015توسط آقای حسين جانقرباني و تعدادی از اعضای گروه به مدت 20 دقیقه بصورت نامرتب به علت نیمه ابری و غبار آلود بودن افق رویت شد .

تجهیزات:

 
 

اسامی اعضای گروه ویژه رصدی مرکز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا

آقایان و خانم ها:

1- شهرام رحمتی 2- سروش رحمتی 3- ناصر جاوری 4-سید محسن میرطالب 5- رضا جانقرباني 6- علی جانقربانی 7- حسين جانقرباني 8- میترا هادیان 9- نجمه یوسفی 10-ماندانا رضاییه 11-زهرا فلاحی

 

متصدي گزارش : حسين جانقرباني رئیس مرکز نجوم و ژئو فیزیک شهرضا

 

گزارش شماره2

گزارش دهنده : آقای سید علی میر سالاری از ستاد استهلال استان  قم

 احتراماً به استحضار می‌رساند: رصدگران ستاد استهلال استان قم به منظور رؤيت هلال ماه جمادي‌الأولي، بعد از ظهر روز پنج‌شنبه 27/2/1386 مطابق با 29/4/1428 همراه با تجهيزات کامل( شامل: دوربين‌هاي دوچشمی در اندازه‌هاي مختلف از جمله: 70 * 15 ، 50 * 7 و نيز قطب نما ، تراز و... ) به رصدگاه‌هاي اطراف شهر مقدّس قم عزيمت نموده و در مكان‌هاي مورد نظر مستقر گرديدند. در بعد از ظهرِ اين روز آسمان قم خصوصاً در سمت افق غربي نيمه ابري بود و به همين جهت لحظة غروب ظاهريِ ( رصديِ ) خورشيد هم قابل تشخيص نبود. از ميان گروه‌ها و افراد رصدگر ، دو گروه موفّق به رصد هلال شده و سايرين به دليل شرايط نامساعد جوّي، در رصد هلال ناكام ماندند كه توضيح آن به شرح ذيل مي‌باشد:

رؤيت كنندگان هلال عبارتند از :

1ـ آقايان: حجت الاسلام و المسلمين شيخ جعفر فلاح، حجت الاسلام و المسلمين سيّد رضا قلمکاريان‌اصفهاني، محمّدصالح نجف، مهدي پيوندزني و احمد رحماني از مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي فلکي‌ـ نجومي قم وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني (مدّ ظلّه العالي) كه در ساعت 19:23 دقيقه و با استفاده از دوربين دوچشمي 70 * 15 در رصدگاه بوستان علوی( واقع در کيلومتر4 جادّة قم‌ـ نيزار ) با مختصّات جغرافيايي50 درجه و 48 دقيقة شرقی و 34 درجه و 34 دقيقه شمالی و 1021 متر ارتفاع از سطح دريا، موفّق به رصد هلال شدند. در اين برنامه آقايان حجت الاسلام و المسلمين سيّد محمّدباقر تکيه‌اي، محمّدرضا الهي و سيّد محمّدعلي موسوي‌صدر نيز حضور داشتند .

2ـ آقايان: محمود روح الأمين و علي‌رضا خيرانديش از خانة نجوم قم كه در شهرك پرديسان( واقع در کيلومتر7 جادّة قم‌ـ نيزار ) با استفاده از دوربين دوچشمي 70 * 15 هلال ماه جمادي‌الأولی 1428 هجری قمری را رؤيت نمودند.

لازم به ذكر است به دليل وضعيّت ابرناكي افق غربي، هيچ کدام از دو گروه يادشده نتوانستند نظاره‌گرِ هلال با چشم غير مسلّح باشند .

و امّا افراد و گروه‌هاي رصدي ناموفّق در رؤيت هلال عبارتند از :

1ـ حجت الاسلام و المسلمين دهقاني( امام جمعة محترم شهرستان جعفريه و رابط رصدگران استان قم با ستاد استهلال دفتر مقام معظّم رهبري ) به اتّفاق تني چند از همراهان كه در بوستان ولايت ( در مجاورت ميدان هفتاد و دو تن در شمال قم )، مستقر گرديده و استهلال نمودند ولي شرايط نامساعد جوّي اجازة كار را به ايشان نداد و نتيجة تلاش انجام شده از سوي آنان، عدم رؤيت هلال بود.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .