پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

موضوع : روئيت اجرام سماوي

به نام خدا

مقـــــدمه:

آغاز ماه قمری ورویت هلال ماه همیشه از دغدغه های مسلمانان بوده و از جمله در مورد ماه رمضان وماه ذی الحجه که دو فریضه واجب روزه وحج در آنها انجام میشوداز اهمیت بیشتری برخوردار می شود .

هلال چگونه تشکیل می شود؟

در آسمان زمین به دور خورشید وماه به دور زمین مِی گردد.مدار حرکت زمین به دور خورشید دایره البروج نام دارد ولی مــدار ماه برآن منطبق نیست و 5.2 درجه اختلاف دارد . این اختلاف سبب می شود تا ما هر ماه پدیده های خورشید گرفتگی وماه گرفتگی را نداشته باشیم .دایره البروج خطی منحنی در آسمان است که دوازده صورت فلکی در آن قرار دارد و مرکز خورشید روی آن قراردارد .

آغاز ماه نو را مقارنه می نامیم در این حالت طول دایره البروجی ماه و خورشید یکسان میشود  بهر حال چنانچه مدار ماه منطبق بر دایره البروج بود هر ماه شاهد یک پدیده خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی بودیم.

فاصله متوسط هر مقارنه تا مقارنه بعدی 53/29روز است .(یعنی 29 شبانه روز و12ساعت و 43دقیقه و12ثانیه ) به این مدت دوره هلالی ماه می گوییم .

هنگامی که مقارنه صــــــورت گرفت ماه هلالی آغاز می شود هلال از سمت راست خورشید به سمت چپ می آیدو ماه از آسمان صبحگاهی به آسمان شامگاهی تغییر مکان میدهد وبعد از خورشید غروب می کند.

اگر به ماه دقت کنیم می بینیم که همیشه یک سوی آن به طرف ماست و علت آن مساوی بودن حرکت انتقالی و وضعی ماه است که در اثر قفل شدن گرانش ماه وزمین است.

پارامترهاي موثردر رويت هلال ماه

پارامترهاي سمتي

1لحظه غروب خورشید

2 سمت غروب خورشید

3 لحظه غروب ماه

4 سمت ماه درلحظه غروب ماه

5ارتفاع ماه در لحظه غروب.

مشخصات حدی

1 سن ماه:در لحظه مقارنه سن ماه صفر است(گذشت ساعت از لحظه مقارنه)هلال داراي سن11تا20 ساعت را جوان و هلال داراي سن 20تا 24 ساعت را متوسط و هلال داراي سن 24به بالا را هلال پیر مي نامند .

2- ارتفاع ماه

3- فاز ماه:میزان روشنایی ماه اگر1 باشد قابل رویت است واگر کمتر با دوربین تا کنون تا 9/. قابل رویت بوده است

جدایی زاویه ماه از خورشید: زاویه ای که از لحظه مقارنه بين ماه و خورشيد بوجود مي آيد را جدایی زاویه گويند . اختر شناس فرانسوی به نام آندره دانژون محاسبه کرد که اگر جدایی زاویه ای زیر 7درجه باشد هلالی تشکیل نمیشود بنابراین جدایی بالا تر از 7درجه قابل رویت است0اگر در زمان غروب خورشید جدایی ماه از خورشید کمتر از حد دانژون باشد مسلما هیچ هلالی تشکیل نمی شودو چیزی برای دیدن وجود ندارد. اگر دو هلال را با زاویه جدایی یکسان در نظر بگیریم هلالی بهتر دیده خواهد شد که ارتفاع بیشتری داشته باشدوماه دیرتر غروب می کندواز خورشید فاصله بیشتری می گیرد که به درخشندگی و بزرگی هلال می افزاید.

اگر هلال در حضیض مداری خودش باشدهم شرایط بهتری خواهدداشت چون سرعتش بیشتر خواهد شد و در فاصله زمانی اندک به جدایی بیشتری از خورشید خواهد رسید.(البته زودتز هم غروب مي كند)

برای آنکه بتوانیم هلال را با توجه به ملاک هایی که گفتیم رویت کنیم چه کار باید کنیم ؟

اماهیچ یک از اینها نمی تواند نشاندهندهاغاز ماه قمری باشد اغاز ماه قمری را باید مراجع دینی اعلام کنند برخی فقط رویت هلال را با چشم غیر مسلح قبول دارند و برخی دیگر استفاده از ابزار اپتیکی را بلامانع دانستند .

گاهی این سوال برای ما پیش می اید که ایا رویت هلال در شرق برای مناطق غرب حجت است زیرا شرایط هلال در غرب به مراتب بهتر وسهولت رویت هلال بیشتر است این موضوع همیشه درست نیست مناطقی وجود دارند که هلال به دلیل خطوط رویت پذیری هلال ممکن است هلال در انها رویت پذیر باشد ولی در شمال غربی یا جنوب غربی رویت پذیر نیست به این ترتیب این جمله را می توان به این شکل تصحیح کرد:در یک عرض جغرافیایی رویت در شرق برای مناطق غربی حجت است.

ویا اینکه بزرگی هلال شب بعد نشانه ای از رویت پذیری هلال ماه شب قبل است ؟ این بحث کاملا نادرست است چون علاوه بر درخشندگی عوامل دیگری نیز هستند همچون ارتفاع وقتی یک روز می گذرد هلال خیلی بزرگتر ودرخشانتر می شود و به موقیت بهتری می رسد وحتما قابل مشاهده است ولی هلال در شب قبل به هیچ وجه قابل مشاهده نبوده است.

اگر ماه قمری یک روز زودتر شروع شود فقط همان ماه یک روز جلوتر خواهد بود (در تقویم جمهوری اسلامی) بدین ترتیب هر ماه قمری مستقل از ماه قبل خود اغاز می شود.

پــایــان

 

 

گردآورنده : طنازاسدي شاد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .