پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 29 دی 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 19 ژانویه 2022 میلادی

هلالي كه مظلوم ماند

 

يكي از رصدهاي مهم و سرنوشت ساز ، رصد هلال صفر 1427 بود كه دستاوردها ي مهم و ارزشمندي را در بدنبال داشت دستاوردهايي كه متاسفانه جامعه ي نجومي كشور به بررسي آنها  نپرداخت ....

هم اكنون  قريب يك سال از اين رصد گذشته است ...

بيش از چندين ماه بود كه رصد گران هلال ، برنامه ريزي و محاسبات خود را براي رصد هلال مذكور انجام مي دادند فضاي علمي و رقابتي بسيار خوبي در كشور ايجاد شده بود و بدنبال آن گروههاي متعددي براي رويت اين هلال خود را آماده مي كردند  از ميان تعداد زياد گروه هايي كه  اقدام به رصد كردند تنها چهار گروه موفق به شكار هلال شدند .

متاسفانه انعكاس اين رصدها به دليل تعطيلي  پايگاه اطلاع رساني كمان آسماني متوقف ماند و تنها در سايت گروه غير حرفه اي رويت هلال انعكاس مختصري داشت .

 

بهر حال آمد و گذشت ...  بر آن شديم تا  با مروري بر اين چهار رصد به بيان غير مستقيم مظلوميت اين رصد و گمنامي آن بپردازيم  گر چه افتخار داريم كه گزارش مربوط به گروه فسا كه در معيت جناب آقاي قاضي مير سعيد به رويت اين هلال پرداخته بودند در سطح بين المللي  مورد نظر قرار گرفت و بار ديگر نام زيباي كشور را بر سر زبانها انداخت و جا دارد به اين عزيزان و ديگر گروههاي  نجومي وآنانكه قلبشان به عشق  تبريك عرض نمائيم .

                                                               براي  اطلاعات بيشتر اينجا را كليك كنيد

                              @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

تقديم به ملت بزرگوار ايران

گزارش رصد هلال صفر 1427

از مدتها قبل و يا بدون اغراق از روزهاي پاياني سال 1383 بارها و بارها در مورد نحوه و چگونگي رصد هلال صفر 1427 و چگونگي رصد آن با دوستان و صاحب نظران تبادل نظر كرده بودم . در يك ماه آخر يعني در ماه محرم هر روزه به دنبال يك رصدگاه مناسب بودم  و نهايتا با توجه به شناختي كه از رصدگاههاي مختلف داشتم تصميم گرفتم در رصدگاه هلال ذيقعده 1426 كه واقع ارتفاعات ما بين شهرضا و سميرم  و در پنج  كيلومتري گردنه خروس گلو به مختصات (عرض جغرافيايي 37 / 31  وطول جغرافيايي 44 /51   و ارتفاع از سطح دريا 2500 متر)مستقر شوم در اين بين نيز چندين جلسه  توجيهي و مشورت با اعضاي گروه برگزار كردم .

در روزهاي پاياني ماه محرم تب هلال صفر تمامي وجودمان را فرا گرفت ، مكررا محاسبات لازم را در خصوص وضعيت و موقعيت هلال در روز رصد براي موقيت جغرافيايي رصدگاه مذكور محاسبه كردم و وضعيت آب و هوا را هر روز يكي دو مرتبه بررسي مي كردم .

روز دوشنبه 8/12/84  متوجه شدم وضعيت هواي فردا كمي ناراحت كننده است با اين حال طبق برنامه ريزي هايي كه انجام داده بودم  تصميم داشتم به محل رصدٍ فردا عزيمت كنم تا علاوه بر بررسي موانع موجود در منطقه محل غروب خورشيد را با يك شاخص مشخص كنم  تا بهتربتوانم در مورد محل هلال قضاوت نمايم ، بهر حال به اتفاق سه نفر از دوستان به محل گردنه ي خروس گلو  واقع در جاده ي شهرضا سميرم رفتيم  وقتي به محل رسيديم  با پوشش صد درصدي ابر در منطقه روبرو شدم و نتوانستم محل غروب خورشيد را مشخص نمايم .لذا فقط به تهيه ي چند قطعه عكس بسنده كردم  و ... .

فرداي آن روز ...

در مورخه ي سه شنبه 9/12/84  نقشه هاي ماهواره اي و پوشش ابري را ديدم كمي ناراحت كننده بود با دوستان مختلف از جمله آقاي مهراني و ديگر دوستان در مورد وضعيت آب و هوا تماس گرفتم و نهايتا با  كارشناسان سازمان هواشناسي استان اصفهان به شور  و مشورت نشستم آنها وضعيت آب و هوا  را غير ثابت دانستند و پيشنهاد داشتند تا به دليل كوهستاني بودن منطقه ي رصدمان و احتمال 70 درصدي ابرناكي هوا منطقه ي رصد را عوض نماييم و به منطقه ورزنه برويم زيرا آب و هواي آنجا ثبات بيشتري خواهد داشت پس از آن با دوست گرانقدرم آقاي جانقربان در شهرضا هم صحبت كردم و با توجه به اينكه منطقه ي خروس گلو را قبلا مورد آزمايش قرار داده بودم تصميم گرفتم براي رصد اصلي به آن منطقه بروم .

گروهمان ساعت 14:30 به طرف اصفهان آمدند و من هم به آنها پيوستم ساعت 16:30 به محل مورد نظر رسيديم  فورا وسايل را آماده كرديم و مختصات هلال را يك بار ديگر مرور كرديم و وظايف افراد را هم مشخص نموديم علي رغم ترديدها و پيش بيني ها، هوا صاف شده بود و تنها مقداري غبار حاضر در افق ناراحتمان ميكرد  خورشيد در حال غروب كردن بود . يكي مشغول عكاسي ، يكي مشغول فيلمبرداري ، يكي مشغول ثبت زمانها ، و ديگري ....

همه آماده بودند و منــــــــتظر ....  .

خورشيد در ساعت 17:54 غروب كرد فورا به وسيله ي ميدان ديد دوربين 150*40 كه دقيقا 5/1 درجه بود اختلاف سمت ما بين ماه و خورشيد را پيدا كردم (-2d   49m ) و ارتفاع هلال را نيز پيدا نموده و محل آن را در ميدان ديد ابزارهايمان قرار داديم معتقد بودم اگر هلال قرار است ديده شود بهترين زمان  در لحظه ي best  time   خواهد بود لذا منتظر آن زمان بودم از ساعت 18:10 از دوستان خواستم تا با دقت و جديت بيشتري كار را دنبال نمايند و در مسيرمشخص شده اقدام به جستجو نمايند من پشت دوربين 150*40 و آقاي كمالي در پشت تلسكوپ 6 اينچ ويكسن بود . آقاي سيد كمال حسن دخت در پشت تلسكوپ 5  اينچ تال و آقاي احمد رضا رحيمي هم در پشت تلسكوپ 5 اينچ ديگري بودند ساعت 18:12 آقاي محمد كمالي كنار من آمد و با آرامش خاصي  از من خواست تا از پشت دوربين 40*150 كنار روم تا ايشان به منطقه اي كه مشكوك است نگاهي كند ،لحظاتي به منطقه ي مذكور نگاه كرد و بعد از من خواست تا به دقت به وسط ميدان ديد  نگاه كنم ابتدا چيزي نديدم ثانيه ها به كندي مي گذشت ...

يك لحظه درخشش كم فروغي را درست در وسط ميدان ديد احساس كردم و پس از آن يك دفعه شكل هلال را به وضوح ديدم ...

   

داد زدم : هـــــــلال و به دنبال آن صداي صلوات بر محمد و آل محمد بچه هاي گروه بود كه فضاي خاصي را ايجاد كرده بود  . همه ، ابزارهاي خود را رها كردند و به طرف من آمدند پس از اينكه مطمئن شدم شكل هلال را مي بينم (ساعت 18:13)  از آقاي كمالي و ديگر دوستان خواستم تا هلال را ببينند تعداد 5 نفر از دوستان ديگر كه اساميشان ذيلا آمده است توانستند هلال را ببينند  خوشحالي وصف ناشدني در ميان جمع دوستان حاكم شده بود.

 خيلي دوست داشتم تا ببينم دوستان ستاد استهلال شهرضا كه در دو كيلومتري شرق ما بودند توانستند هلال را ببينند يا نه ؟  ولي متاسفانه شماره تماسي از آنها نداشتم .(گر چه بعدا متوجه شدم كه آنها هم  هلال را ديده اند)

در اين بين آقاي مهراني به ما تلفن زد و من قضيه را به ايشان گفتم در حين مكالمه ي تلفني ، آقاي كمالي كه هلال را چند دقيقه اي بود گم كرده بود دوباره هلال را در ميدان ديد پيدا كردند  و من همانطور كه با آقاي مهراني صحبت ميكردم به پشت دوربين دوچشمي 150*40  رفتم و ناخودآگاه فرياد زدم هنوز هلال پيداست و آقاي مهراني هم خوشحال بودند و تبريك گفتنند جايشان خيلي خالي بود ، اين مكالمه ي بياد ماندني در لحظه ي آخرين رويت ما يعني  ساعت18:27 دقيقه صورت پذيرفت .

خدا را شكر كرديم و پس از آن رصد زيبا و بياد ماندني ، نماز  مغرب و عشا را به جماعت خوانديم و سجده ي شكر بر آستان ربوبي حضرتش ساييديم . پس از نماز ، دور هم نشستيم و نتايج رصد را بررسي كرديم .

در همان ساعات اوليه گروههاي مختلف رصدي با ما تماس مي گرفتند و  تبريك مي گفتند .

 

كلمات محبت آميز اساتيد معظم  آقاي قاضي مير سعيد و  آقاي مهراني و ديگر دوستان مايه ي آرامش و رفع خستگي اين يك ماهه ي مابود كه لازم ميدانم از الطاف اين بزرگواران همچنين ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري ، حجه الاسلام صالحيان رئيس شوراي سياستگذاري ائمه ي جمعه استان اصفهان ، دفتر امام جمعه ي دولت آباد ، آقاي منجمي مسئول مركز نجوم اديب اصفهان ،  كارشناسان محترم هواشناسي استان خصوصا آقاي مهندس خدابخش ، آقاي مهندس كريمي از  صا ايران  ، آقاي جانقربان مسئول گروه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا و ديگر گروههاي رصدي كشور و همچنين رانندگان محترمي كه ما را همراهي كردند آقايان جهانگير آقامقدس و عزيز مهدي پور كه ما را مورد لطف قرار دادند  تشكر و قدرداني نمايم . و اين رصد را و هر آنچه كه به دنبال خواهد داشت به ملت قهرمان و بزرگوار ايران كه پله هاي ترقي و پيشرفت را يكي يكي در مي نوردند تقديم مي نمايم .

 گزارش اين رصد به  صورت كلي به شرح ذيل است : 

1

محل رصد ارتفاعات ما بين شهرضا و سميرم و در يك كيلومتري گردنه خروس گلو به مختصات

(عرض جغرافيايي 37/31  وطول جغرافيايي 44 /51   و ارتفاع از سطح دريا 2500 متر)

 Tue 28 Feb  2006سه شنبه9/12/84

2

سمت ماه در لحظه ي اولين رويت

Moon Azi:         260d 08m 56s

3

ارتفاع ماه در لحظه ي غروب خورشيد

Moon Alt:            6d   04m

4

ارتفاع ماه در لحظه اولين رويت

Moon Alt:           3d   40m 18s

5

ارتفاع منفي خورشيد در لحظه اولين رويت

Sun Alt:          -3d   34m 08s

 

سمت خورشيد در لحظه ي غروب خورشيد

Sun Azi:         262d 57m 04s

6

اختلاف سمت

 Rel Azi:            -2d 48m 08s

7

سن ماه

Moon Age:                 14H 12M    

8

جدايي زاويه اي بين ماه و خورشيد

Elongation:            7d  34m 47s

9

فاز ماه

Phase:                     0.0056

10

ضخامت قسمت مياني هلال

Width:                      0.15m

11

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .