پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

رصدگران ايراني بر بلنداي قله ي تلاش و افتخار

 بنام خدا

                                                         رصدگران ايراني بر بلنداي قله ي تلاش و افتخار

امسال چهارمین سالی است که مجله معتبر اسکای اند تلسکوپ درباره رصدگران ایرانی مقاله ای چاپ می کند، در ماهنامه اسکای اند تلسکوپ فوریه 2007 علاوه برتعیین و تاکید سن هلال به شکسته شدن جدایی زاویه ای پرداخته و همچنین چند عکس نیز از رصدگران گروه به چاپ رسیده .

 پس از رویت این هلال ، اینجانب نامه ای را برای آقای سینات باشرح کامل رصد و جزییات آن به همراه 42 قطعه عکس ارسال نمودم ، ایشان ابتدا گفتند ما سعی می کنیم فقط چند عکس از رصد شما را در مجله چاپ کنیم که اینجانب در نامه دوم به ایشان عرض کردم در اصفهان 3 گروه موفق به رصد این هلال شدند که آنها نیز از رصدگران ورزیده و با تجربه ای هستند. ابتدا به نظر می رسید تمام این چهار گزارش در مجله چاپ شود اما پس از رویت مجله مشاهده شد که فقط یک گزارش چاپ شده و به نظر می رسد به علت کمبود جا که به وضوح مشخص است فقط 1.5 صفحه در مجله به رویت هلال ماه پرداخته شده  و الاّ رصد سه گروه از عزیزان در اصفهان نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هر سه گروه با جدایی زاویه ای 7 درجه و 36 دقیقه قوسی هلال ماه را رویت کرده اند و جا دارد مجددا به این عزیزان بابت همت بالا و تبحرشان در رصد اینچنین هلال هایی تبریک گفت ، در گزارشی که برای آقای سینات فرستادم از دقت بالای دوستان عزیزم در گروه فسا نام برده و همچنین تاکید کردم که اولین کسی که توانست با تلسکوپ 14 اینچ هلال را ببیند اقای محسن شریفی بودند و بعد همه اعضاء گروه هلال را با تلسکوپ 14 اینچ دیدیم و 4 دقیقه بعد اینجانب به اتفاق بقیه اعضاء گروه با تلسکوپ 8 اینچ هلال ماه بسیار نازک را مشاهده کردیم، گروه ما توانست 12 دقیقه قوسی رکورد جدایی زاویه ای را شکسته و به مرز 7  در جه و 18 دقیقه قوسی برساند.

چندی پیش صحبتی داشتم با جناب آقای بابک امین تفرشی ( سردبیر محترم مجله نجوم ). ایشان که تازه از سفر خود به ایالات متحده امریکا برگشته بودند طی باز دیدی که از مجله اسکای اند تلسکوپ داشتند با آقای پرفوسور سینات هم ملاقات داشته و با ایشان مفصلا در مورد نجوم در ایران به گفتگو پرداختند.  آقای تفرشی می گفتند اقای سینات مردی است بسیار متواضع ، دقیق و بسیار با معلومات و از ایشان نقل قول کردند که اقای سینات چند نفر را در ایران می شناسند از جمله اقای علی کوهپایی و این برای جامه نجومی ایران افتخاری است که نوجوانی 16 ساله اینچنین توانسته خودش را در جامه نجومی دنیا مطرح نماید .

در خاتمه ضمن تبریک مجدد به جامه نجومی – رصدگران هلال ماه به ویژه به گروه غیر حرفه ای رویت هلال ماه و همچنین از تمامی اعضاء گروه بخصوص از گروه فسا که به واقع باید گفت که تجهیزات و تبحر این عزیزان نقش بالای دررویت این رصد داشت  و همچنین از شهردار محترم شهرستان فسا که امکانات لازم را در اختیار این عزیزان قرار دادند تشکر و قدردانی نمایمو همچنین از سایر دوستان – نهاد ها و... که به گروه ما یاری رساندند قدردانی نموده و مجددا شکر گذاری می کنیم به درگاه خداوند متعال بابت عنایتی که به این جوانان پور شور و اشتیاق دارد.

 
 

 

 

 

   

اعضاء گروه : سید محسن قاضی میرسعید ؛ محسن شریفی ، رضا اسفندی ، احسان مهرجو ، علیرضا حاج احمدی ، سعید دوست محمدی ، جواد ذوالقدر

 
 
 
         

موفق و پیروز باشید .

با احترام سید محسن قاضی میر سعید. 85.10.27

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .