پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

قدر استاد نکو دانستن...

 

 عکس یادبودی از برگزیدگان سال93 به همراه دیگر اساتید و دوستان برگزار کننده

بار دگر انجمن نجوم آماتوری ایران با هدف ترویج دانش ستاره شناسی و تشویق دانشجویان و علم محوران، نکوداشتی به پاس قدردانی از اندیشمندان و بالاخص منجمین ادوار گذشته ایران همچون خواجه نصیرالدین طوسی و همچنین اساتید و عالمان عصر حاضر در ایران، به پا داشت که گزارش آن به شرح ذیل می باشد :
 
راهنمایی میهمانان
از دقایقی قبل از ساعت 3 عصر علاقه مندان و دانشجویان به همراه اساتید به سالن همایش وارد و بروشور معرفی خواجه نصیر اثر جناب آقای دکتر چاووشی و برگه های نظرسنجی را دریافت می نمودند. تلاوت چندی از آیات قرآن مجید و پخش سرود ملی آغاز گر این برنامه علمی بود. در بخش نخست جناب آقای مهندس عتیقی مدیریت محترم انجمن نجوم آماتوری ایران به حاضران خیر مقدم عرض کرده وبا توجه به تقارن 5 اسفندباروز تولد استاد فقید پرفسور حسابی و قرار داشتن در آستانه سالروز فوت استاد آلینوشطریان ازاین بزرگان یاد نمودند. ایشاندرسخنانشان از چهره های علمی برتر امروز در نجوم و ستاره شناسی ایران ، یاد کردند و با ذکر شعری این مهم را یاد آور شدند که " قدر استاد نکو دانستن " ... همچنین مهندس عتیقی گزیده ای از زندگی استاد عالیقدر فیزیک ایران،خانم آلینوش طریان را برای جمع حاضر در سالن قرائت کردند و در ادامه نیز در سالروزتولدپروفسورحسابی رابا قرائت بخشی اززندگی نامه وافتخارات استادفقیدگرامی داشتند وازجناب آقای مهندس حسابی ،فرزند عالیقدر ایشان وهمچنین جناب استاد چاووشی برای حضوردرجمع هیئت پنل،دعوت بعمل آوردند .
 
به احترام سرود ملی

یادی از استاد آلینوش طریان که اعضای انجمن تا لحظه مرگ کنارشان بودند

یاد ایام
 
استاد عبدالهی به علت بیماری در کنارمان نبودند اما از ایشان یاد شد.
-  پخش اسلاید شو جهت معرفی استاد صیاد ، پدر رؤیت هلال ایران تحت عنوان" راه عشق"
-  قرائت رزومه استاد صیاد توسط جناب مهندس حسابی که در بخشی از آن به این نکته اشاره شد که ایشان در رشته ی ریاضی محض تحصیل کرده اند و از سال 1356 به رؤیت هلال ماه پرداختند و روی آن مطالعه نمودند . استاد صیاد 43 سال است در زمینه گاهشماری فعالیت علمی دارند.
-  سخنرانی  تاریخ تقویم استادصیاد درارتباط با "سیر پیدایی تقویم تقویم هجری خورشیدی" در این بخش ارایه شد..
 
ایشان در پاره ای از سخنانشان اشاره داشتند که در سال 1360 مقاله ای در ارتباط با تقویم هجری شمسی نوشتند که مورد نقد بسیاری قرار گرفت . ایشان در ادامه از افراد سرشناس و ریاضی دان و منجم عهد گذشته در ایران یاد کردند که تأثیر بسیاری در پیشرفت نوع تقویم در ایران گذاشت ، که در آن بین می توان از افرادی چون ملا علی محمد اصفهانی ،بزرگترین منجم و ریاضی دان دوره قاجار و میرزا عبدالغفارخان ملقب به نجم الدوله ، نام برد که استاد صیاد از ایشان بعنوان پدر تقویم یاد کردند . ایشان در ادامه سخنرانی شان از سال 1264 بعنوان سال اختراع تقویم در ایران نام بردند و اینکه 7 سال پس از آن نجم الدوله تصمیم به بنیانگذاری تقویم واقعی گرفت و در آن بجای استفاده از نام 12 برج فلکی، از ماههای حقیقی استفاده نمود .
پس از سخنرانی اصلی، جناب آقای مهندس حسابی با بیانی شیوا، خاطراتی از مرحوم پروفسور حسابی، پدر بزرگوارشان بیان نمودند و ازر استاد صیاد و مفاخر امروز تجلیل کردند.

سخنان کوتاه مهندس حسابی در مورد ارزش تکریم عالم
-  نمایش کلیپهایی از عکاسی نجومی جناب آقای فرشید عاملی، عکاس نجومی و عضو فعال انجمن نجوم آماتوری ایران همراه باموسیقی جذاب،حاضران همایش رابه وجد آورد.
با توجه به ترک پنل توسط مهندس حسابی، از استاد سرفراز غزنی، برای پیوستن به اعضای هیئت پنل دعوت بعمل آمد و کلیپی از گزیده فعالیتهای علمی این استاد پیشکسوت با 70 سال فعالیتهای علمی ترویجی در حوزه اخترشناسی (که این کلیپ  بمناسبت نکوداشت ایشان درسال92 انجمن تهیه نموده بود) به نمایش درآمد.
 
استاد غزنی پیر طریقت عاشقی در نجوم آماتوری
سخنان کوتاه استاد سرفراز غزنی در مورد ضرورتهای پرداختن به علم  و درادامه کلیپ جالبی با عنوان"درجستجوی هلال" مرتبط با فعالیتهای جناب آقای مهندس میرسعید ،رکورددار وپژوهشگر رویت هلال با 25 سال فعالیت دراین زمینه ،پخش وسپس رزومه ایشان توسط مدیرمحترم انجمن نجوم آماتوری ایران قرائت شد.
 
-   سخنرانی جناب آقای مهندس میرسعید حول فعالیتهای ایشان در رصد هلال ماه و نحوه ی انتخاب منطقه ی رصدی مناسب برای رؤیت و همچنین پارامترهای مؤثر برای داشتن یک رصد مفید و عکاسی از هلال ماه برای ثبت رکورد همراهباتهیهجدولیازسویایشاندرزمینهرویتهلالدر گستره جهان طی چند صد سال اخیر ارایه شد.
از اساتید حاضر، جناب آقایان دکتر باهر، مهندس سرفرازغزنی پیشکسوت نجوم کشور ، دکتر جعفر آقایانی چاووشی استاد تاریخ علم دانشگاه صنعتی شریف، برای حضور بر روی سن جهت تقدیر از افراد منتخب علمی و پژوهشی دعوت بعمل آمد.

نماینده انتشارات امیر کبیر در حال دریافت تندیس انتشاراتی برتر همایش93
جناب آقای رضایی معاونت انتشارات امیرکبیر که بعنوان انتشارات برتر سال93 از سوی انجمن در این همایش معرفی گردید به نمایندگی از این انتشاراتی معظم لوح تقدیر خود را از استاد غزنی دریافت نمودند.
همچنین از کتاب برگزیده منجمان آماتور در سال93 تحت عنوان "تاریخ تاریخ ایران" تالیف دکتر رضا عبدالهی، استاد دانشگاه و پژوهشگر گاهشماری با بیش از نیم قرن تلاش علمی تقدیر بعمل آمد. ( طرح جدید سالیان اخیر انجمن) متاسفانه به علت عارضه و عدم امکان حضور استاد لوح ایشان به استاد در اصفهان تقدیم خواهد شد.
 
تقدیر از استاد صیاد با اعطای لقب
 
تقدیم تندیس گروه نمونه نجوم کشور به استاد به نمایندگی از
تقدیر ازجناب استاد صیاد با اعطای لقب پدر رویت هلال ایران و موسس گروه غیر حرفه ای رویت هلال به عنوان گروه برگزیده نجوم کشور در سال 93 از سوی انجمن نجوم آماتوری ایران با اهدای لوح و هدیه به پاس بیش از چهار دهه پژوهش در حوزه تقویم و رویت هلال، تقدیم لوح و هدیه به  آقای مهندس سید محسن قاضی میرسعید، منجم آماتور نمونه سال 1393 به پاس ربع قرن پژوهش های علمی و رصدهای ویژه کمان ابروی آسمانی، در این بخش انجام و از فعالیتهای سرکار خانم مونا کریمی نژاد، عضو فعال انجمن نجوم آماتوری ایران و آقای امیر فراقی وایقان دبیر اجرایی این همایش با اهدای لوح از سوی مدیریت انجمن تقدیر بعمل آمد.
 
اهدای لوح و هدیه بمنظور تقدیر از منجم آماتور نمونه سال 93
 
تقدیر از تلاشگر نمونه انجمن در سال 93
تقدیر از دبیر اجرایی پر تلاش این همایش علمی
استاد صیاد"پدر رویت هلال ایران" از اینکه در این همایش امکان ملاقات مجدد با استاد غزنی بزرگ، پس از 30 سال! برای ایشان فراهم شده بود از برگزارکنندگان تشکر نمودند
قدر مسلم آنکه در چنین همایشهایی علاقمندان و اساتید رو در رو با یکدیگر ملاقات و به گفتگوی دوستانه می پردازند وهیچگاه فضای مجازی تامین کننده این مهم نخواهد بود و یکی از گمشده های عصر کامپیوتر را باید دوری دلها به علت دوری دیدارها آن هم با کسانی که به گردن جامعه بخاطر تلاشهای علمی خود، حق دارند؛ دانست. این همایشها که از سوی انجمن نجوم آماتوری ایران با تلاش فراوان  مدیریتواعضاباوجودمشکلاتمتعددبرگزارمیگردد،ضمنتقدیرازبزرگترهاوپیشکسوتانفعالعلمیکشور،فرصتچنیندیدارهایچهره به چهره ای را فراهم تا عموم مردم بویژه جوانان و نوجوانان از اساتید امروز بیش از پیش بهره مند گردندچرا که در جامعه ای که بزرگترها بزرگی نکنند، کوچکترها هرگز به بزرگی نمی رسند...
این همایش علمی در ساعت 6:50 دقیقه بعد از ظهر با پذیرایی از میهمانان به پایان رسید .
 
سخنان کوتاه استادباهر در مورد ضرورتهای رویکرد به چنین برنامه هایی

 
سخن پایانی
انجمن سپاس خود را تقدیم می کند به :
اساتیدی که با حضور خود در این حرکت شاخص علمی، قبول زحمت نمودند.
جناب آقای مهندس شریفی دبیر محترم انجمن نجوم آماتوری ایران
آقای امیر فراقی دبیر اجرایی این همایش
آقای مهندس شبانی مدیر فعال وبگاه انجمن
آقایان فرشید عاملی، امین توکل نیا، علی پزشکپور، آرش عتیقی و خانمها: مهشید فرخی، مونا کریمی نژاد، مریم دولت مدنی و لوزا محترمی راد
که با جدیت و تلاش خود اجرای این گام علمی را ممکن نمودند.
 
پذیرایی از میهمانان
همچنین  مدیریتانجمنازریاستمحترمدانشگاهامیرکبیروپرسنلپرتلاشایندانشگاهبویژهمسئول محترم سالن فجر، بخاطر همکاری جهت ایجاد امکان برگزاری این برنامه وزین در این محیط علمی و دانشگاهی کمال امتنان را دارد.
 

روابط عمومی انجمن نجوم آماتوری ایران


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .