پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

اطلاعیه کمیته راهبردی ستاد استهلال استان اصفهان در مورد نتایج بررسی و تحلیل تصاویر دریافتی از هلال ربیع الاول 1436 گروههای رصدی استان

 با سلام خدمت تمامی گروه های رصدی و یکایک رصدگران سخت کوش و فعال هلال ماه .

 
ضمن احترام و عرض خسته نباشید و تجلیل و تقدیر از تلاش همه رصدگران، کارشناسان و علاقمندان رویت هلال به اطلاع میرساند، کمیته راهبردی ستاد استهلال استان اصفهان، متشکل از نمایندگان منتخب گروه های رویت هلال استان ، پس از بررسی دقیق گزارش های رصد هلال ربیع الاول 1436، به منظور  صیانت از  دستاورد های علمی این هلال، نظر خود را در این خصوص اعلام می نماید.
 
شایان ذکر است  تایید و یا مردود دانستن گزارش های رویت هلال به زمان بیشتری نیاز دارد که در جلسات آتی کمیته ، پس از بررسی های لازم ، نتایج آن اعلام خواهد شد .
 
در غروب روز یکم دیماه 1393، نه گروه رصدی در استان اصفهان اقدام به استهلال هلال ربیع الاول 1436 نمودند، که از این بین ، 5 گروه بر اساس گزارش ارائه شده ، موفق به  رویت هلال یا عکسبرداری از آن شدند .
اعضای این کمیته در  نشست چهار ساعته مورخ 26 بهمن ماه 1393پس از بررسی عمیق و موشکافانه "تصاویرهلال ربیع الاول " ارائه شده توسط گروه های رویت هلال ، "ماه نو "، "اختر سپهر" ، "دولت آباد" ،"شفق نجف آباد" و "مبارکه"  و تجزیه و تحلیل نتایج بدست آمده ،  از بین تصاویر ارسالی از هلال مذکور ،  تنها عکس های منتشر شده توسط دو گروه "ماه نو" و "اخترسپهر" را از لحاظ علمی تایید و مورد قبول دانستند . در تصاویر این دو گروه ، تصویر هلال ماه با اندک پردازش آشکار شده و این در حالی است که تصاویر خام ارسالی از دیگر گروهها ، موید این نکته مهم نبود و با قطعیت می توان آنها را ، خطاهای اپتیکی و انواع نویز ها قلمداد کرده  و فاقد اعتبار علمی دانست . (برای مشاهده ی تصاویر ارسالی توسط هر گروه ، بر روی اسم هر گروه کلیک کنید)
 
توجه به چند نکته در خصوص بررسی گزارش های رصد هلال ربیع الاول ضروری می باشد:  

1- کمیته راهبردی تنها به تحلیل و بررسی گزارش های رصدی استان اصفهان پرداخته و بررسی گزارش های رصدی خارج از استان در دستور کار کمیته قرار ندارد.
2-  اظهار نظر فوق ، پس از بررسی کلیه ی مستندات ، خصوصاً تصاویر خام گروهها  و پردازش آنها توسط اعضای کمیته ی راهبردی و افراد خبره و کارشناس صورت پذیرفته است .   

3- کمیته راهبردی در راستای حفظ و صیانت از دستاوردهای علمی و با رعایت اصول اخلاقی ، علمی و امانتداری ، به بررسی دقیق، علمی و موشکافانه گزارش ها پرداخته است .  ضمن اینکه برگزاری 15 جلسه ی رسمی طی یک سال گذشته به منظور ساماندهی امور مربوط به رویت هلال در استان اصفهان ، موید این نکته می باشد  . 
4-  کمیته ی راهبردی از همکاری گروه های رویت هلال استان با این کمیته خصوصاً ارسال مستندات تکمیلی و اعتماد به مصوبات کمیته طی یکسال گذشته ، صمیمانه سپاسگزاری مینماید.
 

و من الله التوفیق
کمیته راهبردی ستاد استهلال استان اصفهان
حسین مزروعی – احمدرضا کریمی – حسن قضاوی – محمد سلطان الکتابی – مهدی رحیمی 
26-11-93 
 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .