پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

اشتفان زايپ و عكاسي از ماه و هلال زيباي آن الگويي براي رصدگران ايراني

 

ماه به عنوان نزديكترين همسايه ي زمين ، سوژه ي بسيار خوي براي رصدگران هلال و عكاسان آسمان است . بسياري از منجمان و عكاسان هر ماهه مترصد فرصتي هستند تا بتوانند در زمانهاي مختلف به عكاسي از ماه بپردازند در اين ميان هلال زيباي ماه امتياز ويژه اي دارد و مي تواند الگويي بسيار ارزشمندبراي عكاسان نجومي باشد  .

 

اشتفان زایپ نجوم آماتوری خود را از دوران کودکی آغاز کرد و در سال 1978صاحب نخستین تلسکوپ خود که یک تلسکوپ شکستی کوچک 60 میلی متری بود، شد. او در ادامه فعالیتهای خود شیفته  عکاسی نجومی، به خصوص عکاسی از اعماق آسمان و ماه و سیارات با تلسکوپ،  شد و اکنون در جمع بهترین عکاسان اعماق آسمان در جهان است. حرفه اصلی زایپ مشاور آی. تی و در زمینه آموزش و پشتیبانی سیستم های رایانه ای است.

 

 

او ساکن اشتوتگارت در جنوب آلمان است، شهری پر جمعیت و مانند بیشتر شهر های اروپایی همواره ابری. با وجود شرایط نا مساعد هوا، دید نجومی و آلودگی نوری که حد قدر

اسمان محل اقامت او را به 5/4 رسانده است حتی از حیاط خانه خود، به کمک روشها و ابزارهای مناسب، تصاویر حیرت انگیزی را از اجرام ژرف آسمان ثبت کرده است. با وجود این او برای ثبت تصاویر بهتر با تلسکوپهای قابل حمل و نقل خود اغلب راهی کوه های جنوب آلمان و جنگل سیاه در جنوب غربی آلمان می شود.

 

 

 

ابزارهای اصلی عکاسی نجومی او تلسکوپهای 4 و 6 اینچ آپوکروماتیک شکستی، 10 اینچ ماکستوف، دوربین سی سی دی اس. بی. آی. جی  11،000 ، دوربین دیجیتال کنون 5 دی، دوربین عکاسی قدیمی مینولتا قطع 135 و هاسلبلاد قطع 120 است. همچنین او برای عکاسی از فعالیتهای خورشیدی از فیلتر اچ-آلفا 90 میلی متر استفاده می کند.

مقاله های بسیاری از او درباره عکاسی نجومی در کتاب عکاسی نجومی دیجیتال به زبان آلمانی و  مجله های معتبر نجوم در آلمان منتشر شده است.

 

 

عکسهای بسیاری از او در مجلات نجومی جهان و کتابهای نجوم به چاپ رسیده و تا کنون 12 عکس از او در فهرست عکس نجومی روز جهان در سایت  apod.nasa.gov قرار دارد، از جمله تصویر بی نظیر ملاقات دنباله دار شواسمان-واخمان با سحابی حلقه در صورت فلکی شلیاق که در چهارم آوریل 2006 روی سایت تصویر روز نجوم قرار گرفت.

 

 

زایپ همچنین علاقه مند به رصد مستقیم اجرام سماوی و شیفته تماشای آسمان پر ستاره با چشم است. او  در عکاسی نجومی به ثبت تصاویر هنرمندانه بیشتر از مراتب علمی عکس اهمیت می دهد که شاید به دلیل علاقه بسیار او به عکاسی است. او همچنین در عکاسی روز و طبیعت نیز هنرمند شناخته شده ای در آلمان است.

 

سایت عکسهای نجومی او   www.astromeeting.de

سایت عکسهای عمومی او www.photomeeting.de  

 

همچنين علاقمندان به عكاسي از آسمان شب خصوصا موضوع جذاب هلال ماه ، ميتوانند از مقالات زير ياري بجويند :

 

ترفندهاي عكاسي از آسمان شب و تلفيق عكس‌ها 

 

عكاسي در شب

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .