پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

علت سخت بودن رصد هلالهاي خجالتي

علت سخت بودن رصد هلالهای خجالتی

برای بررسی این مسئله ، به شکل زیر توجه فرمایید:

 

 

وقتی خورشید غروب می کند هر چه در سمت و ارتفاع ، از محل غروب خورشید فاصله بگیریم ، روشنایی آسمان کمتر و کمتر می شود. در شکل فوق این موضوع بوسیله نیم دایره های متحد المرکز نشان داده شده است. هر چه از قسمت A به سمت قسمت G حرکت کنیم ، بدلیل فاصله گرفتن از خورشید ، آسمان کم نورتر می شود. حتما" توجه نموده اید که در زمان غروب خورشید ، محل غروب خورشید نارنجی رنگ بوده و با حرکت در سمت و یا ارتفاع ، این رنگ به ترتیب به قرمز ، ارغوانی و آبی تیره تغییر می یابد که بخاطر افت شدت نور است.

حالا هلال های شماره 1 تا 4 را در نظر بگیرید. هر چهار هلال دارای ارتفاع یکسانی از افق هستند ، اما اختلاف سمت آنها با خورشید متفاوت است. هلال شماره 1 دقیقا" در بالای خورشید بوده و اختلاف سمت آن صفر است (هلال خجالتی). از هلال 2 تا هلال 4 ، اختلاف سمت ماه و خورشید به ترتیب زیاد می شود.

دقت نمایید ؛ هلال شماره 1 در منطقه ای قرار دارد که از نظر شدت نور ، با حرف D مشخص شده است. همچنین هلال شماره 2 در منطقه E ، هلال شماره 3 در منطقه F و هلال شماره 4 در منطقه G واقع شده اند. پر واضح است که مشاهده هلال شماره 4 از هلال شماره 3 ، هلال شماره 3 از هلال شماره 2 و هلال شماره 2 از هلال شماره 1 آسان تر خواهد بود زیرا شدت نور آسمان از منطقه D به سمت منطقه G کاهش یافته بنابراین چشم ما راحت تر می تواند روشنایی هلال را در زمینه آسمان تشخیص دهد.

 

با احترام

  

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .