پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

دو تصویر پردازش شده از هلال ربیع الاول 1436

  گزارش اول  

 گزارش دهنده: آقاي عباس احمدیان از گروه رویت هلال چشم انداز آسمان از سمنان   

  ضمن عرض سلام و احترام خدمت تمامی رصدگران عزیز
همانگونه اطلاع دارید تیم رصدی ما در دقایقی مانده به شروع رصد با مشکلات پیش بینی نشده و بزرگی مواجه شد که توانست کیفیت رصد و مستندسازی آنرا شدیدا تحت تاثیر قرار دهد. از جمله این موارد میتوان به ضبط نشدن فیلم رصد ، فاصله های زمینی بسیار طولانی بین عکسبرداری های هلال ، عدم تنظیم دقیق و لحظه به لحظه تنظیمات دوربین عکاسی و عدم تصحیح وضوح تلسکوپ در افق اشاره کرد. با این حال اینجانب تلاش بسیاری جهت آشکارسازی هلال در تصاویر نمودم که به لطف خداوند این هلال زیبا و رکورد شکن والبته برای تیم ما کمرشکن! رخ نشان داد. جهت پردازش هلال از نرم افزار ماکسیم دی ال استفاده شد. از آنجا که تصاویر با فرمت راو خام تهیه شده اند دستمان در پردازش باز بود. در این فرآیند جهت افزایش کنتراست ، افزایش شارپنس و افزایش وضوح تصویر از فیلترهای متنوع این نرم افزار استفاده شدو عکس با ضریب ۳ تجمیع پیکسل شده تا نسبت سیگنال به نویز بسیار بالا برود ، سپس با استفاده از الگوریتم ریچاردسون و عملگر دیکونولیشن و فیلتر بالاگذر ، عدم فوکوس تلسکوپ را تا حد زیادی جبران نمودیم تا هلال درعکس نمایان گردد. در لحظه عکسبرداری اینجانب در تلسکوپ آپوکروماتیک درحال مشاهده هلال بودم و جناب آقای مرادی تصویر را تهیه نمودند، ایشان چند لحظه قبل از آن هلال را در حال خروج از ابر مشاهده کردند و به بنده پیشنهاد دادند تا پشت تلسکوپ بروم و برای بار دوم مشاهده نمایم. پس از انتشار تصویر مذکور چندتن از دوستان که قطعا بیش از بنده توانایی و تجربه در پردازش دارند پیشنهاد دریافت فریم خام و بررسی بیشتر آنرا دادند که بزودی برایشان ارسال خواهد شد که به امید خدا تصاویری بسیاز شفاف تر دریافت نماییم.
 

    تنها تصویر آشکار شده در پردازش از هلال ربیع الاول دقیقا در زمانی که در حال رویت توسط تیم رصدی بوده است. متاسفنه تلسکوپ کمی دچار مشکل فوکوس بوده و تنظیمات نوردهی آن نیز مناسب آن لحظه نبوده است

عباس احمدیان  گزارش دوم   

گزارش دهنده: خانم لیلا عطایی از گروه رویت هلال شفق نجف آباد

گزارش رویت هلال شامگاهی ربیع الاول1436:
لیلاعطایی ازگروه رویت هلال شفق نجف آباد
زمان:دوشنبه 1دی ماه1393برابر با29صفر1436و22دسامبر2014میلادی
مکان:روستای مارکده
رصدگران:آقایان:محمد منتظری-محمدرضا معصومی-سعید نصرالهی-مهدی کرمانشاهی وخانمها:اکرم پورشبانیان ولیلاعطایی
نتیجه:باپردازش عکس توسط آقای سعید نصرالهی هلال رویت شد.

    
نتیجه : باپردازش عکس توسط آقای سعید نصرالهی هلال رویت شد.  
 
 
"" گزارشهای مربوط به رصد هلال ربیع الاول 1436 را از اینجـــا و دیگر تصاویر مربوط به هلال ربیع الاول 1436 را با کلیک بر روی اینجـــــا و اینجـــــاملاحظه نمایید ""

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .