پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

زمین مرکزی یا مکان مرکزی ؟

 

در چند روز گذشته تلاش زیادی برای برقراری ارتباط با صاحبنظران این باب داشتم که متاسفانه بی نتیجه ماند! به ناچار مطلب را در این چند خط هرچند کوتاه به نگارش دراوردم. امیدوارم که حق مطلب ادا شود.
مرجع صحیح برای استفاده در محاسبات هلال ماه مکان مرکزی است یا زمین مرکزی؟
مطالبی را که قبلا" دوستان در این باب به نگارش درآورده بودند را مطالعه نمودم لیکن نیازی به رجوع به آنها یا ایجاد فضای پرسش و پاسخ نمی بینم. فقط به این نکته اشاره می کنم که علت اصلی اختلاف بر سر این موضوع اینست که همه ی رصدگران هلال ماه در ایران الزاما" منجم نیستند. در واقع تمامی مسایلی از این دست و یا پرسشهایی که درباب حرکات ماه ایجاد می شود همگی سالهای سال قبل پاسخ داده شده اند و در علم نجوم امروز هیچگونه ابهامی در رابطه با دینامیک منظومه ای ماه و زمین وجود ندارد که بدنبال پاسخی برای آن باشیم.
اینجانب در چندین مورد دیده ام که مبنای محاسبه زمان مقارنه ماه و خورشید بصورت زمین مرکزی محاسبه شده و مابقی مشخصه های ماه بصورت مکان مرکزی انجام شده است! روندی که چنانچه در هریک از علوم و آزمایشات دیگر بشر استفاده می شد قطعا" آینده ما به خطر می افتاد چرا که از دو مرجع متفاوت استفاده کردیم. یا دیده شده که بعضی از ارایه دهندگان معیارهای رویت پذیری هلال ، مثلا" از دو مشخصه سن زمین مرکزی و ارتفاع هلال در افق بصورت مکان مرکزی استفاده نمودند که نشان از ضعف ایشان در تسلط به نجوم است. .مثال بسیار زیاد است لیکن از نگارش آن خودداری می نمایم.
تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که مرجع ما در تمامی مراحل محاسبه می بایست بصورت واحد باشد اما کدام مرجع؟
حتما" می دانید که برای ارایه تمامی گزارشات نجومی ذکر مکان ناظر الزامیست. چرا؟ چون هر پدیده خاص مکانی مشخص است. در حال حاظر تمامی منجمان جهان برای ثبت کلیه داده های رصدی و محاسبات پس از آن می بایست مختصات مکانی و ارتفاع و ... را ثبت نمایند. اساسا" در مرکز زمین خبری نیست که لزومی به استفاده از آن مکان برای انجام محاسبات باشد. رویدادهایی از قبیل گرفت خورشید و ماه ، اختفاهای سیارکی ، بارشهای شهابی و .... همگی برمبنای مکان مرکزی محاسبه می شوند.
اما زمین مرکزی ، روی سخنم با آقایانی است که از این مرجع حمایت می کنند. فرض را براین بگذاریم که بر اساس مرجع زمین مرکزی ، جدایی ماه و خورشید در لحظه ای خاصی 9 درجه باشد ، خوب که چه؟ آیا شما عملا" آنرا اندازه گرفته اید؟ و ضریب خطای این محاسبه را سنجیده اید؟ فرض می کنم که شما بهمراه فیلمی تخیلی به مرکز زمین سفر کرده و اندازه گیری را انجام دادید و درست بود. حال به چه کار ما می آید؟ ما که قرار نیست رصد و اندازه گیری هایمان را در آن مکان انجام دهیم.
بیاییم فرض کنیم زمینی وجود ندارد و شهر تهران جزیره ای بسیار کوچک است که در فضا در حال گردش به همین حالت کنونی است ( هسته زمین را حذف کنیم ) حال محاسبات را می بایست برای شهر تهران انجام داد . آیا غیر از این تصور می نمایید؟
البته بعضی از دوستان به نحوه محاسبات توسط پرفسور سینات استناد می کنند که مبنا را بر زمین مرکزی نهادند. سوال بنده در همین جاست. آیا تجربیات و داده های ما ایرانیان در باب رویت هلال بیشتر است یا ایشان؟ چرا بیش از 30 سال تجربه ما ایرانیان در باب رویت هلال را نادیده می گیرید؟ چرا به این موضوع نمی اندیشید که این " ما "هستیم که می بایست به عنوان مرجعی در این باب برای مجلات و مراکز علمی جهان باشیم نه آنها برای ما؟
در نهایت اینجانب مبنای محاسبات را بر مکان مرکزی می گذارم و قطعا" بررسی رکوردهای مشخصه های حددار می بایست بر اساس این مرجع انجام شود.
امیدوارم که قبل از هرگونه ارایه نقد یا پاسخی بدقت تمامی مراحل نحوه محاسبات رویدادهای نجومی را بررسی نمایید زیرا رد هربخش از این نوشتار به منزله زیر سوال بردن صدها سال فعالیت منجمان جهان است.
 
با احترام
عباس احمدیان  

1/9/93

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .