پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

چهارمین سری از سلسله سوالات رويت هلال ماه

 

به نام خداوند جان و خرد
 
با عرض سلام خدمت پژوهشگران محترم و رصدگران عزيز رويت هلال ماه.
قبل از طرح سوالات چهارم از مبحث سلسله سوالات رويت هلال ماه دو نكته را به عرض ميرسانم.
-1 هدف من از مطرح كردن اين سوالات در درجه اول وارد نمودن دوستان جديد به خانواده رويت هلال ماه ، و در مرحله بعد اموختن از همديگر، و در نهايت نقد و بررسي مطالبي است كه ازادانه با همديگر خواهيم داشت و البته با حفظ حرمت افراد حقيقي و حقوقي .
2- كمتر جايي و در كمتر مجله يا كتبي خوانده ام كه سلسله سوالات و جواب انها را مكتوب كنند همانطور كه در اواخر سال گذشته عرض كردم به اتفاق تني چند از دوستان به زودي كتاب سلسله مقالات و سلسله سوالات رويت هلال ماه با طرح همين مطالبي كه روي ان بحث شده و با شيوه اي جديد منتشر خواهد شد دير یا زود دارد اما سوخت و سوز ندارد...
اين برنامه ايست كه در پيش گرفته ام و حق انتشار ان را نيز براي خودم و دوستاني كه در اين سلسله سوالات شركت كرده و ميكنند محفوظ  دانسته واز ان به شدت حمايت و البته پاسداري خواهيم نمود ، اينطور نيست كه عزيزان زحمت بكشند وقت بگذارند و ديگران به نام خود تمام كنند چيزي كه متاسفانه در بعضي از كشورها ودر كشور خودمان بعضا ديده شده ، اين مشكل كپي رايت نيز انشالله در جامعه علمي – نجومي و بخصوص رويت هلال ماه برچيده يا حداقل كمرنگ شود ، مطالب تكراري حذف شود ، نو انديشه و به روز بودن جايگزين مطالب قديمي و ... گرديده تا شاهد تحولي بزرگ در اين زمينه و در كشور عزيزمان ايران باشيم.
سوالات بعضا ساده به نظر ميرسند اما اينجانب بروي تك تك انها فكر كرده و نتيجه هاي بسيار خوبي گرفتم از پاسخ خرد مندانه تمام عزيزانم نيز بهره برده و بر معلوماتم افزوده شده و خواهد شد نتايج ان نيز بسيار جالب است كه در اينده همگي به ان نتيجه خواهيم رسيد با هر سليقه و افكاري .
سوال چهارم :
الف) منظور از اوج و حضيض ماه چيست؟
ب) محاسبه ان به چه صورت است ؟
ج) به چه دليل در يك ماه قمري فاصله ماه از زمين زياد و حدود 13 تا 14 روز بعد به تدريج فاصله ماه از زمين كم مي شود؟
د) ايا اندازه اوج و حضيض ماه ثابت است يا دستخوش تغييرات ؟
هـ) و در اخر رابطه اوج و حضيض بر رويت هلال ماه چيست و اين تغييرات اوج و حضيض در هلالهاي ضعيف و ركوردي اثر مي گذارد يا در تمام هلالها ؟
مثل هميشه نظراتتان را به ادرس ايميل زير بفرستيد تا در فرصت مناسب در سايت قرار گيرد ، دوستاني هم كه نميخواهند اسم انها درج شود مثل گذشته عمل نمايند.

با تجديد احترام سيد محسن قاضي ميرسعيد.

 

 

 

 

 

  

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .