پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

زندگينامه ي رويت هلالي آقاي علي ابراهيمي سراجي رصدگر پر تلاش هلال و عضو گروه غير حرفه اي رويت هلال

با سلام خدمت رصدگران محترم

متن زير زندگي‌نامه‌ي بنده در رويت هلال است. اميد است كه مورد پسند شما عزيزان قرار گيرد. قصد من از اين‌كار خود نمايي نيست. قصد دارم تا براي شروع آشنايي با رصدگران مختلف رويت هلال در ايران پيش‌قدم شوم تا ساير دوستان علاوه بر جمع‌آوري اطلاعات شخصي خود و گرد‌هم‌آوري آن در يك پايگاه اطلاع رساني ايده‌ي طراحي بانك اطلاعاتي رصدگران كه قبلاً توسط جناب بوژمهراني در سايت كمان‌آسماني مطرح شده بود، را قوت بخشم. اميد است تا با ياري همه‌ي شما شكارچيان هلال در آينده‌اي نزديك چنين بانكي داير شود.

  

به نام خداوند گردون سپهر                               پديد آورنده‌ي ماه و ناهيد و مهر

   

 

   

همه‌ي ما سرآغازي براي علاقه‌مندي و آشنايي با نجوم داريم. ولي آشنايي ما با رويت هلال هر كدام داستان‌ها داشته است. قصد دارم تا كمي شما را با خودم آشنا كنم.

بنده متولد ديماه 1361 در تهران هستم. از كودكي به اهله‌ي ما علاقه‌مند بودم و هر زمان فرصت مي‌يافتم آن را دنبال مي‌كردم. تا اين‌كه در سال 1373 در كتاب علوم پنجم دبستان بيشتر با نجوم آشنا شدم. به ياد دارم كه بخش نجوم در قسمت آخر كتاب بود و من طاقت نداشتم و بارها آن بخش را مطالعه مي‌كردم.

 

   

                                                           

خلاصه با آشنايي با نجوم ديگر حال و هواي ديگري داشتم و دائماً به‌دنبال خريد كتب نجومي بودم. سال 1374 همزمان با كسوف معروف 2 آبان آن سال غوغايي ديگر در من به‌پا شد و زندگي نجومي من را به سمت اين شاخه‌ي جذاب هدايت كرد. اگر چه موفق به رصد آن كسوف نشدم ولي ديگر فعاليت‌هايم به صورت شخصي با خريد كتب و ابزار‌آلات شدت بيشتري گرفت. به‌ياد دارم كه 2 سال بعد، مجموعه‌ي 32 جلدي ايزاك آسيموف را كامل كردم و معمولاً هر كتابي كه به دست مي‌آوردم مطالعه مي‌كردم.

 

   

 

من در ارديبهشت 1380 وارد دنياي گروهي نجوم شدم و در همان بدو ورود دائماً به‌دنبال موضوعات خاص در زمينه‌ي گرفتگي بودم. به‌طوريكه دوستان اطرافم به من لقب آقاي ساروس دادند. در اين مدت علاقه‌ي من به رويت هلال كم‌كم بروز پيدا مي‌كرد و صحبت‌ها و مباحث تلويزيوني در مورد رويت هلال رمضان و شوال 1422 نقطه‌ي آغازي براي ورودم به رويت هلال شد.

 

   

 

اما اتفاقي در سال 1381 ورود مرا به رويت هلال مسجل كرد. در حالي كه چند ماهي از تشكيل يك گروه نجومي نگذشته بود، براي برگذاري اولين شب رصدي گروهي خود به روستاي نويس در شهر تفرش عزيمت كرديم. اين رصد منتهي به 7 مهر 1381 بود و ما ناخود‌آگاه شاهد طلوع زيباي هلال خجالتي رجب 1423 بوديم. در آن بين كسي سر از پا نمي‌شناخت. رويت آن هلال براي همه‌ي ما واقعاً زيبا بود. در واقع بهتر است بگوييم كه هلال دلفريب صبحگاهي با نمايان ساختن خود، دل عاشقان خود را ربود و ربودن همانا و زندگي رويتي ما همان.

 

 

 

در اين بين من دائماً عاشق رويت بودم و چون رايانه و محاسباتي در اختيار نداشتم، به صورت سني به تحليل هلال‌ها مي‌پرداختم كه در اين بين طي تماسي كه در اوايل آبان 1381 با استاد گرامي آقاي صياد داشتم، ايشان با محبت وصف‌ناپذير خويش من را پيش از پيش به اين مقوله علاقه‌مند كردند. جالب است بدانيد كه ايشان بنده را نمي‌شناختند ولي طوري با بنده صحبت مي‌كردند كه انگار سال‌هاست كه من را مي‌شناسند. در واقع اكنون من نيز سعي كرده‌ام تا برخورد من براي ورود دوستان شيفته‌ي رويت به همين شكل باشد. اين آشنايي باعث حضور بنده و دوستان در سخنراني تخصصي ايشان در آستان مقدس حضرت عبدالعظيم (ع) با موضوع بررسي علمي رويت هلال‌هاي رمضان و شوال 1423 شد. اما در آن زمان رويت هلال‌هاي بحراني براي من بدون اطلاعات زياد بود و فقط تصميم گرفتم تا براي رويت هلال شوال آن سال اقدام نمايم كه چون مشخصات نداشتم موفق نشدم تا در لابه‌لاي ابرهاي تهران هلال را بيابم.

 

 

 

روز 10 بهمن 1381 با شخصيتي در رويت هلال آشنا شدم كه كاتاليزوري براي ورود من به دنياي رويت شد. او كسي نيست جز محمد حسين الماسي كه مي‌توانم به جرأت بگويم كه حق استادي به گردن بنده دارد. ايشان را اتفاقي در يك گشت رصدي كه به اتفاق دوستان زيادي به كاروانسراي ده‌نمك در گرمسار مي‌رفتيم، ديدم و چقدر با او نشستم و صحبت كردم.

بعد از ماه‌ها بلاخره يك هم‌صحبت هلالي پيدا كردم و خواست و تقدير خدا واقعاً زيبا است. جالب است كه فرداي آن روز چون باز هم مشخصاتي نداشتيم، در رويت هلال صبحگاهي ذيقعده 1423 در محل اين كاروانسرا ناكام مانديم. ولي 2 روز بعد بلاخره اولين رويت هلال علمي خود را به اتفاق دوست گرامي آقاي اله‌ماني انجام دادم.

آشنايي من با استاد گرامي آقاي قاضي‌ميرسعيد به 7 اسفند 1381 در فرهنگسراي بهمن بر مي‌گردد كه طي يك سخراني موفق شدم تا با كمك آقاي الماسي به سوال ايشان پاسخ بگويم و يك جايزه از دست ايشان دريافت كنم.

 اولين آشنايي من با دوست گرامي آقاي فتحي به پاييز 1382 باز مي‌گردد و همچنين با جناب بوژمهراني دورادور آشنا بودم تا اين‌كه در مراسم تجليل از خدمات استاد صياد در 13 آذر 1382 به صورت حضوري با ايشان نيز آشنا شدم. خلاصه از آن هنگام با دوستان بسياري آشنا شدم و خوشحالم كه در جمع رصدگران رويت هلال دائماً بر معلوماتم اضافه مي‌شود و بسيار شادمان خواهم شد تا با رصدگران مختلف رويت هلال در ايران آشنا شده و از تجربيات اين بزرگوارن بهر‌مند شوم.

 

   

 

جدول زير حاصل 5 سال رويت هلال بنده است. البته در اين بين چند رويت هلال در روز نيز داشته‌ام كه اولين آن به هلال ذيحجه 1424 با چشم غير‌مسلح بازمي‌گردد كه در جدول لحاظ نكرده‌ام.

 

 

هدف من از ارائه‌ي اين جدول، آن است كه شما را بيشتر با لزوم جمع‌آوري اطلاعات رصدي يك شكارچي آشنا كنم و همچنين رصدگراني كه تازه كار خود را شروع كرده‌اند بايد بدانند كه براي رويت يك هلال بحراني بايد مرارت‌ها و سختي‌هاي فراواني را متحمل شوند و صبر و بردباري در شكار يك هلال بحراني بايد در دستور كار  رصدگران هلال قرار گيرد.

 

 

 

                                                                   اميدوارم كه همواره شاد و سربلند و موفق باشيد.

                                                                              

                                                                                   علي ابراهيمي سراجي

                                       عضو گروه غيرحرفه‌اي رويت هلال و عضو گروه تحقيقاتي حلقه‌ي الماس http://tonokmah.blogfa.com

  

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .