پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

پاسخ رصدگران به سری سوم سئوالات استاد میرسعید

 


 سئوالات سوم استاد میرسعید
پاسخ رصدگران به سئوالات دوم استاد میرسعید

 سئوالات دوم استاد میرسعید

پاسخ استاد میرسعید در خصوص سئوال اول
پاسخ رصدگران به سئوال اول استاد میرسعید(قسمت اول)
سئوال اول استاد میرسعید

 

به نام خداوند جان و خرد

با سلام خدمت پژوهشگران ارجمند و دوستان گرامي بسيار بسيار عذرخواهي ميكنم از اينكه پاسخ سوالات دوستان دير در سايت قرار گرفت انشالله من را ميبخشيد.

واقعا از اين مطالب زيبا و ارزشمندي كه فرستاديد لذت برده و استفاده كردم هرچند بعضي از دوستان با بعضي ديگر در مسائلي اختلاف عقيده داشتند اما بايد به نكته ظريف اشاره كنم همين اختلاف عقيده و سليقه باعث شكوفايي بيشتر در برنامه هاي تحقيق و پرسش و پاسخ خواهد شد ، اينجانب ضمن تاييد فرمايشات دوستان نكاتي را در اينده به استحضار خواهم رساند انشالله در چند روز اينده به سوالات چهارم از سلسله سوالات خواهيم پرداخت.

با نهايت احترام.

سيد محسن قاضي ميرسعيد.

سید محمد حسین مصدق

سوال اول: فرق بین ارتفاع هلال و مکث هلال یا بهتر بگوییم رابطه بین ارتفاع و مکث در چیست؟ و کدامیک را میتوان در اولویت قرار داد؟

منظور از ارتفاع در اینجا فاصله زاویه ای هلال تا افق در لحظه شامگاه (غروب خورشید) است و مدت زمانی که از این لحظه تا زمان غروب ماه طول می کشد را مکث هلال می گویند.

شاید ابتدا اینطور بذهن برسد که ارتفاع و مکث رابطه مستقیم دارند یعنی هر چه ارتفاع بیشتر باشد، مکث هم بیشتر است. اما همیشه اینطور نیست گاهی ممکن است ارتفاع بیشتر باشد اما مکث کمتر. بعنوان نمونه هلال 17 مرداد 92 (عید فطر) و هلال 12 آذر 92 در شهر یزد را با هم مقایسه کنید.

برای توضیح بیشتر یه این مثال دقت کنید:

فرض کنید سمت غرب ایستادید و دارید به ستارگان آسمان نگاه می کنید. سه ستاره مشاهده می کنید که هر سه در یک ارتفاع از افق قرار دارند مثلا همه در ارتفاع 10 درجه با این تفاوت که ستاره الف در سمت جنوب غرب، ستاره ب در سمت غرب و ستاره ج در سمت شمال غربی قرار دارد.

منتظر می شویم تا این ستارگان غروب کنند. شاید تصور کنید که هر سه باهم باید غروب کنند اما با کمال تعجب می بینید که اول ستاره ب غروب می کند بعد ستاره الف و بعد ستاره ج غروب می کند. یعنی با اینکه همه در یک ارتفاع قرار داشتند اما مکثشان کاملا متفاوت است.

علت این مسئله برمی گردد به فرمول محاسبه زاویه ساعتی که البته توضیح ریاضی آن واضح است. در این فرمول مقدار مکث به سه عامل بستگی دارد: ارتفاع، عرض جغرافیایی و میل ستاره.

در اینجا ارتفاع و عرض ثابت است اما میل ستارگان متفاوت و همین باعث شده که مقدار مکث نیز متفاوت شود. بطور کلی می توان اینطور گفت که: یک جسم هر چقدر به استوای سماوی نزدیک تر باشد سرعت سیر آن بیشتر است و در نتیجه زودتر غروب می کند. ستاره ب که نزدیک به افق غرب بوده است طبعا به استوای سماوی نزدیکتر است بعد از آن ستاره الف به استوا نزدیکتر است (چون در نیمکره شمالی میل استوا به سمت جنوب است) و ستاره ج که در سمت شمالی قرار دارد بیشترین فاصله را تا استوا دارد.

در مورد ماه نیز مسئله همینطور است. اگر ماه در سمت غرب قرار داشته باشد به آن می گوییم ماه سریع و اگر در سمت جنوبی یا شمالی باشد ماه کند می گوییم. طبعا ماه سریع مدت مکث کمتری دارد.

در پاسخ به این سوال که کدام از این دو پارامتر (مکث و ارتفاع) در اولویت قرار دارند؟ باید گفت هیچکدام. در حالت کلی نمی توان گفت کدامیک برتری دارد. بسته به شرایط گاهی مکث مهمتر است وگاهی ارتفاع.

در یک قاعده می توان گفت: هرگاه دو هلال هم ارتفاع باشند، هلالی که مکث بیشتری دارد شانس رؤیت پذیری بیشتری دارد و هرگاه دو هلال هم مکث باشند، هلالی که ارتفاع بیشتری دارد رؤیت پذیرتر است. و بهترین حالت برای رصد این است که ماه کند همراه با خورشید سریع داشته باشیم. چون خورشید سریع که در اعتدالین (اول بهار و اول پاییز) اتفاق می افتد موجب می شود که آسمان زودتر تاریک شود و مدت شفق کمتر از همیشه باشد و در نتیجه شرایط برای رصد هلال مطلوب تر گردد.

حالا بیایید حالت دیگری را در نظر بگیریم. اگر ناظر الف در شمال کشور در حال رصد هلال شامگاهی با ارتفاع 10 درجه باشد و در همین حال ناظر ب در جنوب کشور همین هلال را در شامگاه خود با همین ارتفاع 10 درجه رصد کند. به نظر شما کدامیک شرایط رصدی بهتری دارند؟ یعنی کدام هلال دارای مکث بیشتری خواهد بود؟

پاسخ را باز هم در فرمول زاویه ساعتی می توان بررسی کرد. در اینجا ارتفاع و میل ثابت است و عرض جغرافیایی متغیر. نتیجه آنکه ناظری که به خط استوا نزدیک تر است شاهد هلالی سریعتر است. بنابراین شرایط برای ناظر الف در شمال کشور مطلوب تر است چون ماه کند بوده و مکث بیشتری دارد.

در اینجا یک سوال دیگر نیز مطرح می شود و اینکه: آیا فرض مسئله فوق امکان پذیر است؟ یعنی آیا امکان دارد یک هلال هم در شمال کشور و هم در جنوب کشور در هنگام شامگاه به یک ارتفاع باشند؟

در پاسخ باید عرض کنم معمولا هلالهای شمالی در شمال کشور ارتفاع بهتری دارند و هلالهای جنوبی در جنوب کشور ارتفاع بهتری دارند. اما گاهی به ندرت این امکان نیز وجود دارد که یک هلال از لحاظ مقدار ارتفاع در شمال و جنوب کشور برابر شوند. این پدیده در فصول خاصی از سال می تواند رخ دهد که شرح آن در این مقاله نمی گنجد.

سوال دوم: اثر شکست جوی بر ارتفاع ومکث چگونه است؟

اثر شکست جوی به غلظت جو مربوط است. هر چه جو غلیظ تر باشد ضریب شکست جوی نیز بیشتر می شود و بر هر دو پارامتر ارتفاع و مکث تأثیرگذار است و هر دو را افزایش می دهد.

در ظاهر به نظر می آید که غلظت جو عامل خوبی است چون ارتفاع و مکث را افزایش می دهد. اما باید توجه داشت که غلظت جو و اثر شکست به هیچ وجه پدیده خوبی برای رصد هلال بشمار نمی رود. چون غلظت جو اثر دیگری را نیز به همراه خود دارد بنام اثر خاموشی. هر چه جو غلظت بیشتری داشته باشد چشمه نوری ما خاموش تر و کم فروغ تر خواهد شد. حتما مشاهده کردید که خورشید در هنگام غروب چقدر کم نور می شود بطوریکه با چشم هم می توان آن دید. این پدیده بخاطر اثر خاموشی جو است. همین اثر برای ماه نیز اتفاق می افتد و هلالی که همینطوری کم نور هست باز هم کم فروغ تر خواهد شد. بنابراین توصیه ما به همه راصدین این است که در انتخاب رصدگاه دقت کنند و تا حد امکان سعی کنند محل رصد جایی مرتفع و بدور از غبار و غلظت جو باشد.

اثر شکست جوی همچنین در ضخامت میانی هلال نیز تأثیرگذار است. هلال شامل دو قوس بیرونی و درونی است. قوس بیرونی چون به افق نزدیکتر است تحت تأثیر شکست جوی بیشتری قرار دارد و افزایش ارتفاع بیشتری خواهد داشت اما قوس درونی چون کمی دورتر است افزایش ارتفاع کمتری دارد. این تفاوت ارتفاع در نهایت منجر به کاهش ضخامت میانی و باریکتر شدن هلال می شود.

نکته:

برای تعیین زمان مکث، ما نیاز به محاسبه زمان غروب خورشید داریم. نکته ای در محاسبه زمان غروب وجود دارد که متأسفانه اغلب منجمین ما از آن غافل هستند. و آن اینکه معمولا نرم افزارها علاوه بر طول و عرض جغرافیایی مقدار ارتفاع از سطح دریا را نیز بعنوان داده های اولیه از ما می خواهند. رصدگر در اینجا بلافاصله ارتفاع محل رصد خود مثلا قله کوهی به ارتفاع 2000 متر از سطح دریا را وارد می کند. اشتباه از اینجا ناشی می شود که نرم افزار چنین فرض میگیرد که ناظر در ارتفاع 2000 متر از سطح دریا قرار گرفته و بقیه زمین همسطح با دریاست. در حالیکه واقعیت چنین نیست یعنی بقیه زمین همسطح با دریا نیست بلکه بقیه زمین هم کوهها وارتفاعاتی تقریبا همسطح با ارتفاع ناظر است. در نتیجه افق منفی در نرم افزار محاسبه شده و زمان غروب خورشید دیرتر از غروب واقعی محاسبه می شود. در حالیکه افق ناظر واقعا تا این حد منفی نیست. یعنی تفاوت سطح ناظر با سطح کوه مجاور که در افق خود می بیند واقعا 2000 متر نیست بلکه شاید چیزی حدود 100 متر باشد و همین مقدار را باید بجای ارتفاع از سطح از دریا در نرم افزار وارد کرد.

با تشکر

محمد طاها احمدخانی

نام ویاد خدا آرام بخش قلبهاست

استاد عزیز جناب مهندس میرسعید

با عرض سلام و خسته نباشید

پاسخ سوال اول :

سه عامل اساسی در مدت زمان مکث بطور مستقیم دخالت دارند که همان موقعیت ماه و خورشید در مدارشان و عرض جغرافیایی ناظر میباشد . ارتفاع هلال هم به نوعی در مکث ماه تاثیر گذار است . ولی ارتفاع هلال زاویه ای است که مرکز ماه با افق ناظر می سازد.

قطعا ارتفاع ماه در اولویت قرار دارد و به همین دلیل است که در معیار هایی که برای رویت پذیری هلال در نظر گرفته می شود ارتفاع هلال جزء ملاک های اصلی است . همانطور که میدانید یکی از اهمیت های مبحث هلال در روز از این جهت میباشد که بعضی هلال ها در لحظه غروب به دلیل ارتفاع کم قابل رویت نیستند اما در روز می توانند رویت شوند. حتی ارتفاع هلال در مبحث هلال در روز نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است . به این خاطر که هرچه ارتفاع هلال بیشتر شود اثر شکست تاثیر کمتری بر آن دارد و نوری که از هلال به ما میرسد از لایه نازکتری از جو عبور می کند . لازم به ذکر است که افزایش ارتفاع هلال باعث افزایش مکث هم میشود .

پاسخ سوال دوم :

همانطور که اشاره شد مکث هلال بیشتر تحت تاثیر وضعیت مداری ماه و خورشید است و شکست و اختلاف منظر مستقیم بر آن تاثیر گذار نیست . اما اختلاف منظر و شکست بر روی ارتفاع تاثیر گذار است و هرچه که ارتفاع کمتر بشود این تاثیر به دلیل غبار و غلظت جو بیشتر هم خواهد شد .

 

با تشکر و سپاس فراوان

اسدالله خدام محمدی

با عرض درود فراوان

پس از مطالعه پاسخهای مربوط به سری دوم سؤالات در مورد رؤیت هلال ماه، لازم شد تا موردی را یادآوری نمایم

اگرچه مطمئن هستم که دوستانی که پاسخ آنها را در سایت درج کرده اید تصور مناسبی از مقارنه دارند، با این حال در تعریف علمی آن دچار اشتباه شده اند. گروهی مقارنه را زمان قرار گرفتن نقطه ای از زمین، مرکز خورشید و مرکز ماه بر روی یک راستا تعریف کرده اند که این تعریف فقط در زمان خورشیدگرفتگی (و همچنین ماه گرفتگی ) صادق است. گروهی نیز قرار گرفتن این سه نقطه بر روی یک صفحه را برای مقارنه تعریف کرده اند در حالیکه همواره صفحه ای وجود دارد که این سه نقطه بر روی آن واقع شده اند. باید در نظر داشت که مقارنه تنها یک تعریف قراردادی است که در هنگام مقارنه، طول دایرة البروجی ماه و خورشید با هم برابر می شود.

پاسخ پرسش نخست

مکث ماه مدت زمان بین غروب خورشید تا غروب ماه است و بنظر می رسد که منظور شما از ارتفاع ماه، همان ارتفاع ماه در هنگام غروب خورشید می باشد. زمان مکث تابع عرض جغرافیایی و همچنین زاویه میل ماه و خورشید می باشد. در شکل زیر دو مسیر ماه و خورشید هنگام غروب نشان داده شده است که مسیر قائم تر نشان دهنده محلی در عرض جغرافیایی صفر و دیگری در عرض جغرافیایی بالاتر است. 

 

همانطور که در تصویر دیده می شود اگرچه ارتفاع ماه در هنگام غروب برای هر دو مسیر یک اندازه است ولی مدت زمان مکث برای مسیر قائم تر به مراتب کمتر از زمان مکث مسیر مایل تر است ولی زمان مکث طولانی تر اثر چندانی روی تغییر رنگ و روشنایی آسمان ندارد زیرا در هر دو حالت خورشید به یک اندازه در زیر افق قرار گرفته است و بنابراین زمان مکث پارامتر مناسبی برای رویت هلال ماه نمی باشد.

پاسخ پرسش دوم

با توجه به اینکه میزان شکست نور در افق مقداری تقریبا ثابت است اثر آن بر روی ارتفاع ماه و خورشید بصورت یکسان می باشد و بنابراین تاثیر بسیار کمی بر روی ارتفاع ماه و زمان مکث دارد. بدلیل نزدیک بودن ماه به زمین نسبت به خورشید میزان اختلاف منظر آن نسبت به خورشید زیاد است و در محاسبات مد نظر قرار می گیرد و باعث می شود که زاویه میل ماه در نقاط مختلف تغییر کند و چون زاویه میل ماه هم بر روی ارتفاع ماه و هم مکث ماه اثر می گذارد، پس اختلاف منظر به دو دلیل مستقیم و غیر مستقیم بر روی هر دو اثرگذار است. دلیل مستقیم آن اختلاف در عرض جغرافیایی دو نقطه از زمین است و دلیل دیگر آن اختلاف در میل ماه بدلیل اختلاف در طول و عرض جغرافیایی می باشد. در مورد زمان مکث وجود هر دو عامل با یکدیگر باعث می گردد که اختلاف منظر اثر بیشتری بر روی زمان مکث داشته باشد. البته باید یادآوری نمایم که شخصا تجربه ای در مورد مقایسه رویت های موجود و میزان ارتباط آن با مدت مکث و ارتفاع نداشته ام

خرداد 1392

وحید روشنی

با سلام و عرض خسته نباشید نسبت به شما استاد گران قدر قبل از پاسخ به سوالات هوشمندانه و بسیار مفید شما باید بدلیل تاخیر پیش آمده در ارسال مطالب پوزش می طلبم

سوال اول:

ارتفاع هلال فاصله هلال از افق که بر حسب درجه می باشد .

مدت مکث اختلاف زمانی بین غروب خورشید و غروب ماه یا به عبارتی بهتر فاصله بین دو صفر شدن ارتفاع است . پس می توان از تعاریف صورت گرفته به این دید ذهنی رسید که مدت مکث هلال تابعی از ارتفاع هلال است و هرچه ارتفاع از سطح افق افزایش بگیرد مدت مکث هم بیشتر می شود. ومیتوان این نتیجه را از هلال های گذشته نیز نتیجه گرفت مثلا هلال شوال سال 1434برای منطقه اراک ارتفاع هلال برابر -2:37:28 مدت مکث آن هلال برابر است با -0H 1M و می توان نتیجه گرفت هرچه مقدار ارتفاع بیشتر باشد غروب ماه نیز به تاخیر می افتد و مدت مکث نیز بیشتر می شود

ولی تنها پارامتر موثر در مدت مکث هلال ارتفاع هلال نیست بلکه اوج و حضیض مداری نیز تاثیر زیادی در مدت مکث دارد بدین گونه که از آنجایی که مدار زمین و ماه بیضی است طبق قانون دوم کپلر سرعت گردش ماه ثابت نیست،اگر مقارنه زمانی اتفاق افتد که ماه در حضیض باشد با سرعت بیشتری از خورشید فاصله میگیرد و در مقایسه با هلال همسن خود ولی در اوج مدت مکث بیشتری دارد.

در مورد سوال دوم شما باید اینگونه عنوان کنیم که هر دو پدیده بیان شده تاثیر مختلف رو پارامتر های ارتفاع و مکث هلال دارند با این تفاوت که هر چه ارتفاع هلال بیشتر باشد تاثیر پدیده های اختلاف منظر و شکست نور کمتر است دلیل آن امر هم آن است که شکست نور و اختلاف منظر غالبا در ارتفاع کم هستند پس این دو پدیده تاثیر گزار است و در رویت هلال به دنبال پرامترها و شرایط موثریم به همین خاطرمناطق اصلی انتخاب شده در سال گذشته از جمله منطقه دکل مخابراتی دیزین در هلال حساس شوال گذشته ما بدنبال مناطقی با ارتفاع بالاتر هستیم که دارای افق منفی باشند که مدت مکث را بیشتر کنند

و تبعا چون پارامترارتفاع موثرتر و کم و زیاد بودن آن اساسا عامل کم و زیاد شدن مدت مکث خواهد بود تاثیر این دو پدیده (اختلاف منظر و شکست نور ) به مدت مکث مشخص می گردد. وما هر چه ارتفاع ماه از افق بیشتر باشد اختلاف منظر و شکست نور کمتر میشود به طوری که از حدود 40 درجه به بعد وبا توجه به نوع فصل کاملا این تفاوت محسوس است .

مهسا عباسی

به نام خالق آسمانها و زمین

با سلام و عرض ادب خدمت جناب استاد قاضی میرسعید.

پیرو سوال سوم جناب عالی ، این فایل را برایتان ارسال کردم.

سوال 1 - فرق بين ارتفاع هلال از افق و مكث هلال در چيست ايا اين دو با هم فرقي دارند يا خير ؟ كداميك از اين دو گزينه را مي توان در رويت هلال ماه در الويت اول قرار داد و چرا ؟

ارتفاع هلال ،فاصله هلال از افق است که ان را بر حسب درجه محاسبه میکنیم.

مدت مکث ، اختلاف زمانی بین غروب خورشید و غروب ماه است.

یعنی مکث هلال زیرمجموعه ارتفاع هلال است ، پس میتوان نتیجه گرفت هر چه ارتفاع هلال بیشتر باشد یعنی مدت حضور ماه و مکث ماه هم بیشتر خواهد شد و در اسمان بیشتر حضور دارد و رصد گران زمان بیشتری برای جستجو به دنبال هلال هستند.

از دیگر پارامتر های موثر در رویت هلال میتوان به سرعت مداری ماه نیز اشاره کرد.هرچه سرعت ماه بیشتر باشد (یعنی فاصله ماه از خورشید بیشتر است و به همین سبب سرعتش بیشتر میگردد)دارای مکث کمتری است نسبت به زمانی سرعت ماه کمتر است(یعنی فاصله ماه تا خورشید کمتر است و جاذبه ماه سبب کمتر شدن سرعت ماه میگردد).

سوال 2- ايا شكست نور و اختلاف منظر تاثيري بر ارتفاع و مكث ماه دارد؟ اگر دارد تاثير آن بر كداميك از اين دوپارمتر اثر گذار است.

هرچه ارتفاع بیشتر باشد اختلاف منظر و شکست نور نیز کمتر میباشد چرا این دو پدیده هنگامی رخ میدهند که ارتفاع پایین و نزدیک به افق است.پس رویت گران در هنگام انتخاب سایت رصدی ، هر کجا را انتخاب نمبکنند و محل هایی را انتخاب می کنند که دارای افق بیشتر و یا حتی افق منفی است تا مدت زمان حضور ماه در اسمان بیشتر باشد.در واقع میتوان اختلاف منظر و شکست نور را هم زیرمجموعه ای از مکث ماه هستند و به مدت مکث وابسته اند.

با تشکر از زحمات بی دریغ شما و زمانی که صرف میکنید

مهسا عباسی ، از جامعه ستارگان پارسی SPS ، استان مرکزی ، شهرستان اراک.

شیوا غفاری

با سلام خدمت شما استاد گرامی

در جواب دو سوال شما که روی سایت قرار دادید من این طور فکر می کنم که:

سوال اول:

ارتفاع هلال فاصله هلال از افق است و بر حسب درجه بیان میشود. در حالی که مکث ماه اختلاف زمانی بین غروب خورشید و غروب ماه یا به عبارتی فاصله زمانی بین دو صفر شدن ارتفاع خورشید و ماه است؛ که در حقیقت واحدش زمان است.

اما فکر میکنم بتوان گفت که مدت مکث هلال تابعی از ارتفاع هلال است وبه نوعی ارتباط مستقیم با آن دارد به این صورت که هرچه ارتفاع از سطح افق افزایش بگیرد مدت مکث هم بیشتر می شود. برای مثال هلال شوال سال 1434برای منطقه اراک ارتفاعی برابر -2:37:28 و مدت مکث آن برابر با -0H 1M است که می توان نتیجه گرفت هرچه مقدار ارتفاع بیشتر باشد غروب ماه نیز به تاخیر می افتد و مدت مکث نیز بیشتر می شود .

البته تنها پارامتر موثر در مدت مکث هلال ارتفاع هلال نیست بلکه اوج و حضیض مداری نیز تاثیر زیادی در مدت مکث دارد به این صورت که چون مدار زمین و ماه بیضی است طبق قانون دوم کپلر سرعت گردش ماه ثابت نیست، اگر مقارنه زمانی اتفاق افتد که ماه در حضیض باشد با سرعت بیشتری(حرکت می کند) از خورشید فاصله میگیرد و در مقایسه با هلال همسن خود در اوج مدت مکث بیشتری دارد.

سوال دوم:

هر دو پدیده ی اختلاف منظر و شکست نور تاثیر مختلفی روی پارامترهای ارتفاع و مکث هلال دارند ولی هر چه ارتفاع هلال بیشتر باشد تاثیر این پدیده ها کمتر می شود چون شکست نور و اختلاف منظر غالبا در ارتفاع کم رخ می دهند پس این دو پدیده تاثیر گزار است و در رویت هلال که ما به دنبال پرامترها و شرایط موثر هستیم مناطق اصلی انتخاب می شود مثلا در هلال حساس شوال سال گذشته ما بدنبال مناطقی با ارتفاع بالاتر هستیم که دارای افق منفی باشند از جمله منطقه دکل مخابراتی دیزین که مدت مکث را بیشتر کنند.

طبیعتا چون در مدت مکث پارامتر ارتفاع موثرتر و کم و زیاد بودن آن اساسا عامل کم و زیاد شدن مدت مکث می شود تاثیر این دو پدیده (اختلاف منظر و شکست نور ) بر روی مدت مکث هم مشخص می شود.

با سپاس فراوان از زحمات شما

شیوا غفاری

عضو تیم رویت هلال جامعه ستارگان پارسی (SPS) – اراک

فارسیجانی

سرور ارجمند,جناب استاد میر سعید سلام

با احترام و اختصار جواب سوال های حضرتعالی رو (در حد اطلاع پر قصور )عرض می کنم

قبل از عرض مطالب امیدوارم سوال به سوال و بحث به بحث ظرفیت درک علت سوال ها و صرف اوقات شما استاد ارجمند رو داشته باشم و باشیم

در خصوص فرمایش اول می توان اینگونه عنوان نمود که همانطور که اساسا تعاریف بیان می کند

ارتفاع هلال:به فاصله ی هلال از افق اطلاق می گردد(که تبعا فاصله تعریفی عمود بر سطح می باشد که در زمینه رویت هلال بر اساس درجه و تقسیمات کوچک آن معرفی می گردد...(ذکر این نکته ضروری ست که همچنان که ارتفاع هلال معیاری

مکان مرکز ست(علی رغم نظر برخی اشتباهات)!!!فاصله از افق یا اصطلاحا ارتفاع هلال از افق نیز ارتفاع از افق ظاهری ناظر عنوان می گردد)

مدت مکث نیز اصطلاحا به مدت زمان بین غروب خورشید و هلال ماه گفته می شود البته با همان شرایط عنوان گردیده قبل در خصوص افق ظاهری

پر واضح است که مدت مکث هلال خود وابسته به پارامتر ارتفاع هلال از افق ست(البته افق ظاهری,افقی که مکان رویت گر براساس ارتفاع در زمان غروب ظاهری آن موثر است.شاهدی مثال از مقایسه هلال های رویت شده مختل

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .