پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

چرا رویت هلال شوال در شامگاه 30 رمضان امسال اهمیت داشت؟

 

امسال هم مقرر شده بود در شب استهلال هلال شوال در ستاد استهلال حاضر باشم. خواهش کرده بودم که برای رصد برم اما در نهایت بنا شد غروب روز دوشنبه 30 رمضان بیام تهران و در ستاد فعالیت کنم.
شاید این پرسش مطرح بشه از اونجایی که فردای روز 30 رمضان تحت هر شرایطی عید فطر خواهد بود (چرا که ماه قمری نمیتونه بیش از 30 روز باشه) پس چرا امسال رصد هلال شوال در غروب روز 30 رمضان امسال اونقدر اهمیت پیدا کرد که ستاد استهلال با تمام توان در شامگاه 30 رمضان هم فعال باقی موند؟
در پاسخ باید عرض کنم علت این موضوع به چند ماه قبل مربوط میشه ؛ جایی که در شامگاه 29 رجب ، هلال ماه شعبان در پهنه ایران فقط با چشم مسلح قابل رویت بود و بدین لحاظ ، برخی از مراجع عظام تقلید ، ماه شعبان رو یک روز دیرتر از تقویم رسمی کشور آغاز کردند.
ماه شعبان طبق تقویم رسمی کشور 30 روز بود. طبق نظر کارشناسان ، هلال ماه رمضان در شامگاه 29 شعبان در پهنه ی ایران تحت هیچ شرایطی حتی با چشم مسلح قابل رویت نبود. این نظریه­ فنی همچنین حکایت از این داشت که در شامگاه 30 شعبان ، چنانچه شرایط مساعد جوی در کشور وجود داشته باشه ، رویت هلال رمضان با چشم غیر مسلح محتمل است. اما تقدیر این بود که در شامگاه 30 شعبان تقریبا" در تمام کشور شرایط نامناسب جوی حاکم بشه و ابر و غبار فراوان باعث شد حتی رویت هلال رمضان با ابزار هم بسختی و فقط در چند رصدگاه محدود مقدور بشه.
روز 30 شعبان تقویم رسمی کشور ، برای مراجعی که ماه شعبان رو یک روز دیرتر آغاز کرده بودند ، 29 شعبان تلقی میشد و چون در این روز هیچ گزارشی دال بر رویت هلال با چشم غیر مسلح ارائه نشده بود (به همون دلیل شرایط نامناسب جوی که عرض شد) ، این مراجع عظام ماه رمضان رو هم با یک روز تاخیر نسبت به تقویم رسمی کشور آغاز کردند. 
نظر کارشناسان متخصص ستاد استهلال بر این بود که در روز 29 رمضان امکان رویت هلال شوال در پهنه ایران با چشم مسلح و یا غیر مسلح وجود نداره. برخی کارشناسان ستاد احتمال ضعیفی برای قابلیت رویت پذیری این هلال در بعد از ظهر روز یکشنبه قائل بودند که البته در رصدهای انجام شده ، گزارشی از رویت شدن هلال شوال در بعد از ظهر و غروب روز یکشنبه به ستاد استهلال نرسید و بیش از 100 گروه وابسته به ستاد استهلال ، گزارش عدم رویت هلال رو به ستاد ارسال کردند.
با نتایج حاصل از رصد که مؤید نظریه کارشناسان بود حلول ماه شوال برای مقام معظم رهبری به اثبات نرسید و روز دوشنبه 6 امرداد همانگونه که در تقویم اومده بود بعنوان روز 30 رمضان اعلام شد.
روز 30 رمضان تقویمی ، برای مراجعی که ماه رمضان رو دیرتر آغاز کرده بودند برابر با 29 رمضان بود. نظر کارشناسان این بود که در شامگاه 30 رمضان و در صورت وجود شرایط مناسب جوی ، رویت هلال شوال با چشم غیر مسلح در بخشهای شمالی و مرکزی کشور محتمل و در مناطق جنوبی کشور قطعا" مقدور خواهد بود. مختصات هلال شوال در روز 30 رمضان ، بهتر از مختصات هلال رمضان در روز 30 شعبان بود و در نتیجه ، این فرصتی بود تا با انجام رصدهای دقیق توسط رصدگران کارآزموده ، اختلاف نظر بین مراجع عظام در آغاز ماههای قمری شعبان و رمضان رو خاتمه بدیم تا انشاءالله در کل کشور ، تمام روزه داران گرامی بطور همزمان و در یک روز نماز عید فطر رو برگزار کنند. لازمه عرض کنم هر چند اکثر هموطنان گرامی ماههای مبارک رمضان و شوال رو مطابق اطلاعیه های دفتر مقام معظم رهبری مد ظله العالی آغاز میکنند اما ستاد استهلال ارتباط مستمری با بیوت مراجع عظام داره تا در این امر مهم حتی الامکان بالاترین میزان وحدت بوجود بیاد.
اگر در روز 30 رمضان گروههای تخصصی اقدام به رصد نمیکردند این احتمال وجود داشت که گزارشی از رویت هلال با چشم غیر مسلح در اختیار برخی از مراجع قرار نگیره و این بزرگواران روز چهارشنبه رو بعنوان روز اول شوال اعلام کنند و ما شاهد برگزاری نماز عید فطر در کشور ، در دو روز متفاوت باشیم. به همین لحاظ ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری از تمام گروههای رصدی وابسته به خود خواست تا علاوه بر روز 29 رمضان ، در روز 30 رمضان هم با تمام نفرات و تجهیزات به رصد بپردازند و پس از رویت شدن هلال با ابزار ، برای رویت با چشم غیر مسلح تلاش کنند.
بنده و جناب آقای موحد نژاد در ستاد حضور داشتیم. با نزدیک شدن به زمان غروب خورشید تلفنهای ستاد استهلال پی در پی به صدا درمی­اومد و گزارشها یکی بعد از دیگری واصل میشد. اینبار هم مهمترین چالش رصدگران هلال ، وجود غبار و گرد و خاک در مناطق وسیعی از کشور بود. وقتی در بعد از ظهر روز دوشنبه 30 رمضان از اصفهان عازم تهران بودم در فاصله بین نطنز تا کاشان و ابتدای بزرگراه کاشان-قم ، غبار بقدری متراکم و زیاد بود که حتی کوههای نزدیک جاده دیده نمیشد. همین شرایط در تهران هم وجود داشت.
تقریبا" در تمامی گزارشهای ارائه شده به ستاد ، هلال با ابزار به راحتی رویت شده بود اما تعداد زیادی از گروهها بدلیل مواجه شدن با غبار ، موفق به رویت هلال با چشم نشده بودند. ولی بحمدالله لطف خدا شامل حال ما شد و چندین گزارش جالب و مهم در رویت هلال با  چشم غیر مسلح از نقاط مختلف کشور بدست اومد. این گزارشها مورد بررسی قرار گرفت و در مورد برخی از اونها با دیگر اعضای محترم کمیته علمی ستاد استهلال (جناب دکتر فاطمی ، جناب مهندس میرسعید و جناب مهندس رستمی) بصورت تلفنی گفتگو و مشورت شد. در نهایت تعداد قابل قبولی از گزارشهای تایید شده رویت هلال با چشم غیر مسلح در اختیار داشتیم که اطلاعات این رصدها بلافاصله در اختیار بیوت مراجع عظام قرار گرفت.
اینکار که از ساعت 19 آغاز شده بود تا حدود ساعت 24 بصورت بسیار فشرده و مستمر پیگیری شد تا بلاخره نزدیک نیمه شب خبردار شدیم حلول ماه شوال برای تمامی مراجع تقلید اثبات شده است. با شنیدن این خبر لبخندی از رضایت و خوشحالی بر لبان ما نقش بست و خداوند متعال رو بخاطر نعمت وحدت شکر کردیم.
نتیجه­ی زحمات رصدگران پرتلاش و محترم ، کارشناسان و اساتید ارجمند و اعضای گرامی ستاد استهلال نهایتا" باعث شد روز سه شنبه نماز عید سعید فطر در سرتاسر کشور با شکوه هر چه تمامتر برگزار بشه. خدا رو صدهزار مرتبه شکر
 

در پایان یک روز کاری سنگین و فشرده ، عکسی به یادگار گرفتیم تا خاطره­ای باشه از این روز باشکوه. جای دوستان و اساتید گرامی آقایان دکتر فاطمی ، مهندس میر سعید و مهندس رستمی (که هر کدوم از این بزرگواران از جمله ارکان مهم ستاد استهلال و کمیته علمی اون هستند) رو هم توی این عکس خالی کردم.
 
 


 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .