پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

گزارش رصد هلال روزگاهی 29 رمضان 1435

 

گزارش دهنده : آقای مهدی رحیمی از مرکز نجوم دولت آباد

گزارش رصد هلال روزگاهی 29 رمضان1435
تاریخ رصد :(شمسی ، قمری و میلادی) یکشنبه 5 مرداد ماه 93 برابر با29 رمضان1435 و 27 ژولای  2014
محل رصد : قله ی مارشینان
طول و عرض جغرافیایی رصدگاه :
N32:52:48
52:20:10  E
ارتفاع رصدگاه از سطح دریا :3319متر
افق غربی از لحاظ وجود غبار و سایر موانع :به دلیل قرار گیری در ارتفاع بالا ، مانعی در افق غربی وجود نداشت و حتی یک و نیم درجه افق منفی وجود داشت .
زمان استقرار در رصدگاه :از روز شنبه در رصدگاه مستقر و تلسکوپ الاین گردید .
اسامی رصدگران : سید کمال حسن دخت، مهدی کمالی ، احمدرضا فتاحی ، محمد کمالی ، ایمان کمالی ، محمد رحیمی ، علی رحیمی ، مهدی رحیمی .
ابزارهای مورد استفاده : تلسکوپ 120 میلیمتری شکستی اسکای واچر با مقر NEQ6 ، دوربین کانن 450 دی ،دوربین کانن 30 دی ، نرم افزارهای Cartes du Ciel و moonc60 و... .
نتیجه ی رصد : هلال در تصاویر تهیه شده به خوبی نمایان شد
مشخصه های هلال ماه در اولین آشکارسازی
 زمان اولین آشکارسازی  :
ساعت 13 و 34 دقیقه
 ارتفاع ماه درزمان اولین آشکارسازی :
69:58:08
 جدایی زاویه ای  :
06:58:10
 فاز ماه :
035/. درصد
 ضخامت قسمت میانی ماه :
11/. دقیقه قوسی
طول کمان ماه :
80 درجه
 سن ماه :
10 ساعت و 23 دقیقه
 فاصله ی ماه تا زمین :
406339 کیلومتر
توضیحات :
 برای رصد هلال 29 رمضان 1435 با هماهنگی ها و برنامه ریزی های فشرده و تقسیم کار بین اعضای گروه ، تصمیم به استقرار در رصدگاه مارشینان گرفتیم.
مطالعه رصدهای تخصصی انجام شده توسط برخی رصدگران داخلی و خارجی از جمله موادی بود که بنده بر آن تاکید داشتم و حتی به منظور تبادل تجارب با برخی از آنها در داخل و خارج مذاکره و مکاتبه نمودم .
روز شنبه 4/5/93 بعد از رصد هلال صبحگاهی رمضان برای عزیمت به مارشینان آماده شدیم ، ساعت 18 حرکتمان را آغاز کردیم ، در طول مسیر ، چرخ یکی از خودروها به شدت پنچر و پاره پاره شد و خطر بزرگی به لطف خداوند از ما مرتفع شد .
خلاصه پس از رفع برخی مشکلات ، ساعت 21 به قله ی مارشینان رسیدیم ، بیچاره پراید ما به نفس نفس افتاده بود ، اما مردانگی کرد و با این همه بار که در همه جای آن جای داده بودیم ما را به سلامت به ارتفاع 3319 متری قله رساند .
به لحاظ خستگی زیاد دوستان که طی چند روز گذشته برای رصدهای مختلف وقت گذاشته بودند خصوصاً رصد هلال صبحگاهی که شب قبل از آن را اصلاً استراحت نکرده بودند ، همه ی دوستان پس از صرف افطار به خواب عمیقی فرو رفتند . ساعت سه صبح علی رغم اینکه هنوز علاقه ای به بیرون آمدن از زیر پتو نداشتیم اما به ناچار در هوای سرد صبحگاهی مارشینان ، تلسکوپ را با دقت بالا الاین کردیم ، و تا صبح چندین مرتبه الاین دقیق آن را مورد آزمایش قرار دادیم .
از ساعت 9 صبح رصد را به صورت جدی آغاز کریم ، با استفاده از نرم افزار Cartes du Ciel و EOS Camera Movie Record و سیارات ناهید و عطار دقت تلسکوپ را بارها کنترل و از ساعت 9:45 اولین تصاویر را از محل حضور ماه تهیه کردیم . همچنین برای خنک نگه داشتن دوربین عکاسی و جلوگیری از انبساط لوله ی تلسکوپ بر اثر آفتاب و تغییر احتمالی فوکوس تلسکوپ یک دستگاه پنکه ، بصورت مداوم دوربین عکاسی و لوله ی تلسکوپ را خنک نگه میداشت .
بیش از بیست تصویر اولیه و پردازش آنها ، خیری از هلال ماه نشد ، سه نفر از اعضاء تخصص لازم را در پردازش تصاویر نجومی داشتند و به شدت و جرات به این امر مشغول بودند .
اتاقک تاریک ما برای پردازش تصاویر ، چادری بود که برای این امر در کنار تلسکوپ مستقر کرده بودیم . بوسیله ی کابلهای رابط ، ارتباط تلسکوپ و دوربین عکاسی را به چادر منتقل کرده بودیم ، هدایت تلسکوپ از طریق نرم افزار Cartes du Ciel یا اسکای چارت دیده می شد .
هر سری از تصاویر تهیه شده حاوی پنج فرم عکس با فرمتRAW بود که بلافاصله مورد پردازش قرار میگرفت .
 یکی از امیدهای ما برای ثبت هلال ماه ، دکل بسیار بزرگ صدا و سیما بود که خورشید در حال رفتن پشت آن بود و لذا باعث می شد تا عملاً مقدار زیادی از نور خورشید کم شود . از جهتی برای جلوگیری از ورود نور مزاحم به تلسکوپ ، یک هود به ارتفاع یک متر در ورودی تلسکوپ قرار دادیم ، خوشبختانه خورشید در پشت دکل صدا و سیما قرار گرفت و ما اضطراب و تلاشمان مضاعف .
هر دو دقیقه یک سری عکس برای داخل چادر ارسال می شد .
ساعت 13:34 با فریاد احمدآقا که تازه داماد شده بود و برای رصد از یزد(محل تحصیلشان) به اصفهان برگشته بود همه ی ما پریدیم توی چادر ، هلال ماه به صورت ضعیف اما مشخص ، در تصویر پردازش شده به خوبی نمایان بود .
بعد از اطمینان از وجود هلال ماه ، حدود 7 نفر از افراد دیگر گروه را به همراه پرسنل صدا و سیما ، جداگانه در چادر دعوت کردیم و از آنها خواستیم تا محل حضور هلال ماه را پیدا کنند ، بدون استثناء همگی ماه را تشخیص دادند .
باور این موضوع که توانسته بودیم هلال ماه را در جدایی کمتر از 7 درجه شکار و آشکار کنیم برایمان خیلی هیجان انگیز بود .
در تصاویر بعدی ، هلال مشخص نبود شاید علت اصلی آن شدت نور در هنگام ظهر بود ، مدت کمی استراحت کردیم و تلاشمان را با جدیت بیشتر شروع کردیم ، ساعت 18:41 دوباره ماه در تصویر دیگری رخ نشان داد اما این بار کمی پرنورتر و کمان بیشتر .
مشخصه های هلال ماه در دومین آشکارسازی
زمان دومین آشکارسازی  : 18:41
ارتفاع ماه :16:14:54
جدایی زاویه ای بین مرکز ماه و مرکز خورشید: 8:22:23
فاز ماه : 0/055
ضخامت قسمت میانی ماه : 0/16
طول کمان ماه : 90 درجه
سن ماه : 15 ساعت و 30 دقیقه
فاصله ی زمین تا ماه : 406437 کیلومتر
 در خاتمه ،از زحمات پرسنل صدا و سیما مستقر در ایستگاه مارشینان و همچنین مسئولین ارتش در صدور مجوز به منظور استقرار در رصدگاه و ستاد استهلال استان اصفهان ، کمال تشکر و قدردانی راداریم .

   
 تصویر هلال 29 رمضان1435 ساعت13:34   تصویر هلال 29 رمضان1435 ساعت18:41

 جهت مشاهده تصاویر در ابعاد بزرگتر ،بروی آنها کلیک نمایید.

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .