پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

پاسخ آقای میرسعید به نظر آقای بوژمهرانی در خصوص لیست انتظار گزارشهای رصدی

باسمه تعالی

   هدف از ایجاد و راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه ، اطلاع رسانی دقیق و علمی و به موقع در خصوص مباحث مربوط به رویت هلال ماه می باشد ، در کنار آن  ایجاد فضای گفتمان ، نقد و پرسمان می تواند در جهت پویایی هر چه بیشتر و بهتر نجوم آماتوری خصوصاً  رویت هلال ماه تاثیری شگرف داشته باشد ضمن اینکه بی شک نقش راهبردی اساتید محترم  در هدایت جامعه ی رویت هلال ماه ، نقشی بی بدیل و انکارناپذیر است ، امید آنکه وحدت مثال زدنی در رویت هلال ماه مثل همیشه و با مدیریت اساتید محترم ، همچنان پررنگ و به دور از حاشیه ها و طرح مسائل تامل برانگیز ادامه یابد .
در کنار این رسالت ، پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه بر خود اجازه نخواهد داد که در این پایگاه ، جایگاه رفیع اساتید و رصدگران از سوی هر فرد و گروهی مورد خدشه واقع شود و بر این مهم پایبند خواهد بود ، نقد اساتید محترم ، آقای بوژمهرانی و پس از آن نقد آقای رستمی و اکنون نقد آقای قاضی میرسعید مثل همیشه و دفعات قبل میتواند منشاء طرح مسائل علمی و پویایی هر چه بیشتر جامعه ی رویت هلال ماه گردد ، گر چه بنظر اینجانب ، برخی مسائل مطرح شده در این بین ، نباید به فضای مجازی ورود پیدا کرده و شایسته بود در جلسات خصوصی اساتید و یا در مکاتباتی فی مابین یکدیگر طرح و مورد بررسی و  رتق و فتق قرار گیرد لکن من باب تذکر و درخواست استاد قاضی میرسعید و احترام ویژه ای که به ایشان و همچنین آقایان رستمی و بوژمهرانی که بسیاری از دستاوردهای رویت هلال ماه مرهون تلاشهای بی وقفه ی این عزیزان است مکاتبه ی ذیل بازنشر میگردد ، همانگونه که ذکر گردید فضای نقد برای دوستان عزیز به شرط عنایت به موارد فوق الذکر مهیا و مفتوح خواهد بود و این پایگاه اطلاع رسانی آمادگی خود را در انعکاس موارد مذکور اعلام میدارد .

 
آسمانی باشید
مهدی رحیمی
10/3/93    
 
 

   برای مطالعه ی مقاله ی آقای رستمی در خصوص " آنالیز اولیه ی گزارشهای رصدی" بر روی اینجـــا کلیک کنید 

برای مطالعه ی مطالب آقای بوژمهرانی در خصوص "لیست انتظار گزارشهای رصدی" بر روی اینجـا کلیک کنید

برای مطالعه ی مطالب آقای رستمی در خصوص "لیست انتظار گزارشهای رصدی" بر روی اینجـا کلیک کنید

به نام خداوند جان و خرد

 
استاد محترم جناب اقای مهرانی با عرض سلام و احترام.

چند روز پبش یکی از عزیزان رصدگر مطلبی را که جناب عالی در وبلاگ شخصی خودتان نوشته بودید برایم ارسال کردند چون ان مطالب در وبلاگ شخصی بود برایم مثل مطالب دیگر عادي بود و نیازی به پاسخ نمی دیدم هر چند این حق را برای خود محفوظ میدانستم چون در باره من صحبت داشتيد و ... ، اما بعد ديدم در سایت هلال ماه این مطالب تکرار شده ضروری دانستم چند مطب را به عرضتان برسانم. اما متعجبم چرا مستقيم براي سايت هلال ماه نفرستاديد؟ چون ميدانم اقاي رحيمي با اجازه شما اين مطلب و يا ساير مطالبي كه به شما مربوط ميشود را در سايت ميگذارند، اقاي رحيمي انقدر متواضع هستند كه بدون اجازه مطالبي كه در وبلاگ شخصي افراد است را مستقيم در سايت نگذارند .

اقاي مهراني اجازه دهيد مطالبم را تك تك در ارتباط با مطالب شما مطرح كنم...

در فرمایشات خود طوری صحبت کردید که انگار حادثه وحشتناکی اتفاق افتاده و هلال ماه در حال احتضار است و به وجود يك ميانجي نياز دارد. البته ازپاره اي موارد به شما حق ميدهم زيرا بحث هلال ماه در ايران فقط در يك مسير خاص حركت ميكند. نوانديشي، تحقيق و پژوهش نو اوري كمتر ديده ميشود يا به ان توجهي نمي شود در عوض مطالب علمي تكراري بيشتر خودش را نشان ميدهد. اينكه عرض كردم علمي به خاطر اين است كه مطالبي را كه جنابعالي و تني چند از دوستان بيان ميكنيد هم از منظر خودتان علمي است و هم از ديد من اما يك نكته را ياداوري كنم مطالب وقتي تكراري شد و هرسال يا دو سال یکبار در مورد ان بحث شد و وقتي نميتوان طرفين را قانع كرد نياز به همان مطلبي دارد كه فرموديد ، " داوري ". همان ارجاع و پرسيدن از افراد يا نهادهايی كه اين قوانين را وضع و تاييد ميكنند و صد البته كه انها فيزيكدان- دانشمند و بعضي از انها در مهم ترين دانشگاه هاي دنيا از جمله در دانشگاه هاروارد لقب پروفسور دارند. از جمله افراد مطلع ميتوان به اقايان ژان ميوس – مك رابرت – راجر سينات – كالدول – برادلي شفر - داگت – ويونگر – يالوپ و ... نام برد البته من با بعضي از نظرات اقايان در رويت پذيري هلال ماه موافق نيستم اما منكر معلومات اقايان در زمينه فيزيك - رياضيات و محاسبات نجومی نيستم.

جناب مهرانی فرموده اید در مجله نجوم در ارتباط با رصد شما در سال 2000 گفته شد تایید ان موکول است به رصدی مشابه ان اما هیچ وقت به ان رصد پرداخته نشد و اصطلاحا در ليست انتظار ماند! جناب عالي اگر به ارشیو 13 سال پیش رکوردهاي نوشته شده اينجانب و همینطور کتاب تحقيقات اسلامی مراجعه ميكرديد (كه ميدانم در جريان ان جداول هستيد) اينجانب تعدادی از معتبرترین رصدها را گلچین کرده و رصد جناب عالی نيز در ان ثبت شده اولين فردي كه در سال 2004 اين سيستم را اجرا كرد و به بررسي رصدها در يك جدول با مختصات دقيق پرداخت من بودم ، شما به گفته خودتان نفر چهارمي بودید که ان هلال را دیدید قبل از شما اقای احمدیان و یک خانم و اقای فروغی ان هلال را دیده بودند ايا ان رصد در ليست انتظار ماند يا در كتاب چاپ شد؟

فرموده اید اهل فن بیایند دور هم بنشينند و ... مگر چند سال پيش مركز پايش راه اندازي نشد كه همين اهل فني كه شما ميفرماييد در ارتباط با رصدها تصميم بگيرند ، راي گيري شد و شما به دليلي كه خود بهتر ميدانيد فرموديد من در اين مركز پايش كار نمي كنم ايا ان موقع خود را اهل فن نمي دانستيد و امروز نظر ديگري داريد؟

جناب مهرانی شفاف بگویید ان افرادي كه شما اهل فن ميدانيد کدامین هستند؟ ايا معتقديد هلال ربيع الثاني با ان فاز کم را ميتوان 12 دقيقه بعد از غروب خورشيد در ان افق (كه در عكس مشخص ميباشد) رويت كرد؟ انهم با چشم غير مسلح ؟ اين نوع تاييد هلال كاری فني است و ان كسي كه نظرش چيز ديگري است و انرا تاييد نكند اهل فن نيست؟ آیا انهایی که در سالهای نه چندان دور رصد رصدگرها را مورد نقد شديد قرار ميدادند يا منتظر مي ماندند مرجعي در خارج از كشور رصد رصدگري را تاييد كند انوقت انها نيز انرا تاييد كنند (و خودتان انها را بهترميشناسيد) اهل فن هستند؟ اگر چنين است باید عرض كنم من و امثال من اشتباه كرديم عمر خودمان را تلف كرديم تا اينگونه بعد ار 22 سال زحمت منتظر بمانيم تا اهالی فني كه مد نظر جنابعالي است دور هم بنشينند و تصميم بگيرند زیرا شما به افرادی که سالهاست در این زمینه زحمت کشیده اند چنان مزدی دادید که هرگز انتظار انرا نداشتم. اما هرگز من مثل حضرت عالي غير مستقيم صحبت نخواهم كرد شما من را ميشناسيد عادت ندارم غير مستقيم حرفم را بزنم و تا به امروز نيز بر همين منوال قدم برداشته ام اما با توجه به مباحثي كه در اين چند هفته گفته شده صريح و رك حرفهايم را به دوستان خواهم زد.

جنابعالي یادتان هست در همین چند ماه پیش بر اثر سوء تفاهمی که بين شما و اقاي رستمي پیش امد با وساطت من شما مرا از بهترین دوستانتان که همیشه به شما علاقه واقعی داشته دانستید. چطور شد الان همان دوست مورد بی مهری شما قرار گرفته و لازم دیدید حکمیت کنید و دو دوست با ارزش خود را به این صورت مورد لطف و مرحمت ملوکانه قرار دهید؟ بعد هم انتظار دارید باز و باز سكوت كنيم ! ايا فكر نميكنيد دست بازيگر سر نوشت به دست فرد ديگري زحمات طاقت فرساي شما را به چالش بكشد انوقت ميخواهم بدانم انروز نيز همين احساس امروز من را خواهيد داشت يا خير ؟ ايا واقعا اين را ميخواهيد ؟

استاد ارجمند مگر مهندس رستمی چکار کرده؟ من به ايشان گفتم مهندس اسمی از من در رصد ربیع الثانی نیاريد من نیازی هم به این رکوردها ندارم شانس من بود در عرض شمالی بودم سن هلالم در زمستان کمتر است اتفاقا در هر دو رصد صبحگاهي و شامگاهي بهترين افق را داشتم، اقای مهرانی سوالی دارم خوب فکر کنید بعد جواب دهید. وقتی فردی گزارشی را اعلام كرد و فرداي ان روز ان گزارش را تغيير داد و ساعت و زمان رصد را عوض كرد تايم دیگری را برای رصدش نوشت حتي بدون يك عكس از افق شما به جای ما بودید چه میکردید ؟ ايا اين طور رفتار شايسته است ؟ از منظر اخلاقي اين كار را چگونه توصيف ميفرماييد؟ اصلاحیه ی گزارش با تغیر زمان دو مقوله جداست ميتوان براي يك رصد اصلاحيه فرستاد. با شناختی که از شما دارم اگر شما (كه به قول خودتان بارها به من گفتيد به طور كل از مبحث رويت هلال ماه كنار كشيده ايد و فقط در ستاد نظرتان را خواهيد گفت و تنها نيز رصد خوهيد كرد) در داخل اين مباحث بوديد و اينها را ميديديد بعد از اين همه سال تحقيق و پژوهش چه حسي داشتيد ؟

جنابعالي انرا حتی در لیست انتظار هم نمی گذاشتید. اقای رستمی خیلی سعه صدر نشان دادند كه در ليست انتظار گذاشتند ، جناب مهرانی یا در کنه قضیه نیستید یا تعصب به خرج میدهید. در صورتی که روح من خبر نداشت چه کسی اول شده چه کسی اخر. چون برایم مهم نبود. مهم این بود که اکثر دوستان رصدگر موفق به رويت شدند و اين دستاورد بسيار خوبي است. در 101 هلال امسال به مهندس رستمي گفتم رصدهاي ركوردي بايد تاييد علمي از خارج داشته باشد ولا غير. نميشود هر عكس پردازش شده اي از هلال را رويت شده دانست و هر رصدگري كه هلال را ديده و عكسي نداشته باشد انرا رد كرد، اما ديدن يك عكس از افق براي من كه در اين كار بي تجربه نيستم مهم است و مي فهمم اين هلال را ميتوان رويت كرد يا خير. چه با ابزار چه با چشم غير مسلح.

مهندس رستمي نيز رصدها را در ليست گذاشتد كجاي اينكار اشتباه است؟ اگر اشتباه است 10 سال قبل شما هم رصدها را بررسي ميكرديد. به ارشيو سايت كمان اسماني مراجعه كنيد. براي ياداوري ان دوران بخصوص در ارتباط با رصدي كه شبيه رصد هلال صفر امسال بود اقاي احمديان معتقد بودند با يك دوچشمي 150 * 40 هلالي را ديده عكسي نيز از افق داشتند يادتان ميايد چي به روز اين جوان امد؟ يا رصد توچال كه سه نفر رصدگر اعلام كردند ان هلال را ديدند و فقط دوست جنابعالي (كه از نظر من ايشان تجربه بسيار كمتري در رصد هلال ماه از ان سه نفر ديگر داشتند) انرا وتو كردند و علیرغم تاكيد من شما در تلوزيون ان گزارش را تلويحا رد كرديد؟ چرا در ان موقع مثل امروز فكر نميكرديد كه هر رصدگري هر چه خوشش امد بنويسد و ما بايد به نظرش احترام بگذاريم ؟ حتي اگر در خوي در رمضان دو سال پيش هلال ماه با فاز يك را همزمان با غروب خورشيد ديده باشد ! و البته دهها مورد ديگر نيز هست كه ميتوانم نام ببرم، ايا شما انها را در ليست انتظار يا حتي جمله اي شبيه به اين ليست مطرح كرديد ؟ جنابعالي در رد گزارش تندرو تر از اقاي رستمي عمل كرديد در صورتي كه اقاي رستمي ليست انتظار درست كرده اند مگر اينكه اقاي رستمي جزو افرادي كه شما اهل فن ميدانيد نباشند .

جناب مهرانی من برای یک رصدی که صرف گفته شما است (مثلا همان هلال صفر که لابلای ابر دیدید) تبریک میفرستم و عادت دارم و براي دوستان ديگرم نيز میفرستم، اما شما برای رصدی که هم شامگاهی خوبی بود و هم وداع تا دیداربسیار عالی داشت به جای یک تبریک خشک و خالی ان را ارجاع ميدهيد به اهل فن ؟! جنابعالي هرگز تا به امروز همچين كلمه اي از دهان من يا در نوشته هاي من شنيده ايد؟ اگر امروز ميشنويد پاسخ هماني است كه مطرح كرديد ، به خدایی که جان تمام مخلوقات جهان در دست اوست هرکسی بیشتر زحمت بکشد بیشتر برای این عزیزان رصدگر وقت بگذارد و خودش را هم تراز مبتدي ترين رصدگران بداند روحش ، جسمش، عمرش، شب و روزش را براي علاقه مندان به رويت هلال بگذارد بیشتر مورد لطف خدا بزرگ قرار میگیرد اين را من با تمام وجودم لمس كرده ام و به ان يقين دارم.

شما می فرمایید در دنیا منبعی که رصدها را تایید کند وجود ندارد !! یادم می اید عکس هلالی را با پرندگان در كنار زاينده رود برایم فرستادید من نيز از خلوص نیت انرا برای اسکای اند تلسکوپ فرستادم با ادرس ایمیل شما. چند روز بعد شما تماس گرفتید که این مجله می خواهد عکس هلالي كه من گرفته ام را چاپ کند. یادم می اید فرمودید اسم کسی در این مجله چاپ شود مایه افتخار است چه برسد به عکس ان و فرمودید وقتی این مطلب را شنیدید از خوشحالی پریرید و نزدیک بود سرتان به سقف یرسد.

می دانید چرا يادم هست؟ چون خودم هم همان حس نوع دوستی و افتخار اینکه عکس زیبای دوستم که یک ایرانی است در ان مجله مرجع چاپ ميشود را داشتم و دارم ، چطور شد حالا همان مجله که احتمالا هنوز عکسهای هلال ماه خودتان را برای انها می فرستید مرجع نیست؟! ايا واقعا از اين مجله معتبرتر در زمينه رويت هلال ماه ديده ايد؟ اگر ديده يا شنيده ايد معرفي نماييد تا ما هم با منابع شما اشنا شويم؟

اقای مهرانی اگر شما هلال ماه رکوردی 2002 يا هر هلال ركوردي ديگري را ميديديد يا بعدا ببينيد و در سطح بين المللي تاييد شود همانطور از شما دفاع میکردم که از رکورد خودم دفاع ميكنم و همچنين از ركورد ساير عزيزانم. اگر شما نيز چنين هلالهايی را ديده بوديد يا در اينده ببينيد هيچ وقت رصد شما را با یک مشت حرفهاي مغرضانه و غير علمي اقای استم و اقاي اوده معاوضه نمي كردم و افتخار شما را با چنگ و دندان حفظ ميكردم. این را می خواهم با تمام وجودتان باور کنید ممكن نيست من اين كار را بكنم، ابدا. شما ميدانيد بسيار رك و صريح الهجه هستم با تمام وجود از افتخار به حق شما يا ديگران دفاع ميكردم چرا ؟ چون اين محاسباتي كه مطرح ميشود از منظر من پايه علمي دارد و حرفهاي اقايان خير. برويد از دوستان بسيار نزديكتان بپرسيد انها ميگويند چرا اقاي مهراني بر يك عقيده كه نمي تواند عدالت رصدي را مشخص كند اصرار دارد؟ ميگويند چرا اقاي مهراني هر سال يا هر دو سال يك بار به اين مطلب قديمي و كهنه سن مكان مركزي و زمين مركزي و سن هلال مقدم است يا جدايي زاويه اي مي پردازد؟ انهم درست در زماني كه يكي دورصد ركوردي جابجا ميشود؟ اقاي مهراني من و اكثر عزيزان به دنبال نواوري هستيم. بحث هاي جديد نظريه هاي جديد ، اينكه حدود 10 سال است بين من و شما در مورد تقدم و تاخر مقارنه سن ماه و جدايي زاويه مقدم است يا خير و ... كه نو اوري نيست تكرار مكررات است. باور كنيد نيازي به خسته كردن انگشتان و كم سو كردن بينایي چشممان نيست ، هماني است كه گفتم. به دوستان عزيزي كه جديدا وارد عرضه رويت هلال شده اند و خيلي سريع و تند و شتابزده نظرشان را مطرح ميكنند نيز همين توصيه را كرده و خواهم كرد البته شما مختاريد و هر كس ديگري نيز مختار است ان حرفها را بارها و بارها تكرار كند همانطور كه در اين ده سال اخير بارهاي بار تكرار كرده ايد، مي پرسم چرا هر وقت اسم يا ركوردي از ميرسعيد ديده شد جناب عالي سن زمين مركزي و مكان مركزي را مطرح ميكنيد؟ يا جدايي زاويه اي علم است و سن هلال يك منظر تاريخي دارد و چنين و چنان، جناب مهراني واقعا چه فرقي ميكند هر دو كه از ان ايراني است پس چرا اينقدر خودتان را درگير اين مطالب ميكنيد چه شريفي ميرسعيد و چه ميرسعيد شريفي و يا هر ايراني ديگر/ هر دو ايراني و هر دو نيز از دوستان شما هستيم. مگر غير از اين است هر كدام مقدم يا موخر باشد افتخاري است براي ايران؟

استاد ارجمند چرا نمي خواهيد نامه هاي رد و بدل شده دو رمضان 91 و 92 را بگذاريم در معرض ديد عزيزان تا بدانند چه ها گفته شد؟ اخر چقدر محافظه كاري بايد داشته باشيم كه ستاد ناراحت ميشود، جو متشنج ميشود! واقعا اقاي مهراني شما خودتان به اين فرمايشات معتقديد؟ اگر هستيد بگذاريد همه بدانند حرف حق را چه كسي زده اگر من اشتباه كردم اجازه دهيد تاوان انرا بدهم و ميدهم اما اگر عكس ان ثابت شد لطفا جواب دهيد كه در دو رمضان سال قبل حق چه بوده... خودتان مي مانيد و وجدان خودتان من به هيچ وجهي معتقد نيستم كه همكاران ما در ستاد يا عزيزان رصدگر از مكاتبات من و شما كوچكترين ناراحتي به خود راه بدهند. چون ميدانم ان عزيزان نيز اهل بحث و نقد هستند ، مگر در بحث علمي ميتوان واقعيتها زير سوال برد؟ مگر اينكه شما از مطالبي كه فرموديد يك احساس ديگري داشته باشيد كه براي من دركش سخت است والا انتشارچهارتا نامه علمي رد و بدل شده كه نگراني ندارد .

با تمام احترامي كه براي شما قائل هستم بايد عرض كنم دو سال صبر كردم فرموديد حالا موقع ان نيست اما جسارتا خدمتتان عرض كنم بعد از اين دو سه مطلب اخير كه در وبلاگتان نوشتيد و چنان مطرح كرديد كه انگار در حال احياي محتضري به نام هلال ماه هستيد! اجازه دهيد مشخص شود چطوري هلال ماه از ديد شما در حال افول است و نياز به اهل فن دارد اما از ديد من و امثال من حداقل اچند سالي است يك شور و نشاط جديدي را تجربه نموده. ببينيد يك پرسش و پاسخ چه شور و شوقي را بوجود اورد. حرف از عضو گيري شد ده نفر ايميل دادند هنوز رسما اعلام نشده شوق رصدگران مضاعف گشته مي خواهيم به طور جد مركز پايش را احيا كنيم اعلام امادگي شده. انوقت بيايم به مدت ده سال هي بگوييم زمين مركزي مكان مركزي سن هلال مقدم است يا جدايي زاويه اي. شما بارها اين مطالب را فرموديد و من نيز بلافاصله جواب دادم در گذشته شما ميپذيرفتيد و اين اواخر خير به هر حال در اصل ماجرا كه اعتقاد علمي و قلبي من است هيچ تغييري حاصل نخواهد شد مگر اينكه شما سر حرفتان بمانيد و از يك مركز معتبر علمي اعتقاد خودتان را به اثبات برسانيد و اگر از من جواب ميخواهيد به همان مطالبي كه قبلا خدمتتان عرض شد رجوع كنيد جواب اينجانب همان است اما اگر در قالب مقاله صحبت ميكنيد اسمي از من نبريد و قياس نكنيد زيرا براي نوشتن مقاله اختيار با شماست. اما قياس رصد من با نوشتن مقاله جواب دارد كه خدمتتان مكررا عرض كردم و باز نيز عرض ميكنم مقارنه - فاز ماه - سن ماه تابع زمين مركزي است و غير اين مطلب را من نمي پذيرم. اجازه دهيد همانطور كه شما بارها تكرار كرديد در ارتباط با مقارنه مكان مركزي من نيز براي اخرين بار عرض كنم نظرم غير قابل تغيير است نه اینکه از سال 2002 به اينطرف نظرم اين بوده،نه، به شهادت همه انهايي كه مرا ميشناسند 22 سال است اين مطلب را اموخته و انرا علمي و ارجح ميدانم.

استاد ارجمند من كه جواب داده ام و در سايت هم هست چرا خودمان را خسته كنيم شما يا هركه ميخواهد اين بحث را ادامه دهد براي هميشه همان جوابي را كه قبلا دادم كپي پيست شده ميفرستم يا ارجاع ميدهم به همان منابع كه خود نوشته ام و ساعتها بر روي ان وقت گذاشته ام براي چنين روزهايي . قرار نيست هر نامه اي را بنشينم و ساعتها براي ان وقت بگذارم و بعد ببينم اصلا اختلاف انقدر زياد است كه مصداق موسي به دين خود عيسي بدين خود را پيدا ميكند. چون معتقدم حرف علمي انهم در اين مبحث از نظر من همان است و تغيير عقيده دادنم يعني زير سوال رفتن اين اندک معلوماتي كه در اين 22 سال كسب كرده ام. پس انديشه هايم را با مخالفت اندكي معامله نخواهم كرد هر چند كه شما ميدانيد من نه اهل طفره رفتن هستم و نه در اين 22 سال گرد اسياب موهايم را سفيد كرده. اگر خودم را هم تراز رصدگر ي كه يكي دوسال است وارد مبحث رويت هلال ماه شده ميكنم به خاطر اين است كه نمي خواهم خداي نكرده به كسي كمترين بي توجهي شده باشد دل كسي را بشكنم يا اظهار فضل بكنم و الا با يك كلمه رجوع شود به مقالات كار را تمام ميكردم البته ممكن است خستگي پاسخ به سوال تكراري اخرش ارجاع به فلان منبع باشد .

جناب اقاي مهراني من نمي خواستم وارد اين بحث شوم اما شما در مطالبتون فرموديد وقتي به گزارش ميرسعيد در هلال شوال برخورديد نپرسيديد كه چگونه هلال را ديديد ، اين درست است حق با شما است اما وقتي در گزارش از فيلتر و عينك عنوان ميكنيد چه چيزي را مد نظر گرفته ايد؟ يكي از همكاران ما براي اينكه تقويم تغيير نكند در رمضان چند سال پيش يك هلال را تا صبح دنبال كردند و تاييدیه انرا گرفتند، هلال نديده سال 91 را ديده كردند اما براي هلالي كه چهار بار چهار نفر ان هلال را ديدند چرا اين اقدام را نكردند؟ استاد ارجمند خواهش ميكنم همان مطالب قديم را مطرح نكنيد كه ما عين ان گزارش را فرستاديم تاييد نشد. اگر ميخواستيد تاييد انرا بگيريد ميدانم شما دو بزرگوار راهش را بلد بوديد اجازه دهيد مسائل را بيشتراز اين باز نكنم. اگر الان نیز اشاره اي به ان داشتم خودتان در وبلاگتان به هلال شوال استناد كرديد و الا حق چيزديگري است و من ميل نداشتم راجع به ان صحبت كنم.

جنابعالي در ارتباط با مطلب مكان مركزي و زمين مركزي مثالي در مورد پلوتو فرموديد چرا به همان مراجع براي روشن شدن واقعيت علمي نامه نمي نويسيد و دلايل خودتان را نمي گوييد ؟ از انها بپرسيد چرا هرگز در هيچ كتابي مرجعي و ...مقارنه مكان مركزي برايشان مبناي علمي ندارد جنابعالي فرموديد جواب انها و مصوباتشان را ميشود ملاك قرار داد و از ان تبعيت كرد اينكار را بكنيد و جواب انرا براي روشن شدن ذهن همه رصدگران از جمله موافقين زمين مركزي اعلام كنيد به شما قول ميدهم ما نيز تبعيت خواهيم كرد ، در سال 2004 نامه هايی بين سينات – شفر – استم – اوده و اينجانب ردوبدل شد در ارتباط با سن و فاز زمين مركزي. دو سه نامه از چندين نامه را برايتان ميفرستم انها را بخوانيد و قضاوت كنيد.

فرموديد جدايی زاويه اي از نظر علمي مقدم است و سن ماه يك ارزش تاريخي. اگر به كتب قديم و زيج هاي مختلف مراجعه كنيد ان نيز براي شما حل خواهد شد قدما نيز با شما هم عقيده نيستند و امروز نيز همين است كه در جداول ميبينيد اما براي روشن شدن افكار عمومي و حضرتعالي دو نكته را به عرض ميرسانم كه ببينيد حداقل من به دنبال منابع روز جهاني هستم و تنها به مباحث گذشته اكتفا نمي كنم .

اقاي استم در 10 سال پيش جدولي را براي من نوشتند در اين جدول تمام مختصات برمبناي مكان مركزي است ايشان فقط ميخواست اعلام كند در سن مكان مركزي او اول است و من دوم در صورتي كه منهاي سن تمام پارامترها از جمله جدايي زاويه اي و فاز و ارتفاع هلالي كه من رويت كردم جايگاه بهتري دارد ايشان مثل شما فكر نميكند كه جدايي مقدم به سن است و سن يك رويداد تاريخي است ايشان فقط به سن فكر كرده اگر ايشان مثل شما جدايي را در الويت ميدانست هرگز اين جدول را براي من و اسكاي اند تلسكوپ نميفرستاد و نظر من را جويا نميشد. هرچند كه در زمين مركزي نيز تمام پارامترهاي رويت هلال من سخت تر از ايشان بود و اما اگر نظرتان رصد اقاي شريفي است من نيز به مانند شما به ان افتخار ميكنم چون خودم انرا ديدم و اولين فردي بودم كه با تلسكوپ 8 اينچ ان هلال با ان جدايي را بعد از رصد اقاي شريفي با تلسكوپ 14 اينچ ديدم.

جناب مهراني شما مي دانيد من چند هلال با جدايي زاويه اي 7.16 بعد از اقاي شريفي – 7.26 – 7.30 و 7.36 را رويت كرده ام غير من و اقاي شريفي كه ايشان نيز چند هلال شبيه به اين را ديده اند ايا به غير از اقاي استم كه مدعي رويت كمتر از ان است فرد ديگري را ميشناسيد كه چندين هلال با اين مشخصات را ديده باشد؟ اين رصدها منهاي ركوردهاي ديگر تجربه هاي رصدي اينجانب را ارتقاء داد و طبيعي است نظرم را بيان كنم اما تا به امروز كه شما وادارم كرديد كوچكترين حرفي در مورد رصد رصدگري نزدم چون نيازي نبود اما امروز مجبور شدم كمي هم از خودم بگويم ( اگر حمل بر خودستايی نشود ) تا به عرض رصدگران محترم برسانم اينجانب به دنبال ركورد امثال هلال ربيع الثاني نيستم اگر خدا خواست هنر من و امثال من شكستن شاهكار رويت هلال اقاي استيفن جيمز امراست رصد هلالي زير سن 15 ساعت و نيم با چشم غير مسلح نه هلال ربيع الثاني كه ان را هلال نسبتا سختي شناختم .

اما اينكه اعتقادي به يك مطلب داريد به هيچ وجهي به من مربوط نيست شما سالهاست در زمينه رويت هلال كار كرده ايد و زحمات شما غير قابل انكار است اين زحمات و كارهاي شما در عصر فعلي كه عصر تكنولوژي است به يادگار خواهد ماند حتي اگر يك سطر باشد شايد شما انقدر از ته دل به حرفتان ايمان داريد كه زحمات خود را در اين مقوله معاوضه كنيد. اين موضوع ارتباطي به من ندارد هر چه دلتان مي خواهد بگوييد صاحب اختيار رفتار و گفتار خود هستيد. من نيز همچنين ، اما وقتي قياس شما منم و اقاي استم ايا نبايد از خودم دفاع كنم؟ وقتي يادم مي ايد هفت روز در كرمان مكان يابي كردم، لاستيك ماشين تركيد، تا پاي مرگ رفتيم، دو سال طول كشيد تا يك اتفاق بسيار مبارك را كه افتخاري است براي ايران به اثبات رساندم و بعد از اثبات چهار نفر از علماي اهل فن تبريك گفتند و دو رتبه ديگر كه انهم افتخاري است براي من و مملكتم، ایا باید در برابر يك موضوعي كه از نظر علمي از ديد من وارد نيست و از ديد قريب به اتفاق صاحبنظران دنيا غيرعلمي است سكوت اختيار كنم؟ اين را اگر شما ميپسنديد من و همفكرانم نميپسنديم و اگر واكنش نشان ندهم ايندگان مرا سرزنش خواهند كرد. اما اگر پاي اين حرفها نبود من يك چيز را ميدانم و ان رصد است و تحقيق و مطالعه در ارتباط با هلال ماه كه ما در ابتداي راه ان هستيم ، من هنوز در ب بسم الله هلالم. ركوردها پيش كش انهايي كه به جاي مطالعه فقط به دنبال چيز ديگري مثل مطرح شدن و اعلام مطالبي كه برايم جذاب نيست هستند ، اما اينجانب شما را به عنوان فردي كه در اين راه مويي سفيد كرده و صاحب نظر است و زحمات زيادي كشيده ميشناسم و براي همين است كه چندين صفحه در برابر مطالبتان نگارش ميكنم. چون ميدانم شما فردي عادي نيستيد كه با دو سه سال كار هلال خودشان را هم تراز ديگران ميدانند پس با طيب خاطرعرض كنم اگر حضرتعالي ده جواب نيز بنويسيد يازدهمين جواب را تقديمتان ميكنم تا ديگران نيز راه نقد در زمينه هاي رصدي را بياموزند و كمي براي ريش سفيدها احترام قائل شوند.

جناب مهراني به گواه خودتان و دوستانم بارها گفته ايد اينقدر وقت و عمرت را براي اينكار نگذار كمي به فكر خودت باش ، واقعا ميخواهم بيشتر استراحت كنم و كمي نيز از اين مطالب حاشيه دار دور باشم. چهارتا رصد، دوتا گزارش، چهارتا پرسش و پاسخ براي من در اين سن كفايت ميكند. الحمدالله دوستان جوان ما همگي داراي انجمن و گروههاي مختلف و غيره ميباشند با دهها القاب و ... به شما قول ميدهم سال به سال نيز اين مطالب را نخواهند خواند انقدر سرگرمي در فضاي مجازي وجود دارد كه فرصتي ندارند ببينند در ارتباط با رويت هلال ماه چه نقد و بررسي صورت گرفته بعضي از دوستان مشترك من و شما ديگر وقت ديدن اين مطالب نقد و بررسي ، پرسش و پاسخ ، تجزيه وتحليل و اناليز رصدها را ندارند متاسفانه فضاي مجازي، تاهل و گرفتاريهاي امروزه مجالي براي خواندن چنين مطالبي را براي تعداد زيادي از اين عزيزان را نگذاشته.

اما انهايي كه وقت ميگذارند و جواب ميدهند حتي جواب تند و تيز و تحكم اميز بدون سلام و خداحافظي و از ديد خودشان مطالبشان بدون اشكال است به واقع قدردان انها هستم و تشكر ميكنم از وقتي كه ميگذارند لاقل جواب ميدهند من هم متشكرم كه انها متوجه شده اند جواب انها خواه درست خواه نيمه درست هر چه كه باشد كارشان تشويق عزيزاني است كه رويشان نمي شود جواب دهند. انها ميدانند اگر يك ساعت وقت ميگذارند چندين برابر من زمان را سپري ميكنم براي طرح سوال – جواب انها و نظر خودم ايا اين كار خير دنيا و اخرت را در پي ندارد ؟ انشاءالله همه انها در پناه خداوند بزرگ موفق و سلامت باشند.

در اخر جناب مهراني شايد خودتان متوجه نشديد كه جواب خودتان و بقيه را داده ايد اما من مجددا از خود فرمايش شما استفاده كرده و عرض ميكنم مگر اين جملات فرمايش شما نيست؟

تا چند روز قبل تصورم این بود که روش استخراج تقویم رسمی کشور یه موضوع نهایی شده و فرآیندی قانونی – علمی است که همه ی متولیان امر بر اون اتفاق نظر دارند. اما جستجو در فضای مجازی و گفتگو با یکی از متخصصین این رشته ، به من نشون داد که تا یه جاهایی کار بر اساس قانون مصوب مجلس (سال 1304) پیش میره اما از اون به بعد بین صاحب نظران اختلاف نظر وجود داره ، ولی چون تابحال موردی که باعث بشه این تفاوت نظرها باعث اختلاف در استخراج تقویم بشه پیش نیومده ، پرداختن به اون خیلی در دستور کار نبوده ، اما وقتی بدونیم 10 سال دیگه (سال 1403 بنا به نظر اون متخصص محترم) این تفاوت دیدگاه باعث میشه که روز آغاز سال جدید شمسی متفاوت بشه اون موقع متوجه میشیم که باید بیشتر و بهتر به این تفاوت نظرها توجه کنیم. همچنین بر اساس مقاله ای که در فضای مجازی میخوندم ، اینکه حلول سال نو بر اساس نیمروز کدوم نصف النهار بررسی بشه (نصف النهار 52.5 درجه و یا نصف النهار تهران) در سال 1469 شمسی ، روز آغاز سال رو متفاوت خواهد کرد.

اگر اين مطلب درست است پس چرا اينقدر به دنبال گمشده بگرديم؟ اگر 10 سال ديگه روز شمسي در ايران دو روز خواهد بود و اين از نظر قراردادي و علمي اشكال داره اين اشكال در سطح نيست در فضا اتفاق افتاده و ممكن است هر چند ده سال اتفاق بيافتد ، حال اگر بيايم شروع اعتدال بهاري را براي ناظر در سطح بگيريد كه اين مشكل چند صد برابر ميشود وهمه ساله اتفاق مي افتد اين كه هر هفتصدو خورده اي سال بگذرد و يك بار ربيع الاول با نوروز برابر شود مثل نوروز 7 سال پيش ( 2007 ) ميلادي يك علم است اينكه انتظار داشته باشيم هرده سال يا بيست و يا سي سال يا يك قرن اين اتفاق بيافتد اين درك نادرست از قوانين نجومي است ، اينكه هرچند ده سال تقويم شمسي احتمالا يك روز دچار اشتباه شود بهتر است يا هرسال اين اتفاق بيافتد اين مطلب نيز عينا در مقارنه نيز صادق است و اگر جواب شما مثبت است پس براي هميشه جواب خود را گرفته ايد وگرنه احتمالا براي سال بعد يا رصدي ديگر مجددا اين موضوع را تكار ميفرماييد .

بي صبرانه منتظرم ببينم جواب شما در ارتباط به مقارنه از منابع معتبر جهاني چيست ؟ تا همگي براي يك بار هم كه شده يك موضوع علمي باور كنيم.

من كه به نوبه خودم هم سوال كردم هم در جريان نامه هاي اقايان سينات – شفر – استم و اوده بودم ، ميخواهم توضيح كمي از دهها نامه ردوبدل شده را جهت اطلاع عرض كنم اين نامه ها در سال 2004 يعني چند ماه بعد از تاييد رصدم در مجله اسكاي اند تلسكوپ ردوبدل شده دقيقا از تاريخ 18 لغايت 26 سپتامبر.

اين نامه ها به سه بخش تقسيم شده ابتدا مطرح شدن سن زمين مركزي و مكان مركزي ، دوم رصد اقاي پيرس و سوم مطرح كردن كار رصدگران ايراني اينكه چكار ميكنند و اينكه چند گروه هستند و باز اينكه خود من رصدهاي معتبر را تا سال 2004 تنظيم و تاييد انرا از جانب خودم و رد رصد اقايان پيرس – ان شور و اقاي اشميت را رسما به عنوان يك كارشناس ايراني اعلام كرده و دلايل انرا نيز بازگو كردم كه چرا ان شور نميتوانسته ان هلال را با چشم غير مسلح ببيند و ديگر اينكه رصد اقاي پيرس در رنج ديدن با ابزار قوي است. با جدايي 7درجه و 33 دقيقه قوسي ممكن نيست بتوان هلال ماهي را با چشم غير مسلح رويت كرد يعني هلالي با ارتفاع كمي بيش از 6 درجه و فاز 55 صدم درصد و سوم رصد اقاي اشميت با فاز 61 صدم درصد و ارتفاع 6 درجه اين هلال نيز قابل رويت با چشم غير مسلح نخواهد بود حداقل اقاي مهراني شما درست شبيه اين هلال را در سال 2000 كه در مورد ان صحبت شد را 31 دقيقه بعد از غروب خورشيد ديده ايد اين هلالها هرگز با چشم غير مسلح ديده نخواهند شد اما نظر اقاي شفر در مورد رصد اقاي پيرس چيز ديگري است شفر معتقد است ديد انسان براي رويت هلال مثل ديدن با ابزار است و ... كه در اينجا مجال بحث و نقد نظرايشان نيست .

جناب مهراني چه فردي را ميشناسيد كه در ايران بعد از استاد صياد اينقدر تلاش كرده باشد، قدرت و پشتكار رصدگران ايراني و تلاش خودش را در يك مركز بين المللي مطرح كند، جدول بدهد، ركوردهاي بيست سال اينده را بدهد، با شهامت سه رصد را رد كند و طرف متقابل را طوري قانع كند تا رصد ركورد جدايي زاويه اي 2006 را به راحتي بپذيرند و افتخار دوم را نصيب ايران كنند ، من كه تا امروز در اين مورد حرفي نزده بودم وادار شدم مطالبي را به عرض رصدگران محترم برسانم تا زحمات كشيده شده را لمس كنند و بدانند براي اثبات يك رصد و يك معيار خون دل بايد خورد براي همين است كه عرض كردم اين رصدها و ركوردها كه چهار تاي ان متعلق به ايران است سه ركورد متعلق به من و يك ركورد متعلق به اقاي شريفي چگونه انتظار داريد وقتي از نظر من و حداقل چند نفري را كه اسم انها در رويت هلال و قواعد فيزيكي ان معتبر است را كنار بگذارم و به مطلبي كه حداقل پذيرش را در دنيا دارد را بچسبم ، به دو دليل اول اينكه علمي نيست و دوم اينكه مغرضانه است و شما نيز ميدانيد انهم به خوبي كه اقاي اوده و استم از روي غرض اين حرف را ميزنند نه علم ، به هرصورت اينجانب با انهايی كه بايد در تماس باشم هستم انشالله مطالب جديدتري را در اينده از مبحث رويت هلال ماه در اين مركز از اينجانب و ساير ايرانيان عزيز خواهيد شنيد، جسارتا مجددا عرض كنم منتظر نظر داوري اساتيد معتبر دنيا در مورد سن مكان مركزي از طرف جنابعالي هستم شما نيز همان كاري را كنيد كه من كردم و ان استعلام از مركزي است كه ميدانستم علم و دانش انها بيش از من است.

جناب اقاي مهراني در خاتمه جوابيه من بسيار طولاني شد و براي من وقت گير و براي شما نيز حتما وقت گير اما ارزشش را داشت وقت بگذارم تا بلکه كه شما نيز مثل من با انها مكاتبه كنيد و نظر انها را بگوييد.

نامه جناب عالي از مدتي قبل حاضر بود بنا به دلايلي انرا كمي ديرتر ارسال نمودم عذرخواهي مرا بپذيريد در ذيل مطالب اينجانب چند نامه را كه ميتوانستم مطرح كنم را مشاهده ميفرماييد .

سوال اقاي اوده از اقاي سينات و جواب اقاي سينات به اوده وتشكر من از اين سه نامه بخشي از دها نامه ردوبدل شده در 10 سال پيش ( سپتامبر 2004 ) است كه من از افتخار ايرانيان حمايت كردم انشالله همه ما همين كار را لااقل از امروز به بعد بيشتر انجام دهيم.

با احترام سيد محسن قاضي ميرسعيد
   

 

 Hello,

I did some few calculations (using my software Accurate Times) which

show the following:- Stamm's Record:-

Geocentric New Moon: 20 January 1996, at 12:50 UT.

Topocentric New Moon: 20 January 1996, at 11:43 UT.

First Visibility: 21 January 1996, at 00:57 UT.

Geocentric Age: 12:07. Topocentric Age: 13:14.

Mirsaeed's Record

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .