پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

گزارش رويت هلال صبحگاهي ذيقعده1427 در روز

  به نام خدا

گزارشی از رویت هلال در روز به شرح زیر خدمتتان ارائه می کنم:

تاریخ: 29/9/1385

مکان : مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان

توضیحات:

بر طبق هماهنگی که از چند روز قبل با جناب آقای منجمی مدیر مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان صورت گرفته بود، اینجانب راس ساعت 9 صبح روز سه شنبه خود را به مرکز نجوم ادیب رساندم و پس از کمی بررسی ، تلسکوپ "12 مید این مرکز را که سیستم کامپوتری آن از کار افتاده به پشت بام انتقال دادم. استقرار تلسکوپ بصورت سمت – ارتفاعی بود ، از ساعت 10 جستجو برای یافتن ماه آغاز شد، اجازه بدید از وسایلی هم که استفاده می کردم نامی ببرم: یکعدد چشمی 14 الترا واید انگل، چشمی های 40 و 56 میلیمتر، فوکال ردیوسر 10 به 6.3 ، یکعدد فیلتر سان گلاس، چپقی و ....، یک کپی ازنرم افزار دکتر مونظور را از سیستم منزل به آنجا انتقال داده بودم که تنظیمات آن از قبل انجام شده بود ، روش کار بدین شکل بود که ابتدا اختلاف ارتفاع و جدایی ماه و خورشید را برای چند دقیقه بعد استخراج می کردم و سپس به سراغ تلسکوپ می رفتم ، فیلتر خورشید را سوار می کردم و بااینکه جوینده تلسکوپ نصب نشده بود خورشید را هدف می گرفتم و ابتدا از چشمی 56 استفاده کردم بعد با صفر کردن بعد و اعمال تغییرات سمت و ارتفاع به محل ماه پرش می کردم اما لکه سیاهی که در زمان استفاده از چشمی های با فاصله کانونی زیاد در مرکز تصویر ایجاد می شود ، تمرکزم را بهم میزد، بنابراین از چشمی 40 استفاده کردم ، یک مشکل دیگر هم وجود داشت و آن اینکه اولین تجربه من در مورد هلال در روز بود ! بنا بر این دنبال چیز واضح و مشخص می گشتم ، اما چشمی 40 نیز همان لکه سیاه را داشت به همین علت از چشمی 14 استفاده کردم حالا میدان دید 6/0 درجه شده و خورشید تمام کادر را می پوشاند! و البته کار بسیار سخت می شد البته اختلاف ارتفاع رو به کاهش بود و برفها نیز به مرور زمان بخار می شدند و آسمان را سفید تر می کرد! بالاخره در ساعت 10:34 دقیقه موفق شدم هلال را بیابم چقدر سخت دیده می شود با اینکه جدایی آن کمی از 16 درجه بیشتر است! البته دلیلش را در وضعیت رصدی و ارتفاع ماه می شود پیدا کرد ، هم رطوبت هوا بسیار زیاد بود و هم ماه در بیشینه ارتفاعش بیش از 29.2 درجه بالا نمی آمد! حالا چه باید کرد ؟ کسی نیست که این رصد را تایید کند یا ابزاری نیست که از آن عکسبرداری و یا فیلمبرداری کنیم! مگر به تنهایی چقدر می توان پیچهای تلسکوپ را چرخاند؟ نهایتا" 10 دقیقه! بعد هلال خارج می شود .

بالاخره جناب آقای منجمی تشریف آوردند و در ساعت 11:33 موفق شدند با راهنماییهای من هلال را در چشمی بیابند و رصد را تایید کنند. لازم به ذکر است که بنده بخاطر خارج شدن هلال از میدان دید، جمعا" 9 بار کلیه مراحل هدف گیری را عملا اجرا کردم که 7 بار آن موفقیت آمیز بود و هلال دیده می شد ، ولی دوستان طی تماسهای تلفنی اصرار داشتند که هر طور شده از هلال عکاسی کنم اما با دست خالی که نمی شود. مجبور شدم دست به کار غیر معقولانهای بزنم ! بله تلفن همراه را در حالت عکاسی قرار دادم و شروع به تهیه تصاویر کردم! کیفیت دوربین این گوشی بسیار پایین و زیر 1 مگا پیکسل است اما چاره ای نبود.تصویر زیر در ساعت 11:12 دقیقه با این گوشی گرفته شده است:

و این تصویر در ساعت 11:50 گرفته شده است.

اگر به نظرتان این تصاویر بیهوده تهیه شده اجازه دهید بنده کار پردازش تصاویرم را انجام دهم هرچند تصاویر این گوشی غیر قابل پردازش است چون نسبت سیگنال به نویز آن خیلی کم است. 

4

بله به قولی که به دوستان داده بودم عمل کردم، بالاخره در ساعت 12:24 دقیقه اطراف کوه صفه را چنان رطوبت سفید رنگی فرا گرفت که امکان دیدن هلال وجود نداشت و رصد به پایان رسید.

 

در پایان از مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان و مدیریت محترمشان بخاطر همکاری صمیمانه ای که با بنده داشتند کمال تشکر را دارم و برای همگی دوستان آرزوی موفقیت می کنم.

عباس احمدیان 2/10/85

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .