پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

مطـالبی در باب لیست انتظــــــار


با سلام حضور تمام رصدگران هلال ماه
لازم دانستم چند نکته را به جهت تنویر افکار عمومی در مورد مطلب منتشر شده از سوی جناب آقای بوژمهرانی در ارتباط با لیست انتظار رصدی، مطرح نمایم:
 
1-     در تهیه آنالیز اولیه داده های رصدی هلال ربیع الثانی 1435، ساعت ها وقت گذاشته و با رصدگران زیادی تلفنی صحبت کردم. اینکه یک گزارش باید دارای عکس افق باشد، نه از این بابت است که می توان سطحی به آن نگاه کرد. بلکه برای بنده از طریق پردازش عکس، میزان شفافیت و غبار آسمان در محل غروب را محاسبه می کنم. برای همین بود که بعضی عکس ها دارای کیفیت کم بودند و برای من پذیرفته نبود و بعضی رصدگران بعد از تماس تلفنی به این نتیجه رسیدند که برای ثبت رکوردی به این مهمی، باید مستندات زیادی از جمله عکس با کیفیت از افق باشند و به این نتیجه رسیدند که نمی توان با یک گزارش سطحی و ساده اثبات کرد که هلال را در هر ساعتی (که دوست داشت) دیده اند.
 
2-     عنوان لیست انتظار را هم قبل از مطلب آنالیز اوليه و اولين بار در مقاله "رکورد های رویت هلال ماه تا پایان سال 2014" در آذر ماه 92 نیز به اتفاق نظر با آقای قاضی میرسعید به دست آورديم. این عنوان نتیجه همفکری و بحث های طولانی بوده است و این خود نشان می دهد که مشورت و همفکری می تواند منجر به نتایج جدید و با ارزشی باشد.
 
3-     بنده با مشاهده گزارشاتی که همگی به بیان پارامترهای رکوردی (نظیر رکورد سن، رکورد وداع تا دیدار و ...) پرداخته بودند و اکثر آنها مستندات کافی را نداشتند، ناراحت شدم و گفتم رویت هلال دارد به جایی می رسد که رصدگران به جای بیان گزارش دقیق و علمی، فقط به دنبال بیان رکورد هایي است که به دست آورده اند. لذا هدف اصلی من این بود که به نحوی اشکالات گزارشات را بازگو کنم و هدف اصلی بیان رتبه های رصدی و رکوردی نبود بلکه می خواستم به نوعی این اشکال را مطرح نمایم.
 
4-     در بین رصدهایی که در لیست انتظار قرار گرفته است، مواردی هست که ممکن است با تغییر زمان ها . گزارش تایید شود. لذا لیست انتظار بدین معنی نیست که منتظر بمانیم تا رصد مشابهی انجام شود و بعد ما آنرا بئذيریم. بلکه منتظریم تا رصدگر اشتباه خود را اصلاح کند. از جمله مواردی که رصدگر تماس داشته و گفته است گزارش را پس از یک هفته تنظیم کرده و زمان ها را دوستان شان تنظیم کرده اند که ممکن است اشکال تایپی یا اشکال دیگر موجب شده تا در زمان کوتاهی بعد از غروب خورشید هلال را دید و یا هنگامی که ماه غروب کرده و اعلام شده است هلال دیده شده است.
 
5-     هلال شوال 1434 نیز بحث های فنی زیادی دارد که فقط کارشناسان رصدگر از آن سر در می آورند و افراد فنی متخصص ممکن است با مغایرت قول و عملشان این رصدهای ارزشمند را پیچیده کنند. لذا با اینکه این ماجرا بارها باعث شده دوستی هایمان زیر سوال برود و تبدیل به دشمنی شده و دوباره برعکس بشه و ... جهت اطلاع اعلام می کنم که پس از بررسی های مختلف مقرر گردید رصد بنده در مقاله 101 هلال سال 93 و همچنین در مقاله رکوردهای هلال تا پایان سال 2014 در لیست انتظار قرار بگیرد. پس می بینید که لیست انتظار برای همه است و نباید از قرار گرفتن در لیست انتظار ناراحت شد.
 
در انتها برادرانه و دوستانه به تمام همکاران و رصدگران اعلام می کنم که اگر رصد را صرفا برای دیدن هلال انجام دهیم و برای آن هدف مادی نداشته باشیم، هیچگاه از اینکه رصدی را از ما بپذیرند یا رد کنند خوشحال و ناراحت نمی شویم و برای ما دیدن ماه مهمتر از صحبت دیگران است.
 
با آرزوی داشتن همیشگی روزهای شاد در رویت هلال 

سید قاسم رستمی- بجنورد- 27/2/1393

 برای مشاهده ی مطلب منتشر شده با عنوان "لیست انتظار گزارشهای رصدی" به قلم استاد بوژمهرانی ، بر روی اینجــــــا کلیک کنید

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .